so 5.1.2013 | Tomáš Lysý, Lukáš Souček

Starší dorostenci vstoupili do nového roku vítězstvím v Jihlavě

Extraliga staršího dorostu se po téměř měsíční pauze překvapivě nerozjíždí už první lednový týden, nýbrž až ten druhý. Většina mužstev si tak mezi sebou naplánovala přátelská utkání. Hradec v tom prvním zavítal do Jihlavy za soupeřem, se kterým v této sezóně ještě nedokázal zvítězit. Svěřenci trenéra Petra Luštince si tak vylepšili skóre alespoň v přípravě, neboť Duklu dokázali porazit 4:1. Už v sobotu ale čeká hradecké mladíky daleko tvrdší oříšek. Do Hradce přijedou Vítkovice, utkání startuje tradičně ve 12:00.

Bez čtyř dnů rovný měsíc. Tak dlouhá je pauza mezi posledním kolem základní části extraligy staršího dorostu a její druhou částí, ve které se utká dvanáct nejlepších celků stávající sezony. Vzhledem k tomu, že nadstavbová část startuje přesně za týden, rozhodla se Dukla vyplnit volno přípravným zápasem s Hradcem Králové.

Do utkání vstoupili lépe domácí hokejisté. Anděl měl během prvních minut dvě střelecké příležitosti, ale Müllera byl pozorný. První přesilovou hru zápasu měla Jihlava, ale až na šanci Mahúta hosty vážněji neohrozila. Za zmínku dále stojí akce dva na dva, kdy domácí Jícha přihrál Vykoukovi, který z dobré pozice netrefil branku Hradce. Poté byla hra kouskována častými vyloučeními, jenže ani Královští lvi, ani Dukla svoje početní převahy nevyužili. Když už se zdálo, že první třetina skončí bez branek, tak si vzal slovo David Hubert. Útočník Dukly vybojoval v útočném pásmu puk, z prostoru levého kruhu ihned vystřelil a trefil se přesně nad vyrážečku Müllera - 1:0.

Hned v úvodu druhé třetiny hrála Jihlava přesilovou hru, ale gólmana hostů prakticky neohrozila. Tempo hry poté lehce opadlo, čehož využil Hradec k vyrovnání. Bureš se v útočném pásmu snadno dostal k odraženému puku a všiml si lépe postaveného Drahoše Jebavého, který z bezprostřední blízkosti překonal Svobodu - 1:1. Dukla mohla odpovědět Vykoukem, jehož střelu zastavila tyčka a následně beton hradeckého brankáře.

Po polovině zápasu se vyměnili strážci svatyň. Místo domácího Svobody nastoupil Vacek a v brance hostů přepustil Müller místo Veselému. Ten byl ihned v permanenci, když zlikvidoval pokus Severy a následně individuální akci Jíchy. Byl to opět domácí útočník Jícha, který se v závěru druhé třetiny dostal k odraženému puku, ale byl blízko Veselého a již neměl místo na jeho překonání. Zvrátit stav zápasu ještě mohli Balaštík s Košařem, jenže druhý jmenovaný nezpracoval puk ideálně a přišel o něj. Kus černé gumy během vteřiny dojel zcela volný Anděl, ale jeho dorážka o centimetry minula branku.

Třetí část hry zahájila Dukla náporem, jenže ani Půža, ani Beran své šance nevyužili. Na druhé straně mohl vstřelit gól nikým nehlídaný Šeps, který trefil pouze výstroj domácího gólmana. Rozhodnutí tak přišlo v padesáté minutě hry. Nejprve David Chalupa zavezl puk do útočného pásma a přihrál Tomáši Zahradníkovi, který z prostoru mezi kruhy zamířil nad lapačku Vacka - 1:2. Za chvilku pak úspěšný střelec přidal gólovou asistenci, když vyslal do brejku Drahoše Jebavého. Ten si kličkou položil jihlavského brankáře a vstřelil svůj druhý gól dnešního zápasu - 1:3.

O osudu zápasu bylo v tu chvíli rozhodnuto. Definitivum přidal v závěru zápasu po přihrávce Josef Wolf – 1:4. Nyní čekají oba týmy pouze „ostré“ zápasy, když 11. ledna začíná pro Duklu nadstavbová část a Hradecké o den později boj o čtyři volná místa do play-off.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): V první řadě bych chtěl poděkovat soupeři, že přijel a utkání s námi odehrál. Jsem rád, že po tréninkovém drilu jsme mohli hrát a hráči poznali, jaký je rozdíl mezi tréninkem a zápasem. I když ten výsledek vypadá z našeho pohledu špatně až hrozivě, ve hře byli k dobré momenty a hráči v hlavě dnešní zápas zvládli. Přes víkend teď hráče nechám odpočinout a poté se začneme připravovat na nadstavbu, kde naše výkony už budou jako na konci základní části.

Petr Luštinec (Královští lvi Hradec Králové): My jsme přes celé Vánoce měli přípravu a dvoufázové tréninky, kde jsme pouze bruslili. Připravujeme se na nadstavbu, kde budeme hrát skupinu o udržení a bojovat o čtyři volná místa do play-off. První třetina byl z naší strany chaos. Poté a hlavně v třetí části kluci již plnili úkoly, které jsme od nich chtěli a vyhráli jsme zaslouženě 4:1.