čt 29.3.2018 | Lukáš Foff

Východočeši v prvním semifinále nestačili Ocelářům a padli 1:4

Hradecká tvrz padla v play off podruhé. Po prohře v pátém čtvrtfinále s Libercem nestačili Hradečtí doma na soupeře ani v prvním semifinále. Oceláři se dostali do vedení hned ve druhé minutě a ve druhé třetině ho dokonce trojnásobně navýšili. Mountfield HK se až do třetí části prakticky k ničemu nedostal a ke zdramatizování utkání nepomohl ani první gól Radovana Pavlíka v play off v jeho kariéře. Na konci Lvi sice hráli dvě minuty šest na tři, ale i tak prohráli 1:4 a sérii budou muset otáčet.

Hradec nastoupil do semifinálové série v podobném složení, v jakém absolvoval čtvrtfinále. Jedinou nucenou změnou v sestavě byla náhrada Oskarse Cibulskise Martinem Pláňkěm.

Mountfield hrál nepřesně a pustil Třinec do vedení

Východočeši začali první semifinále proti Třinci špatně. Ve 34. vteřině putoval na trestnou lavici Dominik Graňák za nedovolené bránění a Oceláři ihned udeřili. Šťastnou střelou o Gregorcovu brusli otevřel gólový účet David Cienciala – 0:1. V 6. minutě šel Třinec do druhé přesilovky, kterou však už tak dobře nesehrál. V oslabení měl šanci Michal Dragoun, ale jeho rána zamířila nad bránu Šimona Hrubce.

Hradečtí měli problémy s přechodem do útočného pásma, a tak to zkoušeli střelami klidně od vlastní modré. S jednou takovou měl Hrubec překvapivě problémy, ale puk proskákal vedle. Jinak úřadovali převážně hosté, stejně jako při střele Lukáše Krajíčka, která o kousek minule vzdálenější tyč. Vzápětí pálil Martin Adamský a i s jeho pokusem měl Patrik Rybár velké potíže.

Hradec působil vlažně a prakticky žádná přihrávka nemířila tam, kam měla. Kvůli tomu Slezané hodně zlobili, ale Michal Kovařčík trefil hradeckého gólmana přesně do hrudi. Stejný hráč ze čtvrté formace bílo-červených střílel z otočky bekhendem, ale jeho druhé střele v zápase scházela razance. Do kabiny se tak šlo za jednogólového vedení pro Třinec, za což mohli být domácí ještě rádi.

Hradec nepředvedl nic a pustil Oceláře do trháku

Ihned po vstupu do druhé dvacetiminutovky dostali domácí výhodu takřka minutové přesilovky pět na tři. V té střílel do poloprázdné brány Jaroslav Bednář, ale trefil pouze obránce, který obětavě lehl do brankoviště. Posléze střílel z dobré pozice Filip Pavlík, ale místo na přední tyči nenašel a kapitán Hradce o chvíli později trefil z velké blízkosti ještě břevno.

Poté však opět převzali otěže zápasu do rukou Oceláři. Nejprve zahrozil Martin Adamský, což ale domácí hráče neprobralo, a tak ve 34. minutě po další hrubé chybě v rozehrávce přesnou ranou o tyč zvýšil na 2:0 pro Třinec Jiří Polanský. Mountfield se snažil probrat Petr Koukal, ale dorážkou z předbrankového prostoru neuspěl, a tak se zadařilo opět na druhé straně.

V čase 37:34 zaspala obrana Lvů a pustila Slezany do brejku. Ten ještě Patrik Rybár zlikvidoval, ale z druhé vlny dojížděl David Cienciala úplně sám a potvrdil svojí perfektní formu. Ve 40. minutě ještě navíc dvakrát za Rybárem cinkla tyč. Nejprve po střele Vladimíra Rotha a deset vteřin před koncem branková konstrukce sebrala hattrick opět volnému Davidu Ciencialovi.

Radovan Pavlík vrátil naději, ale to bylo od Hradce vše

Do třetí periody nenastoupil Petr Koukal, místo kterého se v sestavě objevil Radovan Pavlík. Ke změně došlo také v brankovišti, kde Rybára vystřídal Jaroslav Pavelka. Mountfield to mírně nakoplo a Jaroslav Bednář otestoval připravenost Hrubcových betonů. Ve 46. minutě se navíc, alespoň zdánlivě, vrátili domácí do hry. Dominik Graňák našel krásným pasem Radovana Pavlíka a ten svým prvním gólem v play off v kariéře snížil na 1:3.

Oceláři se zatáhli a třetí třetinu nechali úplně v režii Hradce Králové. Bedřich Köhler našel příhrou zpoza brány Martina Pláňka, ale jeho ránu udržel třinecký gólman ve výstroji. Další šanci poté měl Radek Smoleňák, ale ani on nedostal Hradec do kontaktu. Východočeši to nechtěli zabalit a tři a půl minuty před koncem odvolali brankáře Pavelku na střídačku.

Navíc dostali dvouminutovou výhodu šesti proti třem, ale ani ta jim nestačila k tomu, aby podruhé překonali jistého Hrubce. Sebevědomý Třinec navíc definitivně pojistil svojí výhru čtyřiadvacet vteřin před závěrečným hvizdem, když Milan Doudera ujel všem a dovezl puk do opuštěné klece. Hradec prohrál první semifinále 1:4 a bude muset předvést úplně jiný výkon, aby otočil sérii.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Z naší strany to byl jednoznačně špatný zápas. Od začátku jsme měli špatný pohyb, z čehož vyplynulo, že jsme nehráli dobře na puku. Byla tam spousta nepřesností a ztrát kotouče, z toho důvodu jsme si nevytvářeli gólové šance. K dokreslení všeho přispěly dvě přesilovky pět na tři. První na začátku druhé třetiny, druhá ve třetí části, kdy jsme odvolali brankáře a hráli jsme šest na tři. Nevytěžili jsme z nich nic, proto je výsledek takový. Sérii jsme začali špatně, ale věřím, že se dokážeme oklepat a v pátek předvedeme diametrálně odlišný výkon.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Měli jsme výborný vstup do utkání a v průběhu první třetiny jsme velmi dobře bruslili, měli jsme dobrý pohyb. Kluci si šance, které si vytvořili, zasloužili. Přes menší výpadek v prvních pěti minutách, kdy jsme se dostali do problémů vyloučeními, jsme odehráli nejlepší druhou třetinu letošního play off. Pramenily z toho dvě branky. Ve třetí části Hradec přidal, byl postaven ke zdi. Pomohl mu brzký gól, ale myslím, že jsme si to dobře ohlídali, domácím jsme nedávali velké příležitosti na brankovištích. Hodně střel jsme zablokovali. Kluci za to vzali a ubráněnou přesilovou hrou jsme nakonec zápas překlopili na svou stranu. Velmi si ceníme prvního bodu, ale série bude ještě dlouhá.