ne 5.3.2006 | Daniel Višňák

Ústí překvapení nedovolilo, porazilo hradecké 4:1

Úvodní semifinálový zápas mezi ústeckými Lvy a hradeckými Energetiky byl plně v režii domácích, i když hosté jim vítězství usnadnili svým respektem. Dva plné autobusy hradeckých fanoušků Východočechy mohutně celý zápas povzbuzovaly, ale ani to na překvapení nestačilo. Ústí se ve druhé třetině ujalo vedení 2:0 a když na začátku závěrečné části zvyšoval Jiří Kudrna na 3:0, nikdo o výhře favorizovaného Ústí nepochyboval. Hradec se sice nevzdal, srdnatě bojoval, ale to v neděli prostě na Severočechy nestačilo. Čestný úspěch Energetiků zaznamenal čtyři vteřiny před koncem zápasu Petr Domin, i když domácí mu hodně zápis do statistik ulehčili, Málka překonali sami. Druhý semifinálový zápas je na programu v Ústí zítra od 18:00.

První třetina začala dle předpokladu tlakem domácích, který utužily jejich dvě přesilové hry ihned po sobě jdoucí. Slovan v nich uzamknul Hradec v obranné třetině a hosté jen s vypětím všech sil čtyřminutové ostřelování Severočechů ustál. Poté se dostali do přečíslení Jankových se Sýkorou, ale díky obětavému zákroku hradeckého obránce Blanára se domácí k zakončení nedostali. Koutský měl poté ještě plné ruce práce při dalších střelách domácích, ale působil ale všechny puky dokázal dostat mimo tři tyče hradecké branky. Na druhé straně se musel Málek často protahovat, aby neprochladl, přesto jeho pozornost vyzkoušeli Prachař s Roubíkem.

V prostřední části už domácí svou převahu zužitkovali i gólově. Již po 59 vteřinách se prosadil střelou pod horní hradeckou tyčku z dorážky Ladislav Slížek - 1:0. Hosty mrzela nejen první inkasovaná branka, ale také ztráta obránce Blanára, který se hned v prvním střetu druhého dějství odebral s pomocí doktora do šaten. Z pokračujícího tlaku vytěžil Slovan i druhý gól. Střelu Jankových Koutský stihl pouze vyrazit před sebe a jako blesk z čistého nebe ji dorazil za záda hradeckého brankáře pohotově Jiří Kudrna – 2:0. Ve druhé polovině druhé třetiny se začali před Málka dostávat i hradečtí, ale Koudelkova střela v přesilové hře si cestu do jeho branky nenašla, stejně tak jako tvrdý pokus Toužimského, ten už odrazili před Málkem ležící ústečtí obránci.

V posledních dvaceti minutách si už favorizovaný ústecký celek své vedení pohlídal, navíc si ho ještě dvakrát pojistil. Ve 42. minutě se prosadil Jiří Kudrna, ten si nejprve objel celou hradeckou branku, našel si dobrou střeleckou pozici a přesnou střelou zavěsil na 3:0. V 56. vystřelil na modré Daniel Zápotočný a Koutský viděl puk přes chumel hráčů před ním až ve své síti. Hradec si v závěrečné třetině přeci jen vytvořil několik slibných pozic ke vstřelení branky, ale Málek byl pokaždé pozorný. O to více byl kuriózní hradecký gól, který přišel čtyři vteřiny před koncem zápasu. Ústecký obránce Vála přihrával domácímu brankáři, ten však jeho úmysl vůbec nepochopil a nechal si v klidu projet puk až do jeho branky – 4:1.

Pavel Hynek (hlavní trenér Ústí nad Labem):
V první řadě bych chtěl pochválit hráče za výborný a trpělivý výkon. Už v první třetině jsme si vytvořili nějaké jasné šance, které jsme ale nedokázali zrealizovat. Mohlo to vypadat třeba i jinak. My jsme šli trpělivě střídání za střídáním a myslím, že tak od poloviny utkání už soupeři docházely síly. Potom jsme je už k ničemu nepouštěli. Na začátku třetí třetiny jsme dali třetí gól a myslím, že bylo po zápase. Hradec je mužstvo, které chce především hrát hokej a prezentovali se tu výborným výkonem. První třetinu hráli výborně do obrany a měli výborný pohyb. Rozhodně přispěli k nadprůměrnému utkání. Utkání se divákům muselo líbit.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Hradce Králové):
Ústí dnes podalo špičkový výkon. Je i více odpočaté, má širší kádr, ale porazit nás musí ještě dvakrát. Když jsme v zápase dostali třetí, a pak čtvrtý gól, bylo prakticky rozhodnuto. Prohráli jsme 1:4, ale v play off se může klidně prohrát 0:8, a pak vyhrát 2:1. My máme hodně zraněných hráčů, které jsme nechali doma a máme i užší kádr, takže ve čtvrtém útoku hrají dva kluci z Chrudimi. Musíme počkat, jestli se nám někdo uzdraví. Dnes to musíme hodit za hlavu, zítra je další zápas. Ústí musí vyhrát, my můžeme jen překvapit. Uvidíme zítra nebo v dalších zápasech. Rádi bychom hráli doma dva zápasy.