čt 9.3.2017 | Lukáš Foff

Starší dorostenci si budou muset vybojovat semifinále na ledě Komety Brno

Jej, tohle zamrzí. Hradečtí starší dorostenci byli ve druhém čtvrtfinálovém zápase s Kometou Brno lepším týmem a svého soupeře jednoznačně přestříleli, přesto z něj ale odešli poraženi. Hosté se dostali do vedení v první třetině a ve druhé si jej po vyrovnání vzali zase zpátky. I přes enormní tlak Lvů v závěru zápasu se skóre už nezměnilo, takže Moravané zvítězili 2:1 a o semifinalistovi rozhodne až poslední třetí duel. Ten se hraje v Brně v sobotu od 13:00.

K vidění bylo přehršel faulů, jeden Kometa ztrestala

Druhé čtvrtfinálové utkání začalo ihned faulem brněnského obránce Petra Krejčího, který si navíc vysloužil ještě trest za nesportovní chování. Místo toho, aby Hradec udeřil v přesilovce, musel čelit brněnské šanci. Jan Süss dostal krásný pas na hůl, ale svojí střelou našel pouze připravenou lapačku Daniela Dvořáka.

Faulů bylo v první třetině k vidění opravdu hodně, a to na obou stranách. Domácí na konci šestnácté minuty nabídli Kometě přesilovku pět na tři. Ta souběžně s příchodem Filipa Jiráska na ledovou plochu udeřila. Na modrou čáru dostal krásně nabito Roman Jeřábek a svojí bombou našel skulinku ve výstroji hradeckého brankáře. První třetina tak nenabídla příliš hokejové krásy a skončila 1:0 pro hostující mužstvo.

Hradec Kometu přehrával, ale prosadili se oba

Nástup do prostředního dějství byl přesně takový, jaký si ho hradečtí hokejisté vysnili. Ti na Kometu vlétli a v čase 23:22 vyrovnal parádní ranou od modré čáry Radim Šalda. O půl minuty později navíc už v přesilové hře Mašín skvěle tečoval puk a chyběly pouze centimetry k tomu, aby domácí předvedli ukázkový obrat. Martin Holík měl hodně práce a musel si poradit i se střelou Filipa Jiráska z úhlu, která měla směřovat nad rameno. To se však brněnskému brankáři povedlo.

Druhá polovina druhé třetiny už byla o poznání vyrovnanější. Karel Plášek svoji ránu nedokázal srazit pod břevno a na druhé straně Hašek pro změnu ztečoval puk pouze do betonu Holíka. Vedení se hostům vrátilo ve 38. minutě. Vojtěch Střondala si našel odraženou střelu a skrz chumel hráčů před bránou propasíroval kotouč přesně na místo určení – 1:2. Těsně před koncem druhé dvacetiminutovky dobře pálil Gaspar, ale na dorážku nebyl nikdo z Hradeckých připraven.

Neskutečný tlak v závěru kýžené vyrovnání nepřinesl

Velkým hradeckým náporem a šancí na srovnání začala třetí perioda. Patrik Mašín dorážel Gasparovu střelu, ale zamířil pouze přesně do horní tyčky. Hradec nadále mačkal Brno, které se soustředilo výhradně na defenzivu a útočení už vzdalo. Mělo však v bráně velkou jistotu v osobě Martina Holíka, jenž všechny puky přitahoval jako magnet a perfektně se orientoval ve všech skrumážích před jeho brankovištěm.

Tři minuty a šestnáct vteřin do konce si domácí tým vyžádal oddechový čas a odvolal Daniela Dvořáka z brány. Poté přišla šance jeho jmenovce Jaroslava Dvořáka, který však zamířil pouze do blokující obrany. Definitivní šanci rozhodnout měl Matěj Novák, ale prázdná brána mu byla malá, a tak přišel neskutečný nápor Hradce, který nějakým záhadným způsobem neskončil vyrovnáním. V samotném závěru bylo v ideální pozici hned několik hradeckých hráčů, ale ani jeden z nich neprostřelil velmi obětavou obranu hostů. Kometa tak uhájila nejtěsnější rozdíl a vynutila si rozhodující třetí souboj na jejím ledě.

Miroslav Krupka (Mountfield HK):
Bylo to klasické utkání play off, chtěli jsme si připsat důležitou výhru, bohužel to nevyšlo a musíme tedy zpět do Brna. Nemůžeme klukům upřít snahu, bojovali ze všech sil, vydali se. Je škoda, že jsme byli ze začátku asi moc přemotivovaní, to nás stálo utkání. Moc jsme chtěli, což nás možná dnes stálo zápas. Kluci byli nervózní, kotouče jim přeskakovaly čepele, byla z toho i některá vyloučení, ale klobouk dolů před týmem, bojoval až do konce.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno):
Musím říct, že oproti prvnímu zápasu jsme do toho utkání dobře vstoupili, takže jsme mohli udávat tempo. Musím kluky pochválit za obětavý výkon, takticky vyspělý. Jen lituji toho, že takových zápasů jsme neodehráli víc, to je škoda.