ne 28.12.2014 | Jan Vavřina

V posledním domácím zápase v roce 2014 za plný počet bodů!

Venku se Hradci nedaří, o to více musí bodovat doma! A tento úkol Mountfield celkem plní, naposledy to potvrdil proti druhému Litvínovu. Na něj Hradec neskutečně vlétl a po patnácti vteřinách i vedl zásluhou Mertla. Hosté sice srovnali, jenže Mountfield bušil do svého soupeře i nadále a výsledkem byla vítězná trefa Bohumila Janka. Východočeši tak z posledního domácího zápasu v roce berou všechny body. Nezbývá, než vstoupit podobně úspěšně i do roku 2015.

Do posledního zápasu ve FORTUNA aréně v roce 2014 nezasáhl, poprvé v sezóně, Petr Beránek. Oproti minulému utkání zůstala sestava stejná, ke změně došlo jen ve čtvrté formaci, ve které naskočil kromě Vantucha také Valcourt a Kopta.

Přehlídka parádních akcí

Do zápasu s Vervou vstoupil Hradec ještě aktivněji, než do posledního domácího mače proti Pardubicím a bylo z toho vedení už po patnácti vteřinách. Jiří Šimánek posunul rybičkou puk na Tomáše Mertla, který vymáchal Francouze a zasunul do prázdné brány – 1:0. Domácí byli při chuti i nadále a ohrožovali litvínovskou klec i z dalších akcí. Tu měl Francouz dobře postavenou – přesvědčil se o tom po střele Pospíšila do spojnice.

Pohledné kombinace i branky byly k vidění i nadále. V čase 5:20 bylo navíc srovnáno, když dorazil puk za Kantora Peter Jánský, na kterého zívala po střele Hübla prázdná brána. Obrany ani nadále příliš nefungovaly, a tak oba gólmani často čelili nájezdům soupeře.

Stadionem se po celou třetinu nesla skvělá atmosféra a také častý pískot, to po některých verdiktech sudích. Jeden z nich nastal v 18. minutě, kdy Jiří Šimánek doklepl puk za Francouze podruhé, jenže až po hvizdu rozhodčího pro faul Mertla. I tak se Hradec dostal do vedení, po půlminutě se prosadil poprvé v sezóně Bohumil Jank střelou do odkryté brány – 2:1.

Zápas se postupem času zklidňoval

Do druhé třetiny vstoupili domácí s výhodou přesilové hry, jenže střela Martina Pláňka rozvlnila síť jen zvenčí. Také následující minuty byly ve znamení vyloučených, tentokrát na straně Mountfieldu. A ten měl co dělat, aby neinkasoval, nakonec ho zachránila pořádná bojovnost jeho členů.

První polovinu druhého dějství zdobil útočný hokej, který se postupem času začal vytrácet, stejně jako atraktivita mače. Defenzivy se, ke spokojenosti trenérů, konečně zformovaly, a tak byl slušně zaplněný stadion místo oku líbivé hry svědkem taktické bitvy.

V ní byla, stejně jako po celý průběh druhé třetiny, hodně vidět elitní formace černožlutých, ale Kantor příliš těžké práce neměl. To i proto, že spoustu střel zblokovali nebo ztečovali mimo jeho kolegové.

Hradec porazil po Pardubicích také Litvínov

Hradci bylo zkraje třetí třetiny pořádně horko. Litvínov vstoupil do závěrečné části s vervou a byla z toho série šancí, naštěstí bez kýženého úspěchu. I když někteří Litvínovští už slavili srovnání skóre. To ale předčasně.

I když byl tým Radima Rulíka ve třetí třetině střelecky aktivnější, musel dávat pozor taky na zadní vrátka. V 50. minutě se za brankou krásně uvolnili Pospíšil s Kukumbergem, vyzvali ke skórování Mikuše, ten ale z mezikruží napálil puk jen do boční konstrukce. Mimo vyslal svou dělovku taky střelec vedoucí branky zápasu.

Závěr duelu byl takový, jaký se dal ze strany Litvínova očekávat – time-out, power-play a tlak do brány. Hradec však veškeré pokusy, včetně nebezpečné střely Lukeše, ubránil, a připsal si cenné vítězství, které věnoval Peteru Frühaufovi, jenž se nedávno podrobil operačnímu zákroku. Snad jemu i všem příznivcům budou hradečtí hokejisté dělat radost i v roce 2015! A to nejen doma…

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Začátek jsme měli skvělý. Ale zdálo se mi, že jsme si to potom trochu zkazili, měli jsme zbytečná vyloučení a Litvínov se do zápasu v přesilovkách dostal. Potom nám dal pěkně zabrat, ofenzívu má hodně nebezpečnou, sehrává velké věci. My jsme trochu otevřeli hru a měli jsme co dělat. I když třeba nebylo všechno stoprocentní, tak kluci padali do střel a dělali, co mohli. Kanty navíc vytáhl z prázdné brány nějaké dva, tři puky. Body jsou pro nás velmi důležité.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov):
Měli jsme velice špatný začátek. První třetinu byli domácí jasně lepší, chodili kolem nás a bylo až neuvěřitelné, jak jsme hráli slabě. Nebýt Francouze, klidně jsme mohli prohrávat 1:5 nebo 1:6. Ale zaplaťpánbu to bylo 1:2 a ve druhé třetině jsme se trochu zlepšili. Měli jsme i nějaké šance, ale domácí hráli výborně. Druhá a třetí třetina od nás byly docela kvalitní.