čt 8.9.2011 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Starší dorostenci vstoupili do soutěže výhrou nad Letňanami

Starší dorostenci nastoupili ve čtvrtek k prvnímu extraligovému utkání. V závěru první třetiny se gólově prosadili Lukáš Kastner a Martin Bartoň. Dvougólové vedení si nakonec Východočeši udrželi už po celý zbytek zápasu. Šance sice byly k vidění na obou stranách, ale oba brankáři už změnu skóre nepřipustili. Hradečtí mladíci si tak do tabulky připisují první tři body. Extraliga staršího dorostu pokračuje dalším kolem již v sobotu.

Dva góly v závěru první třetiny

V počátku utkání bylo na hokejkách obou týmů znát, že jde o první zápas v nové sezóně. Ve třinácté minutě mohli poprvé udeřit domácí, když Drahoš Jebavý v úniku dva na jednoho kombinoval s Vlastimilem Dostálkem. Jejich záměr ale vyšuměl do prázdna. Hosté naproti tomu nepotrestali tři vyloučení soupeře a zdálo se, že se do šaten půjde za bezbrankového stavu.

Jenže v posledních dvou minutách přišly dva slepené údery Hradeckých. V útočném pásmu skvěle napadali opět Dostálek s Lukášem Kastnerem, který si pak sjel od mantinelu před branku a po jeho zakončení k bližší tyčce puk propadl za záda brankáře Švihálka - 1:0.

No a když čtrnáct sekund před koncem zahákoval hostující bek Tomáše Půlpána v obrovské šanci, šel domácí tým na přesilovku. Tu dokázal rychlostí blesku využít. Ihned po buly se puk dostal ke Švihálkovi, který ho však nezvládl přikrýt a pak už jen bezmocně koukal, jak Martin Bartoň doráží do prázdné brány - 2:0.

Hradecké chyby zůstaly nevyužity

Druhé dějství také začalo poněkud ospale. Pak se ale ke slovu dostali Letci a před Tomášem Hejdou bylo často hodně rušno. Domácí brankář musel vytáhnout řadu pohotových zákroků, ke kterým ho svými chybami donutili jeho vlastní obránci. V přesilovce na něm ztroskotal například aktivní Tomáš Brejcha, jenž přes něj nedokázal z bezprostřední blízkosti přehodit puk.

Jinak se ale hostům v přesilových hrách příliš nedařilo. Ještě v téže početní výhodě je mohl ztrestat Michal Procházka, který kotouč výborně vybojoval na modré, ale pak ho v dobré příležitosti poslal jen do bruslí clonícího obránce. No a když to ani v závěru třetiny nešlo Letcům hokejově, spustili alespoň melu před Hejdou. Hradečtí se však nenechali zastrašit.

Regulérní gól už nepadl

Třetí perioda začala poměrně kuriózně. Brankář Jiří Švihálek v pravém kruhu dlouho přemýšlel, na koho puk rozehraje, až ho k překvapení všech poslal do boční konstrukce své brány a k vlastnímu gólu skutečně moc nechybělo. Ke gólu nechybělo příliš ani ve 49. minutě na druhé straně, kdy už hosté zvedali ruce nad hlavu. Jejich radost však překazil rozhodčí svým nemilosrdným rozpažením – stav se neměnil.

Deset minut před koncem hráli Letci další mizernou přesilovku a mohli jen děkovat Jiřímu Švihálkovi, že po Bartoňově bekhendové kličce neinkasovali potřetí. V závěru se ale přece jen zmátořili a Hradci mírně zatápěli. Tomáš Hejda však ve svém brankovišti kraloval a zaslouženě dokráčel ke své první nule v prvním soutěžním zápase za starší dorost.