so 10.9.2011 | Miroslav Mayer, Lukáš Souček

Starší dorostenci v Budějovicích na body nedosáhli

Ke druhému extraligovému utkání zajížděli starší dorostenci do Českých Budějovic. Po úspěšném vstupu do soutěže výhrou nad Letňanami se hradeckým mladíkům nepodařilo navázat na čtvrteční výkon a Jihočechům podlehli 4:2. Po trefě Tadeáše Ouzkého šli hosté do vedení, zásluhou Radka Pilaře pak srovnali na 2:2. Budějovičtí ovšem v poslední části přidali dvě branky a připsali si do tabulky druhé letošní vítězství.

Horký a slunečný den na domácí působil asi negativně. Ti totiž do zápasu vstoupili hrozně. Hned od úvodního buly kupili jednu chybu v rozehrávce za druhou a přímo vybízeli Hradecké ke vstřelení úvodní branky. Proti byl ovšem gólman Gába, který se musel rychle zahřát na provozní teplotu a předvádět své umění hned od začátku. Do šancí se postupně dostali Ouzký a Dostálek. Při jednom závaru před Gábou se nakonec přeci jen prosadil Tadeáš Ouzký a dal úvodní branku.

Domácí se probudili až v osmé minutě, kdy krásnou přihrávku od vlastní branky až na útočnou modrou dostal Samohejl, ale svůj nájezd neproměnil. Vzápětí se zleva napřáhl Krátoška a Hejda ještě vyrazil. Po dalším výpadu hostí rozehrál brankář Gába rychle na útočnou modrou na Paška a ten našel Aleše Krátošku, který se tetokrát z pravé strany již trefil. Gól otřásl sebevědomím hostů a ti od té doby šli se svým výkonem prudce dolů. Prakticky již Gábu neohrozili a ani přesilovka v závěru třetiny se jim příliš nevyvedla. Českobudějovičtí měli herní převahu i spoustu šancí, ale nevyužili ani dvě přesilovky a tak po první části byl stav 1:1.

Obě mužstva nastoupila do druhé části svižně. Oba brankáři byli v permanenci. Pak měli hosté možnost hrát 47 vteřin pět na tři, ale jediným výsledkem byla tyč, když se od ní odrazil puk, který vypadl Gábovi z výstroje. Už po přesilovkách se krásně prezentoval Dostálek, když vystřelil ze strany těsně nad ledem ke vzdálenější tyči, ale Gába ukázal svoje kvality. Pak vybojoval ve vlastním pásmu puk Kamil Suchánek a jel sám na brankáře. Svůj nájezd proměnil střelou pod horní tyčku a domácí poprvé v utkání vedli.

Jihočeši se ještě snažili svůj náskok zvýšit, ale svoje šance nedotahovali do konce. Při rozehrávce udělali domácí chybu a puku se zmocnil Radek Pilař. Ten byl hodně tísněn snad třemi hráči, ale dokázal trefit mezeru u bližší tyče a vyrovnal. Ve zbytku třetiny byli lepším týmem domácí, ale nedařilo se jim dát branku.

V úvodu třetí třetiny se hra přelávala před obě branky, ale žádné šance k vidění nebyly. Domácí byli o něco aktivnější. Teprve v sedmé minutě přihrál Švec před branku na volného Luboše Roba a ten se trefil pod horní tyčku branky. Hradečtí se snažili o vyrovnání, ale nepomohla jim ani přesilová hra, kterou sice sehráli dobře, ale bez výrazné příležitosti. Jihočeši mohli zvýšit po šanci druhého útoku, když Ruda nahazoval puk na teč přes brankoviště, ale nikdo ho tečovat nestačil.

Do další šance se dostal Samohejl, který se prodral mezi dvěma beky, ale v tísni již nedokázal puk usměrnit. Vše napravil Pavel Samohejl později, když opět čekal na modré a dostal přihrávku od Ťoupala. Tentokrát již svůj nájezd proměnil a definitivně ukončil snahu Hradce Králové o vyrovnání. Půl minuty před koncem zápasu ještě trefil Švec tyčku. Domácí vyhráli zaslouženě, byli lepší hlavně v posldení třetině.