st 7.9.2005 | Daniel Višňák

Úvod sezóny Hradečtí zvládli, porazili Kometu

Ve středu odstartoval další prvoligový ročník, Hradec Králové přivítal na svém ledě brněnskou Kometu. V první třetině úvodního kola diváci branku neviděli, ani samotný hokej je určitě moc nenadchl, v té druhé už to bylo o poznání lepší. Domácí se dostali postupně do dvoubrankového vedení zásluhou Richarda Diviše a Pavla Suchého, Brno ale před závěrečnou třetinou ještě snížilo Davidem Appelem na 1:2 a hra tak nabrala před třetí třetinou na napínavosti. Na jejím začátku vyjma domácí přesilovky měli Energetici veliký herní útlum, spasili je ale dvě rychlé branky, nejprve Martina Koudelky a za 30 vteřin po něm teč Patrika Fořtka poslala hradecké do tří brankového vedení. To už snížil pouze Tomáš Brkoň a Hradec tak vyhrál 4:2.

Na první třetině bylo vidět, že je to úvodní utkání sezóny, příliš hokejové krásny nenabídla. První šanci zápasu měl hned z kraje Patrik Fořt, ale jeho střela se sice kutálela po brankové čáře Maláčovy branky, ale nakonec se mezi tři tyče nevešla. Na druhé straně zahrozil hned z protiútoku Tomáš Burkoň a hradeckého brankáře zachránilo břevno. V druhé polovině třetiny ujížděl sám na Maláče Petr Přeučil, ale jakoby se šance zalekl a pomalým blafákem si na zkušeného brankáře hostů nepřišel. Moravané měli velikou šanci k otevření skóre v závěru první dvacetiminutovky, ale střela Roberta Holého z otočky v přesilové hře jen těsně minula domácí branku.

Ve druhé třetině se už diváci branek dočkali. Nejprve otevřel skóre v 26. minutě po přihrávce Patrika Fořta tečovanou střelou Richard Diviš. Hradci vedoucí branka vnesla do žil potřebné oživení, což zúročili ve druhou branku. Tu připravil pro Pavla Suchého krásnou přihrávkou před brankoviště Komety Daniel Voráb, Pavel Suchý pak chladnokrevným zakončením poslal Energetiky do dvoubrankového vedení. Brno ale následný tlak hradeckých ustálo a byli to hosté, komu se podařilo připravit pro hradecké publikum další branku. Nahození hostů domácí brankář Dušek pouze vyrazil před sebe a bleskurychle dojíždějící David Appel hned zvedal ruce nad hlavu, střela nad vyrážečku byla přesná – 2:1. Do navršení čtyřicáté minuty Dušek ještě zneškodnil sólo Michalu Černému a tak po dvou třetinách domácí vedli jednobrankovým náskokem.

Na začátku závěrečné části sice domácí měli převahu v přesilové hře, pak ale přišel veliký útlum, nemohli ani vyhodit puk ze svého pásma, do role spasitele se ale převtělil Roman Vondráček, který přesnou přihrávkou vyslal Marina Koudelku do sóla a ten nadvakrát překonal Maláče. Neuběhla ani půl minuta a zřídka zaplněné hradecké ochozy byly varu znovu. Přihrávku aktivně hrajícího kapitána Jaroslava Roubíka tečoval před Pavlem Maláčem Patrik Fořt a bylo to už 4:1. Hostům se už podařilo snížit pouze v 52. minutě Tomášem Burkoňem, Hradec si svůj náskok pohlídal a připsal si tak první prvoligové vítězství.

Tomáš Dušek 60 40 2 38 95,00 0 0

Ladislav Kolda (hlavní trenér Hradce Králové)
Brno bylo velice silným soupeřem, dokázali každé naše zaváhaní v obraně využít v šance, trošku nám to během zápasu dělalo problémy. Jsme rádi, že jsme to utkání zvládli, i když jsme v závěru zbytečně nechali Brno vrátit se do zápasu gólem na 4:2. Kometa se nás v závěru snažila vyprovokovat, aby měli nějaké přesilovky, ale nakonec jsme to ustáli podle mě dobře. Bylo to velice důležité vítězství v úvodu sezóny. Kolafa má zánět spojivek, už dva dny netrénuje a pravděpodobně bude chybět i v sobotu. Aleš Černý přijel teprve dneska, vyfasoval výstroj a zítra by měl už normálně začít trénovat.

Svatopluk Číhal (hlavní trenér Komety)
Začátek první třetiny jsme hráli velmi dobře, nastřelili jsme břevno, ale bohužel nás v této části hry provázela smůla, kdybychom dali dvě branky, tak se ten zápas vyvíjel jinak. Neproměnili jsme stejně jako domácí spoustu šancí, za stavu 4:1 už to byla taková křeč, ale jsem rád, že to kluci nezabalili a hráli až do konce, samozřejmě nás prohra mrzí. Utkání mělo všechny znaky prvního zápasu sezóny, nepřesnosti, nervozitu atd. Prohra nás mrzí.