út 30.1.2024 | Eva Šafranková

Třígólová smršť v první třetině! Dorostenci zdolali Plzeň 5:2

Hradec byl zpočátku lepším týmem a za svoji aktivitu byl také odměněn, když během minuty vstřelil tři góly. Dlouho to vypadalo, že si tento náskok pohlídá, avšak Škodovka se nevzdala a ve třetí třetině snížila na rozdíl jediné branky. Na víc se už nezmohla, naopak domácí skórovali v 54. minutě díky využité přesilovce a výhru si pojistili o minutu později trefou do prázdné brány. Lvi tak v utkání, které bylo plné vyloučení, porazili Plzeň 5:2.

Mountfield byl od prvních minut aktivnějším týmem a svého soupeře víceméně k ničemu nepouštěl i díky dobře zajištěné obraně. Nebylo ani znát, že se nachází v tabulce o pět pozic níže než třetí Plzeň. „Myslím, že jsme hráli to, co jsme chtěli. Hodně jsme napadali, byli tvrdí v soubojích a do soupeře šli od začátku,“ pochvaluje si dobrý vstup do zápasu Jakub Hornych. Po jednom ze střetů však Lvi přišli o útočníka Martina Václavíčka, který nejspíš utrpěl zranění kolene a musel předčasně odkulhat do kabiny. „Do útoku šel obránce Honza Pánek, který nám hodně pomohl, nahrál mi i na gól, takže mu jsem vděčný,“ říká hráč s číslem sedmnáct.

Hosté měli k dispozici dvojnásobnou přesilovou hru trvající přes minutu a půl, ve které přišly jedny z prvních střeleckých možností na Filipa Růžičku, jenž svůj celek ale pokaždé podržel. Hradečtí tuto nepříznivou situaci ustáli, a to bylo pro následující momenty, které přišly na řadu, docela klíčové. „Určitě nám to dodalo sílu, protože jsme si ještě víc věřili,“ pokračuje Hornych. Gólovou smršť Mountfieldu odstartovalo ve 14. minutě přečíslení dvou na jednoho. Tobiáš Vítek vystřelil, jenže odražený puk skončil přímo na hokejce Patrika Hendrycha, který bez problémů trefil odkrytou svatyni – 1:0.

O 37 vteřin nastala podobná situace, na jejíž konci stál Jakub Hornych. „Honza Pánek nahrál z rohu a nahodil to na bránu, odkud se to odrazilo. Já jsem tam k tomu přijel a jenom dorážel do prázdné,“ líčí střelec druhé trefy, pro kterého se jednalo o první gól ve vyšší nadstavbě. Na konci 15. minuty to bylo pro Západočechy kritické, protože Eliáš Poustka inkasoval během krátké doby již potřetí. Josef Janeček nabil Davidu Šichanovi, který z mezikruží vymetl levý roh. „Myslím si, že jsme dobře napadali. Šli jsme hodně do brány, měli jsme i štěstí a díky tomu to tam padalo,“ uvažuje nad důvody gólové kanonády šestnáctiletý útočník.

Škodovka do prostředního dějství vstoupila mnohem lépe než do toho předchozího a snažila se o snížení, avšak recept na Růžičku nenacházela. Ani Východočeši nezaháleli, Ondřej Páleník předal kotouč na najíždějícího Jaroslava Vondrušku, který ho nahodil do brankoviště, jenže žádná z následujících dorážek se neujala. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale samotné tempo nepolevovalo. Matyáš Úbl přihrál doprava přes brankoviště na Šimona Bělíka, po jehož pokusu si Růžička připsal další výborný zákrok. Na ledě se poměrně přiostřilo, k vidění bylo dost osobních soubojů a menších potyček, což rozhodčí trestali. Během dvou minut byly totiž uděleny čtyři tresty za hrubost.

Domácí měli k dispozici početní výhodu, ve které si vypracovali nebezpečné příležitosti, avšak žádná z nich neprošla za Poustkova záda. Ačkoliv se tyto dva celky střetly poprvé v sezoně, nebylo to podle Hornycha příliš zásadní. „Žádný vliv to asi nemělo. Spíš jsme si chtěli spravit chuť po prohře s Pardubicemi, kde se nám naše hra nedařila, což se povedlo a vylepšili jsme to,“ říká spokojeně. Mountfield mohl navýšit svůj náskok, ale David Šichan z pravého kruhu trefil tyčku a Patriku Hendrychovi v brejku bekhendový blafák nevyšel.

Plzeňští vstoupili do závěrečné třetiny nejlépe, jak mohli, protože využili přesilovku po osmi vteřinách. Jakub Slováček obdržel přihrávku od Davida Slačíka a ze slotu zamířil do levého rohu – 3:1. Hosté byli povzbuzeni a hnali se za kontaktní brankou, které se nakonec dočkali. Nejprve se ale podruhé v samostatném úniku ocitl Patrik Hendrych, avšak ani tentokrát neuspěl. Poté došlo k šarvátce mezi jmenovci Davidem Šichanem a Davidem Slačíkem.

O jednoho hráče víc bylo na straně Plzně, která i z početní převahy čerpala. Hradec si nepohlídal Matěje Tománka, jenž si nabruslil do mezikruží, odkud udeřil a dal naději svému mančaftu – 3:2. „Už jsme se trochu viděli v šatně a na chvilku polevili, ale pak jsme zase začali hrát tu svoji hru a dotáhli to v klidu do konce,“ popisuje hokejista hrající na levou stranu. Západočeši se už ale k ničemu dalšímu nedostali, navíc si to zkomplikovali čtyřminutovým vyloučením, které Lvi potrestali.

Tečovaná dělovka Karla Studnického od modré čáry propadla Poustkovi mezi betony a puk pomalu doklouzával za brankovou čáru. Aby se tak skutečně stalo, pomohl tomu Jaroslav Vondruška – 4:2. Definitivní tečku za utkáním udělal o minutu později Patrik Hendrych, když Škoda odvolala gólmana a právě domácí šikula trefil prázdnou klec. Hradecký dorost čekají venkovní dva duely, jeden z nich bude i na západě Čech s Indiány. „Bude to určitě náročné, ale věříme si, že získáme další body,“ uzavírá Jakub Hornych.