po 14.2.2005 | Daniel Višňák

Třetí místo první ligy pro Hradec opět po patnácti sezónách ...

Před zápasem s brněnskou Kometou Energetici věděli moc dobře co je ve hře. Hokejový klub z Hradce Králové se umístil třetí v první hokejové lize v celé jeho dlouhé historii pouze třikrát, naposledy tomu bylo v sezóně 1989/1990, letos mohli hráči z největšího východočeského města tento úspěch zopakovat, to by ale museli porazit v posledním zápase základní části Brno. Na rozdíl od utkání v Mladé Boleslavi se už trenérům Koldovi s Horynou hlásili skoro všichni uzdravení hráči, kteří byli ochotni nechat na ledě pro úspěch vše a to se také podařilo, Hradec vyhrál 5:1 a skončil po základní části třetí, v play-off, které startuje už tento pátek na východočeském ledě přivítají hradečtí Chomutov.

První třetina nepřinesla nikterak hezkou hokejovou podívanou, hned v jejím úvodu se musel dvakrát činit hradecký brankář Alexandr Hylák, ten se blýskl zejména při gólovce Milana Baranyka. Hradec asi nejvážněji ohrozil Pavla Maláče na konci šesté minuty řadou šancí prvního útoku, ale ani ty si cestu do branky nenašly, a tak končila první třetina nerozhodným stavem 0:0.

Domácí tribuny rozradostnil hned po odehrání 41 vteřin ve druhé části dělovkou od modré Petr Suchý, který propálil v tu chvíli absolutně bezmocného Pavla Maláče v brněnské kleci. Na 2:0 pro domácí mohl zvýšit přesně v polovině utkání Patrik Fořt ze sóla, ale v zakončení těsně minul. Lahůdku pro diváky ale připravili Energetici o několik málo momentů později, krásnou výměnu puku Romana Vondráčka s Mariánem Kacířem zakončoval druhý jmenovaný do zcela odkryté brněnské branky a stanovil tak stav, který na ukazateli svítil po 40 minutách.

Do třetí třetiny měli domácí stejně bleskurychlý nástup jako do té předešlé, hned po půl minutě hry napřáhl ke střele kapitán Stanislav Mečiar a propálil vše co mu stálo v cestě včetně brněnského gólmana. O další deset minut později už domácí po individuálním průniku Jaroslava Roubíka zvyšovali na 4:0. V 55. minutě po přesné střele k pravé brněnské tyči a následném pátém gólu z hole Patrika Fořta asi nikdo o vítězství Hradce nepohyboval. Hosté se osmělili pouze k jediné brance a to když do konce zápasu zbývaly tři minuty. Důrazný Jan Mikel protlačil ze skrumáže puk do východočeské klece a překazil tak hradeckému brankáři Hylákovi radost z čistého konta, které až do 57. minuty držel.

Ladislav Kolda (trenér Hradec Králové):
V první třetině bylo vidět, že je mužstvo unavené, že toho má dost. Bylo dost hráčů, kteří do dnešního zápasu nastoupili po chřipce rovnou bez tréninku, což se promítlo i na tempu hry, vázla díky tomu i kombinace, všichni viděli, že to nebylo ono. Od druhé třetiny se už kluci dostali do lepšího rytmu, něco jsme si k tomu také v kabině řekli. Skvělé také bylo to, že se nám podařilo vstřelit první góly, to nás zdravě povzbudilo. I přes některá okénka v obraně, jsme nakonec zvládli zápas dobře. Třetí místo je pro nás perfektní tečkou za základní částí. Jakub Evan má podle prvních zpráv vymknutý kotník, což vypadá na čtrnáctidenní klid. Soupeře pro play-off si nelze moc vybírat. Chomutov má velice zkušený mančaft, jsou prakticky tradičním účastníkem minimálně semifinále první ligy, bude to zajímavá série. My jsme rádi, že budeme začínat doma, doufáme, že nám to bude výhodou.

Svatopluk Číhal (trenér Brna):
Po prohře, se trenérům hodnotí špatně. My jsme do Hradce dnes odjeli s cílem, odehrát tady jakousi generálku na play-off. To se nám dařilo v první třetině, ta byla vyrovnaná. Pak nám ale dal soupeř lekci z proměňování šancí, my jsme naopak předvedli lekci v zahazování. Domácí podržel vynikající brankář, scházelo nám malinko i štěstí. Za stavu 0:3 už je pro tým těžká motivace, když hráči ví, že výsledek pro nás nic neřeší. Hradec byl na koni a zápas zcela zaslouženě vyhrál. My se musíme připravit na play-off a pokusit se Ústí zaskočit.