pá 18.1.2013 | Radek Bařina, Martin Voltr

Valašská výzva skončila pro starší dorostence neúspěchem

Poprvé od Vánoc vyjeli starší dorostenci na soupeřův led. Dvoudenní cestu na Moravu zahájili utkáním ve Vsetíně, který čekal pět zápasů na výhru. Domácí možná i díky tomu vlétli do zápasu gólem už v první minutě a nejtěsnější náskok jim vydržel velmi dlouho. V polovině třetí části ho ještě navýšili, na což Hradec zareagoval z hole Michala Musila tři minuty před koncem, jenže to už se ukázalo být pozdě. Závěrečnou power-play Valaši v poslední vteřině potrestali a zvítězili poměrem 3:1.

Až příliš nepříjemný start

Do utkání domácího Vsetína s Hradcem Králové vstoupili aktivněji Valaši. Již po čtyřiceti vteřinách je také stihla odměna v podobě vedoucí branky. Jan Ščotka vystřelil od modré, puk se otřel o tyč a brankář Veselý se za přízemní střelou mohl pouze ohlédnout – 1:0.

Po vstřeleném gólu pokračovali domácí v nastolené hře a dobrým napadáním i pozornou hrou ve středním pásmu takřka nepouštěli Hradecké do střeleckých pozic. V sedmé minutě mohl zvýšit vsetínský navrátilec Abdul. Podél mantinelu se protáhl až před Veselého, obešel ho, zakončení do odkryté brány ale hradecký brankář zneškodnil bravurním zákrokem lapačkou. Takřka z protiútoku mohlo být zčistajasna srovnáno. Jebavý dostal nezištnou přihrávku před bránu, v rychlosti ale nestihl zamířit a o pár decimetrů minul odkrytou tyč Vlachovy branky.

Vprostřed třetiny se hra přeci jen začala vyrovnávat, nebezpečnější ale byli i nadále zelenožlutí. Ve třinácté minutě mohl potrestat chybu v rozehrávce Tydlačka, střelu do již takřka prázdné brány mu ale v posledním momentě překazily hole hradeckých beků. O chvíli později zaváhal v rozehrávce i Vsetín a Voženílek se ocitl tváří v tvář Vlachovi – se zakončením mezi betony ovšem nepochodil. Po první třetině byl proto spokojenějším celkem Vsetín.

Ledu vládli mladíci v brankářské výstroji

Prostřední dějství přineslo mnohem atraktivnější a otevřenější hru než perioda první. Hned v jeho úvodu mohli domácí ve vlastním oslabení zvýšit, ve dvou si ale před Veselým nerozuměli. V šestadvacáté minutě se i s příspěním štěstí dostal k puku hradecký Michal Musil. Ze čtyř metrů pálil bekhendem pohotově, leč nepřesně. K vyrovnání Královským lvům nepomohla ani čtyřicetisekundová hra pět na tři, vymyslet v ní totiž nedokázali zhola nic.

Až v úvodu třicáté druhé minuty se Hradec Králové notně přiblížil vyrovnání, průnik jednoho z útočníků ale zastavil výborný Vlach a dorážka Gančarčíka těsně minula opuštěnou svatyni VHK. Pozadu nezůstával ani brankář hradeckého celku. Okolo čtyřiatřicáté minuty si během pár okamžiků připsal hned tři bravurní zákroky.

Nejprve tygřím skokem uhasil svou vlastní hrubku v rozehrávce, pak zastavil pohotové Kuchaříkovo zakončení v akci dva na jednoho a do třetice si na něj nepřišel ani Tydlačka – v samostatném úniku sice Veselému udělal kličku, hradecký gólman se ale skvěle přesunul a betonem svůj celek zachránil. A protože v samém závěru třetiny neuspěl ani hradecký Voženílek, jehož střela skončila na vyrážečce Vlacha, vládlo na Lapači i po dvou třetinách fotbalové skóre 1:0.

O body se bojovalo do posledních vteřin

Závěrečné dějství začalo přesilovkou Východočechů, a v ní velkou šancí Pilaře. Ten dostal nabito na mezikruží, jeho prudkou ránu do klubka těl ale dokázal Vlach zastavit. Poté si zahráli přesilovku domácí a i oni v ní sahali po gólovém úspěchu. Ščotkovu ránu od modré ale zastavila tyč a dorážka Hořanského branku těsně minula.

Následovala další početní výhoda, a v té již gól padl. Paradoxně ho inkasoval tým, který byl na ledě v přesile. Vyhození vsetínského Abdula si totiž našel Ondřej Grygar a ač tísněn obráncem, dokázal v pádu najít skulinku mezi Veselého betony – 2:0.

Hradeckým nezbylo než se pustit do ofenzívy. Do šancí se ale nedostávali a aktivní Valaši jim naopak zatápěli z rychlých výpadů. Přesně tři minuty před závěrečnou sirénou se však Východočeši přece jen dočkali kontaktní branky. Michal Musil se hezky uvolnil v rohu, nahodil puk před bránu a od brusle domácího beka se touš odrazil za bezmocného Vlacha – 2:1!

O minutu později byli navíc svěřenci Petra Luštince blízko vyrovnání, velký závar na brankovišti ovšem domácí se štěstím ustáli. Následně Hradec odvolal brankáře, power-play mu ale nevyšla. Vlacha významněji neohrozil a v poslední sekundě navíc ještě jednou inkasoval. Jindřich Abdul napotřetí trefil prázdnou bránu, a pečetil tak zaslouženou výhru Vsetína v poměru 3:1.

Lukáš Bezděk 0 0 0 -1 4
Nicolas Bureš 0 0 0 -2 0