so 2.3.2013 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Starší dorostenci v přestřelce se Slavií tahali za kratší konec

Starší měli v sobotu na programu poslední domácí utkání letošního extraligového ročníku. V něm se střetli s pražskou Slavií, která sice přijela do Hradce Králové jako favorit, ale po první dvacetiminutovce musela dohánět jednogólové manko. Od druhého dějství se ale s góly roztrhl pytel a k vidění bylo hned devět branek. Domácí ale nadějné vedení neudrželi a nakonec prohráli 3:6.

Hradec se dostal v přesilovce do vedení

Po dobrém hradeckém začátku převzala Slavia iniciativu a na její straně přišly první šance, tu největší zastavil Tomáši Andresovi brankář Patrik Červený. Domácí se pak ale znovu vrátili do hry a také Lukáš Sochůrek se měl co činit. Bekhend Jebavého vytáhl pravým betonem, poté rozesmutnil i dorážejícího Tvrdíka.

První přesilová hra utkání však už gól znamenala. Svou aktivitou si ji vysloužil Hradec a když Štěpán Havránek nahodil puk od modré čáry, sebral ho kapitán Radek Pilař, jenž po rychlé kličce trefil přesně slávistický růžek – 1:0.

Hostující celek ovšem inkasovaná branka jen nabudila k větší aktivitě a vypracoval si řadu možností k vyrovnání. Před Červeným neuspěli Suda s Hyršlem, stejně si vedl i aktivní Michal Fortelka. Hradec měl šance jen z protiútoků, v tom nejvážnějším připravil Tvrdíka o puk rychlým vytrčením hokejky brankář Sochůrek.

Souboj dostal grády, ale vedení převzala Slavia

Brzy po příchodu ze šaten začaly pod Bílou věží brankové hody. Slavia stejně jako soupeř využila svou první přesilovku, a to z hole obránce Dominika Mašína. Na jeho práci navíc okamžitě navázal Martin Patzelt, takže ve 25. minutě byl najednou stav 1:2.

Hradečtí se ale nenechali zahanbit a brzy dosáhli zase vyrovnaného skóre. Situaci dva na jednoho řešil Daniel Klemenc individuálně a bylo to správné řešení, puk trefil přesně do protilehlého růžku – 2:2.

Jenže útočná kvalita hokejistů z hlavního města přece jen převládala a hosté se v klíčové pasáži znovu odpoutali. Nejprve využil Michal Fortelka další početní výhodu. Poté sice Hradečtí předvedli výbornou pasáž a bylo jich plné útočné pásmo, jenže krátce zapomněli na zadní vrátka, což ztrestal z mezikruží Petr Josefus – 2:4.

Drama se nekonalo, slavili hosté

Závěr druhé části už zase slávistům příliš nevyšel, o to víc ale chtěli hrát po přestávce. Ani ne za tři minuty z jejich náporu vyústila zasloužená branka Karla Drahoráda, jenž po Sudově asistenci nepohrdnul prázdnou bránou – 2:5.

Šťastný moment ještě vrátil Královské lvy do hry, to když si pas Daniela Voženílka srazil obránce Kottek do vlastní brány – 3:5. Pak navíc domácí ustáli oslabení, v němž sami zahrozili z hokejky kapitána Pilaře, a pomýšleli na dramatizaci vývoje.

Nic takového se však nekonalo. Pár sekund po vypršení zmiňovaného trestu protlačil útočník Patrik Červený kotouč na Marca Zajíce a co mu nevyšlo napoprvé, dokonal z dorážky – 3:6. Domácí navíc museli v obranné ulitě zůstat i nadále, až šest minut před koncem se zase začali osmělovat.

Na zvrat ale už bylo pozdě. Jebavého akci zakončoval po křižném pasu Daniel Klemenc jen do výstroje rychlého Sochůrka, pár chvil nato sahal Michal Musil po odraženém puku marně. Slavia se tak posunula na krůček od jistoty postupu do vyřazovacích bojů.

Jiří Janoušek (Královští lvi Hradec Králové):
Musíme přiznat, že Slavia byla herně lepší. Dokázala zaútočit ve čtyřech lidech a přečíslit nás, naši útočníci se pak nestíhali vracet. Z toho padly tři nebo čtyři góly. My jsme naopak bohužel nevyužili tak pět ložených šancí. Dvě třetiny jsme se soupeřem drželi tempo a ve druhé třetině jsme ho i na pět minut zavřeli, ale bezvýsledně.

Miloš Pecka (HC Slavia Praha):
První třetinu jsme určitě nezačali dobře, soupeř se dostal do vedení. I když jsme měli nějaké šance, nedokázali jsme je využít. Od druhé třetiny jsme je ale konečně začli proměňovat, šli jsme do vedení a pak už jsme si výsledek pohlídali. Dvě kola před koncem máme na páté místo náskok pět bodů, takže už věřím, že play-off uhrajeme.