čt 28.2.2019 | Adam Kodet

Třikrát a dost. Hradecký dorost napočtvrté Plzni podlehl 0:2

Čtvrteční podvečer patřil v ČPP Aréně hradeckému dorostu, který hostil jako předzvěst pátečního extraligového duelu Plzeň. Mladí Lvi dokázali Škodovku porazit zatím ve všech třech případech, tentokrát si ale na indiány nepřišli. Ti vyprodukovali více než dvojnásobek střel, domácího gólmana Maria Žalčíka však překonali pouze jednou. Gólem do prázdné branky pak pečetili výhru 2:0 a po třech nezdarech si spravili chuť i bonusovým bodem z prodloužení. Hradečtí tak ukončili sérii tří výher, nadále v tabulce zůstávají druzí.

Svižný hokej regulérní gól nepřinesl

Od prvního buly bylo znát, že na sebe narazily týmy z popředí tabulky. Plzeň se od samého začátku prezentovala útočným hokejem s rychlým forčekingem, díky čemuž měla o něco více ze hry. Dokázala také dostat puk do sítě, avšak jen vysokou holí, proto se skóre neměnilo. To už ale mohlo být 1:0 pro domácí, jen kdyby Juraj Slafkovský v 5. minutě z otočky lépe mířil.

Na druhé straně měl největší šanci v úvodním dějství Lubomír Kupčo. Po chybě Hradeckých na útočné modré mířil sám na Žalčíka a rozhodl se pro blafák. Domácí brankář jeho záměr vystihl a nedovolil plzeňskému forvardu skórovat. Následovalo po jedné přesilovce na každé straně, tyto minuty zvládli lépe hosté. Dostali se během nich do tempa a ve zbytku periody už Lvy před Bočana nepouštěli. Sami ale velké příležitosti neměli, a to ani v poslední minutě při druhé početní výhodě.

Plzeň se dostala do vedení díky šťastnému odrazu

První a druhé dějství jako by přestávka ani nerozdělila. Týmy se nerozkoukávaly a hned pokračovaly v aktivní hře, kterou předváděly celou předchozí dvacetiminutovku. Zprvu musel být ve střehu Mario Žalčík, kterého zkoušel překovat dobrou střelou Dominik Soukup a po něm i David Jiříček. S oběma nebezpečnými střelami si dokázal domácí brankář poradit. Za Východočechy mohl otevřít skóre Jirků, z mezikruží však neumístil puk ideálně.

V polovině zápasu si Škoda zahrála přesilovou hru a dočkala se prvního gólu podle pravidel. Nešlo však o žádnou souhru, ale shodu okolností. Šilerova střela se odrazila od Petra Hausera a kotouč obloučkem zapadl za Žalčíka – 0:1. Mountfield mohl srovnat v následné přesilové hře. Beneš však neuspěl, a tak přišly další šance a přečíslení na druhé straně. Tentokrát bez gólového efektu.

Pojistka a vítězství pro indiány za takticky zvládnutou bitvu

Hosté postupně přidávali na obrátkách a Východočechům to činilo nemalé problémy. Zachraňovat je tak musel několikrát Žalčík, jako třeba ve 44. minutě, kdy se rychle přesunul a zneškodnil střelu Korčáka. Podobný zákrok předvedl také o tři minuty později, tentokrát po dobře sehraném přečíslení dvou na jednoho.

To Hradečtí se směrem dopředu čím dál více trápili. Nepomohla jim ani přesilová hra, během které si žádnou větší možnost nevytvořili. Plzeňská defenzíva i nadále výborně bránila a když už pár střel přišlo, poradil si s nimi Bočan. Nejvíce se zapotil po závaru v 58. minutě. Ten ale ustál a následně přišly rozhodující chvíle utkání. Domácí zkusili power-play, hráli ji však jen 14 vteřin. Lubomír Kupčo totiž trefil odkrytou klec a upravil na konečných 0:2.

Prodloužení trvalo minutu a vteřinu, Hradečtí se puku nedotkli

Jak je důležité v prodloužení držet puk na holích, předvedli indiáni. Vyhráli úvodní buly a svému soupeři ho nepůjčili. Byli trpěliví a vyplatilo se. David Jiříček nabral rychlost, přebruslil bránicí hráče a zasunul puk za Žalčíka. Individuální akcí tak rozhodl o tom, že také čtvrtý bod získala Plzeň.

Matěj Beneš 0 0 0 -1 0