so 11.9.2010 | Petr Schultz, Lukáš Souček

Starší dorostenci z Liberce body nevezou

Hradečtí dorostenci zajížděli v pátek ke třetímu extraligovému utkání do Liberce. Po ospalé první třetině vedli Tygři 1:0. Ve druhém dějství se tempo hry zvedlo, ale Hradečtí vždy museli dotahovat vedení soupeře. Na 1:1 a chvíi poté na 2:2 vždy srovnával Marek Červený. Na třetí libereckou branku už ale hradečtí mladíci odpověď nenašli. Liberec ještě do konce druhého dějství přidal dvě branky a v závěrečné dvacetiminutovce udělal definitivní tečku za utkáním střelou do prázdné branky. V sobotu odpoledne od 16:00 mají starší dorosntenci na programu utkání v Písku.

V prvním domácím zápase přivítali Bílí Tygři Hradec Králové a začátek zápasu se odehrával v hodně opatrném duchu. Mírně lepší byli v první pětiminutovce domácí, ale nedokázali projít přes zhuštěnou obranu hostů. První vážnější zákroky si ale připsal Tygr Sobotka, který musel lapit pokusy Vlčka a Gabriela. O dvě minuty později se musel opět předvést ve své plné parádě, když zneškodnil tutovky Vencla a i Dostálka, kterého vychytal rychlým skluzem.

Liberecké šelmy se oklepaly z prachu „nervozity“ až v polovině první třetiny, kdy několikrát zatlačily na Hradec a vynutily si fauly. První trest hostů zůstal ještě nepotrestán, ale za následující už pykali brankou, i když dost nešťastnou. Hosté bezprostředně po trestu vyhráli buly před vlastním brankářem, touš skončil na hokejce Červeného, který ho chtěl odpálit po mantinelu na druhou stranu hrací plochy. Puk se mu ale nešťastně postavil a ke vší smůle pro hosty ho napálil do vlastní branky. Pavelka byl proti této „střele“ bezmocný. Branka byla nakonec připsána Patriku Urbanovi – 1:0. Napravit svou reputaci mohl Červený hned následně, ale sám před Sobotku nedokázal puk zasunout do liberecké svatyně. Gumové pryže se za brankou ale vzápětí ujal Ropický a Sobotka měl co dělat, aby utěsnil skulinku mezi tyčkou a betonem. V závěru třetiny letěl sám na Pavelku Mikyska, ale v zakončení zvolil střelu příklepem, jenž šla těsně nad.

Druhá třetina přinesla gólově bohatší obsah a už od začátku oba týmy šlapaly pořádně do pedálů. V čase 21:59 bylo totiž ve Svijanské aréně srovnáno. Vlček, ač byl hákován, tak nahrál od mantinelu Marku Červenému, který zakončil ukázkovou akci do liberecké branky a odčinil tím své zaváhání z první třetiny – 1:1. Radost ze vstřelené branky uhasil ale záhy první útok Libereckých. Jakub Klíma se dostal po buly ve středním pásmu k puku, nabruslil před Pavelku a stav byl opět 2:1 pro Tygry. O minutu později mohl svítit na výsledkové tabuli opět nerozhodný stav, Vlčkovu střelu vyrazil ale Sobotka špičkou betonu do rohu. Hosty tato promarněná šance nemusela dlouho mrzet, protože osmadvacátá minuta přinesla opět vyrovnání. Východočeši se dostali do rychlého protiútoku 3 na 2 a Pravda z mezikruží vypálil na Sobotku. Liberecký brankář ale jeho střelu pouze vyrazil vedle sebe, kam si sjel Marek Červený a pohotovým šťouchem dopravil podruhé v zápase kotouč do liberecké svatyně – 2:2.

Od vyrovnání se hrál hodně otevřený hokej a oba týmy mohly strnout vedení na svou stranu. Nejdříve měl třetí gól Liberce na hokejce Mikyska, ale svým příliš dlouhým čekáním se nechal zezadu sestřelit Červeným. Ihned z brejku kontroval podobnou akcí Pravda, na něho si ale zase počíhal Jandejsek, a tak se diváci pod Ještědem dočkali branky až ve čtyřiatřicáté minutě. Jandejsek vyslal po pravém mantinelu Nikitu Špakova, který si najel až před Pavelku a krásným blafákem pod víko překonal Pavelku– 3:2. O tři minuty později mohla trojice Klíma – Beníšek – Špakov opět pokořit hostujícího brankáře, ale kotouč pouze několikrát proskákal brankovištěm. Domácí celek se čtvrté branky přeci jen dočkal. Mikyska se prodral s kotoučem až před Pavelku, ale místo střely zvolil nahrávku na modrou, kde už měl nabito Roman Pálek, který svou střelu umístil přesně nad beton hostujícího brankáře – 4:2.

Na začátku poslední dvacetiminutovky byli hosté výrazně aktivnější a blízko k brance byl Ropický, ale své sólo zakončil do ramena Sobotky. Hosté poté dostali možnost pětadvacetivteřinové přesilové hry 5 na 3, ale liberecký gólman jejich náporu odolal. Východočeši byli i nadále houževnatějším mužstvem a v osmačtyřicáté minutě si Vlček udělal z obrany Tygrů tréninkové kužely, Sobotka mu ale jeho blafák do bekhendu nezbaštil.

Závěr zápasu se hrál v trochu větších emocích, a tak hra v pěti nebyla příliš k vidění. Necelé tři minuty před koncem mohl vstřelit kontaktní branku Frk, ale jeho střela pouze rozezvučela Sobotkovu brankovou konstrukci. V závěru zápasu odvolali Východočeši brankáře a pokoušeli se o hru v šesti. Branku ale nevstřelili, ba naopak ještě inkasovali devět vteřin před koncem z hole Jana Kouby do prázdné branky – 5:2. Bílí Tygři tak vyhráli 5:2.

Jaroslav Pavelka 60 33 4 29 87,88 0 0

Jan Zachrla (Liberec): „Kluci dnes plnili taktické pokyny. To co jsme si řekli, to také dodrželi. Chtěli jsme udělat tlak na jejich brankáře a z toho vyplynula ta spousta přesilových her pro nás. Nakonec jsme z toho dali i nějaké branky. Musím mými hráči dnes smeknout klobouk za dobře odvedenou práci. V dnešním zápase nám zachytal i dobře brankář. Celkově bych je chtěl za dnešní výkon pochválit.“

Miloš Říha (Hradec Králové): „První třetinu ovlivnil jednoznačně vlastní gól, jenž pak ovlivnil následně i náš výkon. Ve druhé třetině jsme odevzdali asi nejhorší výkon, co jsem u nás kdy viděl. Za stavu 2:4 se ten zápas už těžko obrací. Třetí třetina nebyla špatná, ale určitě nejsem uspokojený s předvedenou hrou a ani s žádným výkonem našich hráčů, kteří do zápasu nastoupili.“