ne 24.1.2010 | Tomáš Čekal, Lukáš Souček

Starší dorostenci rozhodli zápas s Kometou v první třetině

Starším dorostencům se v sobotním utkání na ledě Komety Brno podařilo navázat na páteční úspěch s Třebíčí a i ve druhém venkovním utkání svěřenci Miloše Říhy získali tři body. Zvládnutá první třetina se později ukázala jako rozhodující. Východočeši totiž po dvaceti minutách hry vedli 3:0 po brankách Jiřího Světlíka, Daniela Filipa a Milana Valáška. U všech třech branek si asistenci připsal Zdeněk Čáp. Ve zbývajících dvou třetinách odvedli hosté zodpovědný výkon a vedení uhájili. Kometa snížila pouze na konečných 1:3.

První třetina byla pro vývoj utkání naprosto stěžejní. Domácí hráči možná úvodní dvacetiminutovku trochu podcenili a to se jim zle nevyplatilo. Hradec Králové byl aktivnější a z toho vyplývaly i šance. Nejprve se ještě hosté zastřelovali, když střílel z blízkosti nad po Půlpánově přihrávce Vlček. O pár okamžiků později, konkrétně v druhé minutě, se už radovali Hradečtí z vedoucí branky. Po přihrávce od Daniela Filipa se prosadil Jiří Světlík, ten se trefil z mezikruží pod Barusovu lapačku k pravé tyči - 0:1. Domácí se těžko prosazovali, hráli sice přesilovku pět na tři, ale to jim nebylo nic platné, protože v prní třetině se Kometa šestkrát ocitla na trestné lavici.

Hradec dokázal moře přesilovek využít dokonale. V jedenácté minutě ještě Čáp nastřelil od modré tyč! v minutě třinácté už se ale síť za Barusem rozvlnila. Jiří Světlík našel přihrávkou z lévé strany na pravém kruhu Daniela Filipa, který střelou švihem překonal přesouvajícího se Baruse mezi betony - 0:2. I další šance hostů se odehrály v přesilovkách. Některé z těchto možností skvěle zlikvidoval Barus, jako například v případě Hradeckého, který se po vyražené střele dostal v mezikruží k puku a z otočky bleskově vypálil. Brněnský brankář střelu skluzem dobře zneškodnil. V přesilovce pět na tři už ale ani Barusovy dobré zákroky nestačily. Milan Valášek počkal na modré čáře, dostal puk a z levé strany příklepem propálil vše, co mu stálo v cestě - 0:3.

Po této brance ještě trvala přesilovka pět na čtyři a do té se vtlačila šance aktivního Půlpána, ten se řítil sám na Baruse, udělal kličku a chtěl zakončit mezi betony, strážce brněnského branky však betony sklapl včas. Poslední dobrou příležitost měl pak opět Půlpán osmnáct veřin před koncem, když se nejlpépe zorientoval a střelu z pravého kruhu nechal vyniknout Baruse, který předvedl skvělý semfaror.

Druhá část začala vyloučeními. Obě si připsal Hradec Králové, když na trestnou lavici nejdříve usedl Půlpán a po něm Havlena. První přesilovka Kometě ještě kýžené ovoce nepřinesla, ale ve druhé se prosadila. Nahození Štěpána Koukala asi Michal Mahdal špatně viděl a kolem lapačky mu proklouzlo do branky – 1:3.

Následující segment hry však patřil zase hostům, přesněji řečeno jejich rychlým brejkům. Hradeckého střelu však Barus vyrazil a neuspěl ani dorážející Půlpán. Při další šanci jeli Půlpán s Vlčkem dva na jednoho, Půlpán přihrál Vlčkovi, který zblízka Baruse nedokázal prostřelit.

Domácí se od třicáté páté minuty nadechli k velkému náporu a kdyby se jim podařilo vstřelit branku, byla by poslední třetina ještě hodně zajímavá. Jenže nebylo jim přáno. Fúzik totiž v přesilové hře trefil jen tyč a chvíli po něm se neprosadil ani Touška, který z mezikruží zamířil do hrudi Mahdala. Přesto Brno druhou třetinu vyhrálo 1:0 a mohlo ještě živit naději.

Na začátku třetí části to ještě zkoušel zlepšit Jakub Fúzik, jenž uháněl přes celé hřiště mezi dvěma obránci na branku, ale nepřišel si na Mahdalovu lapačku. Poté se hra začala hodně kouskovat zejména vinou dvou vyloučení Komety. Čtvrtou branku Hradce Králové mohl ve druhé jmenované výhodě přidat kapitán Valášek, ale zblízka nechal reflexivním zákrokem vyniknout Baruse.

V padesáté páté minutě neuspěl proti Barusovi ani Ondřej Vlček, který se na něj řítil sám. Po krátké kličce zkusil puk zasunout mezi nohy domácího brankáře, ten však sklapl betony včas. Na druhé straně ještě vystrašil Mahdala jemnou tečí Touškového nahození Crhák, ale ani on skulinu mezi nohama brankáře netrefil. Více důležitého jsme již v zápase neviděli. Hlavně díky první části si tak hosté odvezli domů do Hradce Králové všechny body.