Zápasy
pá 18.10.2019 | Adam Kodet, Anna Marie Kokrhounová | Foto: Alena Zapletalová / HC Olomouc

Tuhá bitva defenzív. Hradec vynuloval Olomouc a vyhrál 2:0

V pátečním utkání sice Hradečtí ofenzivně nenavázali na úspěšný zápas proti Grazu, přesto se ale po šedesáti minutách radovali z důležitého vítězství. Východočeši vsítili Hanákům dva góly, další ale kvůli dobré obraně soupeře už nepřidali. Ani Kohoutům to dopředu příliš nešlo a měli problémy jak s defenzívou Hradce, tak se skvělým Markem Mazancem. Ten si připsal už druhé čisté konto v sezóně.

Hradečtí trenéři mohli na zápas s Olomoucí počítat s trojicí navrátilců z marodky. Daniel Rákos se představil ve třetí formaci, Mislav Rosandič a Filip Pavlík nastoupili opět bok po boku, branku střežil znovu Marek Mazanec.

První třetina měla pomalý rozjezd, Hradec šel do vedení

Začátek utkání se nenesl v závratném tempu a na větší rozruch před jednou z branek si diváci museli počkat až do první přesilové hry Hradce v 6. minutě. Paradoxně to byl ale Mazanec, který se musel mít na pozoru před nebezpečným Irglem, jenž v oslabení zakončoval po parádní zadovce zpoza branky. Mountfield byl znatelně rychlejší, ale o šance se sám připravoval vlastními nepřesnostmi.

Na olomoucké straně hráli prim hlavně zkušení borci. Olesz prokázal pohotovost hned po vhazování, ale škvíru v Mazancově výstroji nenašel, ladným pohybem se do šance procpal i veterán Irgl. V polovině třetiny ale přišly lví chvíle. Smoleňák nejprve v ideální pozici napálil břevno, o minutu později ale všem pláchl navrátilec Daniel Rákos a perfektním bekhendovým blafákem dostal kotouč skrz Konráda.

Hradecké vstřelená branka konečně naplno dostala do zápasu a najednou se musel Konrád v brance Kohoutů otáčet. Jergl nejprve puk zavezl do pásma a z rohu připravil na podnose druhou branku pro Rákose, olomoucký gólman byl ale proti. Velmi aktivní byl i Chalupa, který povýšil do první formace, ale ani po závaru v brankovišti ani švihem z pravého kruhu se neprosadil. Zbytek třetiny přinesl jen pár drobných strkanic, Východočeši si tedy do kabin odnesli těsné vedení.

Lvi se soustředili na obranu a drželi náskok

Hráči na obou stranách na startu druhé třetiny kopírovali tu první – chyby při přechodu do útoku, ztráty ve středním pásmu a málo střelby. A když už se Tomeček nebo Vyrůbalík přece jen dostali do palebné pozice, málem vysypali tvrzené sklo za brankou. Mountfield se v ofenzívě držel zkrátka a zaměřil se spíše na obranu. Lvi Kohoutům nepovolovali přístup do blízkosti brankoviště s spolehlivě kontrolovali svůj náskok.

Diváky na stadionu tak namísto ofenzivní podívané nadzvedla ze sedaček spíše rozmíška mezi Nedomlelem a Škůrkem, kterou ale utnuli čároví sudí už v jejím zárodku. A když Olesz další slibný výpad do útočného pásma a následnou střelu poslal odrazem o soupeřovu hůl opět mimo, musel se hodně držet, aby svůj pracovní nástroj nerozlámal o brankovou konstrukci. Na Olomouckých byla znát herní nepohoda zapříčiněná sérií porážek.

Na konci třetiny se dvakrát zaskvěl také Mazanec a podpořil dobrou defenzivní práci spoluhráčů před sebou. Nejprve špičkou pravého betonu zlikvidoval pokus Dujsíka z bezprostřední blízkosti, poté stejnou částí výstroje vyrazil i Tomečkovu bombu z pravého kruhu, která ho ale řádně protáhla. Olomouckým hráčům v jejich střelecké impotenci nepomohli ani vytrvale povzbuzující fanoušci, a tak po dvou třetinách na tabuli svítilo stále stejné skóre.

Mountfield navýšil vedení a nepovolil Hanákům skórovat

Rozjezd třetí části opět připomínal taktickou fotbalovou bitvu. Tempo hry navíc ještě více brzdily technické prohřešky a ten, kdo se chtěl v Plecharéně kochat kombinačním a líbivým hokejem, byl opravdu na špatném místě. Neklid při zakončení demonstroval při početní výhodě Cingel, kterému stačilo ležícího a dezorientovaného Konráda přehodit obloučkem. Místo toho ale puk zametl po zemi pod jednoho ze spoluhráčů a smutně odjel na střídačku.

Obraz hry se neměnil ani s přibývajícím časem a diváky na tribunách musel rozehřívat spíše pohled na místní roztleskávačky než na předváděnou hru. Domácím v rozletu nepomohla ani první přesilová hra deset minut před koncem základní hrací doby a všechny jejich útočné snahy ztroskotávaly na precizní hradecké obraně. Při přechodu do útoku se však Lvi povětšinou omezili na odevzdání kotouče za červenou čarou a včasné střídaní sil.

Šest minut před koncem si Olomouc vypracovala největší šanci, Klimek v mezikruží ale nechal vyniknout bezchybného Mazance. Chvíli poté se jako blesk z čistého nebe přiřítil do útoku Radovan Pavlík, který po Cingelově pasu nachytal Konráda precizní střelou na vzdálenější tyč. Olomouc se na závěrečný nápor už nezmohla a Hradec tak na Hané po boji a disciplinovaném výkonu vydoloval všechny tři body.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Conor Allen 0 0 0 2 0
Lukáš Cingel 0 1 1 1 0
Rudolf Červený 0 1 1 1 2
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 0 1 1 1 0
Kevin Klíma 0 0 0 0 0
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Tomáš Linhart 0 0 0 0 0
Richard Nedomlel 0 0 0 2 0
Matej Paulovič 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 1 0 1 1 0
Filip Pavlík 0 1 1 0 0
Jordann Perret 0 0 0 0 2
Daniel Rákos 1 0 1 1 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 0
Tomáš Vincour 0 0 0 1 0
Petr Zámorský 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 29 0 29 100,00 0 0

Ohlasy k utkání