čt 8.10.2015 | Daniel Kinc, Martin Voltr

Starší dorostenci přestříleli vedoucí Kometu, její kletbu ale nezlomili

Hradec byl dosud jediným týmem, který dokázal brněnské Kometě v NOEN Extralize staršího dorostu sebrat bod. Na ledě soupeře se mu však nezadařilo. Východočeši byli na střely aktivnější 33:22, ale gól Filipa Jiráska ze 40. minuty jim stačit nemohl. V závěru nevyšla Mountfieldu hra bez brankáře, naopak tři sekundy před koncem inkasoval a extraligovému lídrovi podlehl 1:3.

Hradec byl aktivnější, ale skóre se neměnilo

Oba mančafty vstoupily do utkání s velkým odhodláním. Aktivnější v úvodu byli hosté, kteří si vypracovali několik střel, nicméně většina z nich branku neohrozila. Rozlet Hradeckých zastavilo zbytečné vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Avšak právě oni si v polovině první periody připravili velkou šanci, když po nahrávce zpoza branky doráželi na brankovišti aktivní Šalda s Matějčkem, nicméně ani jeden z nich neprotlačil kotouč za ležícího Holíka.

Na domácí straně si připravil největší šanci po chybné rozehrávce hostů a rychlé střílené přihrávce Klence Matula, jenž však nedokázal přetavit nabídku svého spoluhráče v branku. V první třetině se již víc neudálo, oba celky tak odcházely do kabin za bezbrankového stavu.

Manko snížil před přestávkou Filip Jirásek

Do prostřední dvacetiminutovky vstoupili mnohem lépe domácí hokejisté, když se k puku dostal po nepřesném nahození od modré čáry u levé tyčky volný Tomáš Mlynář, který s přispěním tyče propasíroval puk za záda Vomáčky – 1:0.

Na sklonku 29. minuty měli velké šance hostující Hidveghy s Matoušem, ovšem ani jeden z nich na skvělého Holíka nevyzrál. Vedení domácího celku zdvojnásobil tři minuty před druhou sirénou Dominik Knap, kterému puk v pásmu a přenechal Mlynář a poté zacílil přes obránce mezi ruku a tělo hradeckého brankáře – 2:0.

V závěru třetiny byl ale právě Mlynář vyloučen na 2+10 minut za zásah do oblasti hlavy a krku a hosté jeho prohřešek potrestali. Přečíslení třech proti dvěma řešil Štohanzl přihrávkou na pravou stranu na volného Filipa Jiráska, jenž prostřelil Holíka po ledě a konečně rozjásal hradeckou střídačku – 2:1.

Snaha vedla jen k tyčce, power-play rozhodla

A Východočeši vletěli do třetí periody jako vítr. Nejprve se vyznamenal brankář Holík, který u levé tyčky lapačkou vychytal dorážejícího Matějčka, jenž pomalu zvedal ruce nad hlavu. Na opačné straně mohl o pár minut později vnést znovu klid do domácích řad Knap, který ujel sám na Vomáčku, ten však jeho bekhendový blafák vystihl a udržel naděje Mountfieldu na bodový zisk.

Nejvíc zatrnulo zhruba stovce domácích příznivců v polovině třetiny, když z levého kruhu napřáhl Mašín a jeho pokus zastavila až levá tyč za bezmocným Holíkem. Jeho další fantastický moment přišel tři minuty před koncem, kdy nejprve reflexivně zasáhl vyrážečkou proti střele Gaspara a poté se famózně roztáhl na brankové čáře proti dorážkám soupeře.

Závěrečný tlak si Hradečtí zkomplikovali vyloučením za příliš mnoho hráčů na ledě, nicméně i tak si ještě vytvořili jednu velkou příležitost. Brejk podpořil z druhé vlny Štohanzl, jenž následně osamocen vypálil a bezchybný Holík jeho pokus vyrazil špičkou levého betonu. Mountfield si následně vyžádal oddechový čas a i v oslabení zkusil power-play, avšak k puku se při hře bez brankáře dostal domácí Martin Nečas, který střelou do odkryté branky uzavřel skóre na konečných 3:1.

Aleš Křetínský (HC Kometa Brno):
Soupeř byl velmi kvalitní a hrál dobře, z naší strany to nebylo úplně optimální. Gólman nás hodně podržel. Gólem na 2:1 se Hradec posadil na koně, a to se projevilo na herním projevu mužstva. Zatím vedeme hráče tak, aby nemysleli na to, že máme za sebou jedenáct výher. Do každého zápasu jdeme s čistou hlavou a od nuly.

Jiří Slabý (Mountfield HK):
Bylo to vyrovnané a dobré utkání. Bohužel rozhodují góly a s těmi my se trápíme. Vždycky zvolíme nějakou nahrávku místo střely, a to se i dneska projevilo na skóre. Snížení na rozdíl jednoho gólu na konci druhé třetiny nám pomohlo, ale herně tomu něco chybí.