pá 4.11.2022 | Tomáš Kalas | Foto: HC Motor České Budějovice

Tuhá bitva na jihu Čech, Hradec ztratil body až v závěru

V Českých Budějovicích hradečtí hokejisté vyhráli naposledy 13. prosince 2020 a je jasné, že čekání se prodlouží minimálně do února příštího roku. Duel na horkém ledě přitom neměli rozehraný špatně, přestože od 27. minuty prohrávali po gólu Tomana. O osm minut později totiž z brejku srovnal Radek Smoleňák a emotivní duel pomalu směřoval do prodloužení. Divoká třetí třetina, ve které nebyla nouze o zajímavé momenty, ale přinesla rozhodnutí až v posledních minutách. V čase 57:43 vystřelil Motoru tři body Roman Vráblík a Budějovičtí tak doma nepadli počtvrté v řadě.

Sestava na první páteční listopadovou bitvu doznala lehkých změn. Na marodku přibyl i Kevin Klíma, do zápasu naskočil poprvé od 18. října obránce René Piegl. Celkově poosmé v sezoně začínal v brance od úvodních minut Henri Kiviaho. Hradec tak hrál na šest beků a 11 útočníků.

Svižný hokej, ale bezbranková první třetina

Dynamický vstup do třetiny vynesl oběma celkům hned několik zajímavých příležitostí zejména ze střeleckých pozic, oba brankáři však byli velmi pozorní a nedovolili žádnou změnu skóre. Hradec do toho šlápnul zejména po první komerční přestávce a Strmeň měl jakožto gólman Motoru velké štěstí, když se prudké nahození Filipa Pavlíka z nulového úhlu na bližší tyč odrazilo od jeho helmy pouze do tyče.

V půlce deváté minuty dohrál Patrik Marcel velmi tvrdě na mantinel Jakuba Lva a dostal dvě minuty za vražení na hrazení. První přesilovka Lvů neměla až tak špatné parametry zejména v první fázi, ostřelování Strmeňovy branky ale vedoucí gól hostům nepřineslo. V navazující hře 5 na 5 měl ale více ze hry Motor a vytvořil si dvě obrovské šance, Jakub Valský ale do odkryté branky puk nezametl, proti střele Bindulise z druhého sledu zasáhl Kiviaho.

Pohlednou a svižnou třetinu Motor během první přesilové hry po vyloučení Jergla na svoji stranu nenalomil, mnohem nebezpečněji ale vypadala situace z konce 17. minuty, kdy se Vondrkovi s Pechem naskytla šance jít do přečíslení 2 na 1. Druhý jmenovaný pak zakončoval z levého kruhu, Kiviaho se však skvěle přesunul betonem. Stejně jako finský gólman v barvách Hradce, ani Strmeň během úvodních dvaceti minut za svá záda puk nepustil.

Motor šel do vedení, Hradci zařídil srovnání kapitán

Bezbrankový stav mohl rozčísnout už po necelé minutě druhé třetiny Jérémie Blain, jehož odvážný průnik po vyhraném buly skončil až před ležícím Strmeněm, jemuž však v závaru pomohli zčásti spoluhráči a odpravili kotouč do bezpečí. S pomocí spoluhráče to zafungovalo i na druhé straně, výborný blok si připsal při přesilovce Motoru Petr Kalina, když nohou zastavil pumelici Gulaše z mezikruží.

Východočechy navíc držel ve hře skvělý Kiviaho, který se současně s koncem Huttulova vyloučení zaskvěl přesunem napříč celým brankovištěm a pomohl srazit Štencelovo zakončení z křižné přihrávky na brankovou konstrukci. Na akci ze začátku 27. minuty byl ale už krátký. Odražený puk si sebral Čachotský, objel branku a z kruhu našel z druhé vlny sjíždějícího Matěje Tomana, jehož tvrdá střela z nápřahu rozvlnila síť.

Hradečtí po inkasovaném gólu přišlápli útočný pedál, přičemž výsledkem bylo srovnání na 1:1. Po příliš riskantním přechodu do útoku domácí puk ztratili a Filip Pavlík nastartoval přečíslení 3 na 1, na jehož konci byl Radek Smoleňák. Tradiční oblíbenec budějovických příznivců si s nabídnutou šancí poradil a zanedlouho mohli jít hosté dokonce do vedení, Jakub Lev však neproměnil brejk, když jel sám na Strmeně. A když ani jeden z týmu posléze své šance nepřetavil v gól, tak nerozhodný stav platil i po 40 minutách.

Nadvakrát neuznaný gól Motoru a hořká koncovka pro Hradec

Ani na začátku poslední dvacetiminutovky se nepolevovalo v nastaveném tempu a Lvi mohli na povedený závěr druhé třetiny navázat. Posloužit k tomu měla přesilová hra, leč dvouminutová výhoda 5 na 4 nepřinesla Hradci ani náznak šance, stejně tak jako zlomovou branku. Největší drama však mělo teprve přijít.

Na začátku 47. minuty totiž ukázal důraz v brankovišti Čachotský, který vydoloval puk zpod ležícího Kiviaha a Přikryl dorazil kotouč do prázdné. Přestože verdikt sudích na ledě byl neuznání gólu, po konzultaci s videorozhodčím šel Motor do vedení. Ale to jenom nakrátko. Hradecká střídačka totiž kontrovala trenérskou výzvou. A úspěšně, přičemž nadále se tak hrálo za remízového stavu. Domácí měli v závěrečné pasáži periody navrch a Východočechy přehrávali, ty ale držel skvělý Kiviaho. Do popředí se navíc dostávaly i emoce, které byly vyšponovány zejména po výše zmíněné situaci s neuznanou brankou Budějovic.

Zápas sice pomalu směřoval do prodloužení, aktivnější Jihočeši si ale povedeným závěrem došli pro tři body. Povedené střídání na konci 58. minuty totiž rozsekl tvrdou střelou Roman Vráblík, když z vrcholku kruhů prostřelil Kiviaha. Hradecký tlak pak v závěru otupil nešťastným zásahem Šenkeříka hokejkou do obličeje Radek Smoleňák a hosté se již na nic nezmohli. Po prohře 1:2 tak trvá čekání na výhru na jihu Čech, naposledy zde Lvi slavili tři body 13. prosince 2020.