st 9.1.2013 | Vlasta Hledíková, Martin Voltr

Vítězná dohrávka v Jihlavě posunula mladší dorostence na páté místo

Mladší dorost končil předešlý kalendářní rok s mankem dvou zápasů, k nimž nenastoupil vlivem marodky. Jeden z nich dohrál ve druhém lednovém týdnu a přinesl mu úspěch, na jihlavském stadionu vybojovali Hradečtí plný počet bodů. Rozhodla o tom už první třetina, kterou vyhráli 3:0. Ve druhé části využili potřetí v utkání přesilovku, na což Dukla zareagovala dvěma góly, ale víc už za celý zbytek střetnutí nezvládla. Královští lvi tak díky vítězství 4:2 předskočili v tabulce právě Jihlavu i Budějovice a v neděli míří do Pardubic k přímému souboji o čtvrté místo.

Už úvodní část hodně napověděla

Do zápasu lépe vstoupili Hradečtí, kteří dokázali puk propašovat za záda Radka Vítešníka již po dvou minutách hry zásluhou Nicolase Bureše – 0:1. Na několik minut se zdálo, že se i domácí hráči probudili a začali útočit. Měli možnost srovnat v přesilové hře, tu ale nevyužili a v průběhu přesilovky se museli sami několikrát vracet do obranného pásma a bránit Královským lvům ve střelbě.

Po necelých deseti minutách už Východočeši vedli o dva góly, v přesilovce těžil z nepřehledné skrumáže před Vítešníkem Štěpán Havránek. I poslední branka měla velmi podobný scénář. Nepřehledná situace před bránou, kde se Vítešník snažil zalehnout puk celým tělem, což se však nezdařilo a do prázdné brány zacílil Dominik Matouš – 0:3.

Pohodové vedení bylo pryč, Dukla se přiblížila

Také na začátku druhého dějství to vypadlo, že styl hry budou určovat Hradečtí, ve 24. minutě dostal čtvrtý puk do jihlavské sítě David Chalupa. Domácí to ale paradoxně nezlomilo a pouhých 11 sekund nato se poprvé sami zapsali do střelecké listiny. David Čermák si našel skulinu mezi betony Patrika Červeného a puk dostal až za brankovou čáru – 1:4.

Dukla měla ve druhé části opakovaně příležitost zahrát si přesilovou hru pět na tři a i když bylo v těchto výhodách k vidění několik zajímavých střel, ani jedna se neujala. Ve vyrovnaném počtu hráčů už ale ano. To když Richard Peschout propašoval puk nenápadnou skulinou u tyčky brankové konstrukce a hradecké vedení už bylo jen dvoubrankové – 2:4.

Další změna už nepřišla

Ani vstup do poslední třetiny nevypadal pro domácí hráče špatně. Hra byla pro přítomné diváky velmi zajímavá a nechyběly dechberoucí okamžiky. Červený i Vítešník předvedli několik výborných zákroků, které zabránily propadnutí kotouče za jejich záda.

Hradečtí mohli být se stavem spokojeni, Dukle už na obrat nezbyly síly a skóre se až do závěrečné sirény nezměnilo. Horácký zimní stadion tak viděl výhru Královských lvů v poměru 4:2, hokejisté s ježkem na prsou je v tabulce ELIOD extraligy mladšího dorostu pustili před sebe.

Jiří Jungwirth (HC Dukla Jihlava):
Utkání rozhodla první třetina, kterou jsme prohráli 0:3. I výkon byl nemastný, neslaný a soupeř byl rychlejší, důraznější, ve všem lepší. Ve druhé a třetí části jsme se zlepšili a měli jsme spoustu šancí, které ale bohužel nebyly proměněny. Soupeř byl lepší, a díky tomu vyhrál.

Tomáš Martinec (Královští lvi Hradec Králové):
Přijeli jsme v oslabené sestavě, a proto jsme rádi, že jsme vyhráli. Výborně jsme odehráli první třetinu, která udala vývoj celého zápasu. Ve druhé části jsme začali vymýšlet a zbytečně faulovat, Jihlava nás začala přehrávat. Podržel nás ale brankář Červený. Poté jsme se zlepšili a utkání dohráli disciplinovaně. V derby s Pardubicemi nám bude chybět kapitán Zahradník, který dostal druhý vyšší trest.