čt 10.9.2009 | Michal Luňák, Lukáš Souček

Starší dorostenci dvakrát vyrovnali, na body to však nestačilo

Netradičně ve čtvrtek odehráli starší dorostenci své extraligové utkání třetího kola. V něm zajížděli do Liberce, kde změřili síly s místními Tygry. Po první bezbrankové třetině se domácí dostali do vedení. Hradec však přišel vzápětí s odpovědí, když přesilovou hru využil Filip Ropický. Na další vědoucí branku Liberce odpověděl ve vlastním dvojnásobném oslabení hradecký Daniel Filip. Hra v početní výhodě se stala nakonec Hradeckým osudnou. Ve 45. minutě vstřelil vítěznou branku domácí Daniel Miškovský. Na tento gól již svěřenci Miloše Říhy odpověď nenašli a do Hradce se vracejí s prázdnou. Další utkání čeká na Východočechy v sobotu a soupeřem jim bude Mladá Boleslav. Utkání začíná v městě automobilů ve 12:30

V první třetině byli domácí aktivnějším celkem. Hned podle prvních okamžiků zápasu bylo zřejmé, že Liberec bude chtít na domácím ledě jít co nejdříve do vedení, zatímco hosté přijeli vycházet ze zabezpečené obrany. Aktivitu libereckých tygrů ovšem hradečtí hokejisté řešili fauly, a proto se v během první třetiny museli hned čtyřikrát bránit v oslabení. Liberečtí ovšem ani jedné početní výhody využít nedokázali, a tak se do šaten odcházelo za bezbrankového stavu.

Ve druhé třetině už se střelecká bilance obou celků zlepšila. Nejprve otevřel skóre zápasu ve vlastním oslabení pohotovou dorážkou David Morong. Hradečtí odpověděli o čtyři minuty později gólem v přesilové hře. Na její využití stačily hostům jen čtyři vteřiny. Po vyhraném vhazování vypálil Aleš Půlpán a trefil hokejku Filipa Ropického, který svou tečí srovnal na 1:1. Ve 35. minutě byl Liberec zpět ve vedení. Daniel Miškovský projel celé kluziště, ukázal své číslo na dresu hradecké čtveřici bránících hráčů a propasíroval kotouč až za brankovou čáru. Zřejmě rozhodující okamžik měl přijít ve 36. minutě, kdy Hradec šel do třech. Liberec mohl potvrdit své vedení a třetinu v klidu dohrát. To se však nestalo a navíc přišla vyrovnávací branka. Zdeněk Čáp vyvezl kotouč z obranného pásma, prostrčil na volného Daniela Filipa a ten nadvakrát dostal kotouč mezi betony brankáře Jelínka až do branky.

V závěrečné dvacetiminutovce rozhodla o osudu utkání jediná branka. A paradoxně byla znovu v oslabení. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu si na modré čáře nerozuměli Čáp s Pánkem. Snaha o rozjetí další přesilovkové kombinace už byla marná. Agilní Daniel Miškovský se zhruba dva metry před brankářem Mahdalem zmocnil kotouče a střelou těsně nad ledem vstřelil rozhodující branku zápasu. Hradečtí měli poté několik dobrých příležitostí k vyrovnání. Jednoznačně největší měl v 55. minutě Daniel Filip, když jeho tvrdá střela švihem orazítkovala horní tyč Jelínkovy branky. A protože se Hradec neprosadil ani v závěrečné hře v power-play, zvítězil Liberec v atraktivním utkání v poměru 3:2.