ne 3.2.2008 | Lukáš Souček

Ve východočeském derby dorostu se štěstí přiklonilo na stranu Hradce

Východočeské derby se vším všudy bylo k vidění v sobotu večer na hradeckém zimním stadionu. Zbytečné dva fauly Hradce na začátku zápasu nabídly Pardubicím dvojnásobnou přesilovku, kterou hosté zužitkovali a vzápětí přidali druhý gól. Domácí tým se trápil v koncovce, přesto ve druhé třetině snížil Milan Valášek na 1:2. Chvíli poté však Pardubice svůj náskok opět zvýšili na rozdíl dvou branek. Ještě do přestávky stihl vyrovnat přesnou střelou David Šafránek. Potřebný kus štěstí měli v posledním dějství Hradečtí. Nejprve Šimon Macháň tvrdou střelou vyrovnal a Milan Valášek svým druhým gólem v zápase rozhodl v 56. minutě o zisku třech bodů pro Hradec.

Začátek zápasu vyšel hostům na jedničku. Hned v úvodu se dostal do velké šance Marek Hemský, ale přestřelil odkrytou hradeckou klec. O pár okamžiků později Hradečtí dvakrát zbytečně faulovali a více jak minutu a půl se bránili ve třech. Pardubice však svou přesilovku zkrátili. Hned v čase 2:04 dvojnásobnou výhodu proměnil ve vedoucí gól Jiří Světlík. Trest druhého vyloučeného hradeckého hráče stále platil, a tak Pardubičtí pokračovali v přesilovce. Tu zužitkoval Roman Žemlička, když překvapivě vypálil z modré čáry. Tomáš Kotrla v hradecké bráně jeho střelu zaregistroval až když procházela pod jeho betonem. Zanedlouho poté mohl přidat třetí branku hostů Jan Jetmar, ale tentokrát byl hradecký gólman výrazně proti. Průnik pardubického útočníka vyřešil rychlou lapačkou. V první třetině byli hosté aktivnějším týmem, který si vypracoval více gólových šancí. Hradečtí vyzkoušeli pozornost brankáře Bernarta vždy pouze z uctivé vzdálenosti.

Vstup do druhé části výrazně hradeckému celku pomohl. Již za 12 vtřein po vhazování ve středovém kruhu slavili domácí kontaktní gól. Kotouč, jenž se potácel v pardubickém brankovišti, jako první zaregistroval Milan Valášek a protlačil ho až za brankovou čáru. V čase 27:07 Pardubice vedly znovu o dvě branky. Přečíslení dva na jednoho vyřešili ukázkově Jan Jetmar a Petr Tomín. První jmenový hráč byl tím, kdo rozvlnil hradeckou síť. Hradečtí se stále trápili v koncovce. Na dobře zorganizovanou pardubickou obranu nemohli najít recept, a tak ostřelovali brankáře Bernarta z modré čáry, maximálně na hranici kruhů. Prostor před bankovištěm byl až příliš zhuštěný. Ještě před přestávkou se domácí přece jen dočkali. David Šafránek při přesilové hře schoval svou střelu za obránce a snížil na 2:3.

Před poslední dvacetiminutovkou tak stále nebylo nic rozhodnuto. Ve třetí třetině nebyla dlouho vidět žádná větší šance. Ta první v čase 47:43 byla také gólovou. Daniel Šebek posunul kotouč do jízdy Šimonu Macháňovi, který přejel modrou čáru, na hranici kruhů vypálil a přesně trefil mezeru pod lapačkou pardubického brankáře. S vyrovnávacím gólem se na oba týmy snesla menší nervozita. Nikdo nechtěl udělat chybu, která by rozhodla o osudu celého zápasu. Utkání tak pomalu, ale jistě spělo do prodloužení. Vypadalo to na podobný průběh zápasu jako v prvním východočeském derby na pardubické půdě, kde se rozhodovalo právě v nastaveném čase. Kus potřebného hokejového štěstíčka se nakonec přiklonil na hradeckou stranu. Konkrétně v 56. minutě. Jan Vlček předložil přesnou přihrávku zpoza brány Milanu Valáškovi, který dopravil kotouč za brankovou čáru podruhé v zápase. Jeho druhá branka byla v sobotním derby tou poslední a dala tak výsledku konečnou podobu. Hradec v dramatickém zápase zvítězil, Pardubice odjely domů s prázdnou.

Fotografie z východočeského derby připravujeme ...