so 2.2.2008 | Jakub Gabriel, Daniel Višňák

Vyprodaná Elektromont Aréna sledovala parádní derby

V Podkrkonoší sledovala čtvrté vzájemné letošní derby Vrchlabí s Hradcem zaplněná hala, která hnala od prvních minut utkání domácí mohutně do útoku, pozadu nebyla ale ani zhruba dvoustovka hradeckých příznivců. Vrchlabští si v samotném zápase vypracovali postupně zasloužený náskok 3:1. Jenže Hradec dvoubrankové manko nerozhodilo a ve strhujícím finiši dokázali Východočeši nakonec utkání dovézt do prodloužení. Nejprve snížil na 3:2 kapitán Jaroslav Roubík a po něm při power-play vyrovnal tečí Pazderovy útočník Pavel Suchý. Bonusový bod nakonec zajistil domácím ve čtvrté sérií najezdů Gengel.

Hned z kraje utkání se mohli Vrchlabští radovat. Po 20 sekundách hry totiž jeli Gengel s Tvrdkem 2 na 1, druhý zmiňovaný ale Koutského nepřekonal. V následujících minutách měli domácí tlak, který ještě umocnili v přesilovce, Koutský si však s nebezpečnými ranami Plodka a Horčičky poradil. Po chvíli se odehrála skoro stejná situace jako v 1. minutě, tentokrát ale na Koutského nevyzrál Beck. Hradec se do větších šancí dostal až v přesilovce, Burián vypálil od modré a střelu nešikovně tečoval vrchlabský obránce, naštěstí pro domácí vedle. Pak ale přišlo oboustranné vyloučení a Vrchlabští šli do vedení. Tvrdek poslal střílenou nahrávku před bránu, kde stál Patrik Beck a tečoval nad vyrážečku Koutského - 1:0. V poslední minutě ještě zahrozil svým únikem Burián, Hylák pokus o střelu mezi betony vystihl a z druhé strany Horčička, který pro změnu orazítkoval horní tyč. Tím skončila první třetina a domácí nastupovali do druhé části s jednobrankovým náskokem.

Úvod druhého dějství vyšel lépe naopak hostům. Sice na začátku tvrdě střílel Jech, ale Koutského lapačka byla rychlejší. Ve 24. minutě však hosté vyrovnali. V přesilové hře dostal Patrik Fořt od Kadlece přihrávku, kterou využil - 1:1. Poté se hra přelévala ze strany na stranu, ale i tak se dokázali domácí prosadit. Ve 28. minutě sebral puk na červené Milan Plodek, který se prokličkoval až před brankáře a pohotově vystřelil pod víko - 2:1. Tato branka hráče VCES jakoby nakopla a začali se více pouštět do útoku, ovšem Hylák byl zatím úspěšný. Nejnebezpečnější byl zřejmě Fořt, střelec první branky hostí. Vrchlabští toto využívali a hráli na brejky. Ve 36. minutě například jel sám na Koutského Přeučil, ovšem střela šla vedle a to bylo z druhé dvacetiminutovky vše.

Závěrečnou dvacetiminutovku začali Hradečtí přesilovkou, kterou mohl využít do prázdné branky Haluza, nepovedlo se mu však správně trefit kotouč. Potom se vrchlabská obrana nedohodla, což málem potrestal Volráb, který tam šťouchal do Hyláka. Hned poté se rozjeli do útoku domácí, po závaru před brankou měl prázdnou branku Tvrdek, ale trefil tyč. Po menší pauze z docela nenápadné akce domácí zvýšili svůj náskok. Beck se postavil před brankáře a ten viděl puk z hokejky Aleše Vály a v brance - 3:1. Hosté se ovšem nevzdávali. Fořt poslal puk na hokejku Jaroslavu Roubíkovi, který chytře tečoval kotouč před brankou - 3:2. Hosté se tak 7 minut před koncem třetí třetiny dostali opět do hry. Vyrovnání mohlo přijít v 57. minutě, kdy nejprve Suchý ve vyložené šanci nepřekonal Hyláka a pár sekund nato ani Roubík. Hosté v posledních minutách silně tlačili a v čase 59:16 se dočkali. Pazdera pálil od modré, jeho střelu tečoval ze vzduchu Pavel Suchý a vyrovnal - 3:3. Nic dalšího se už neudálo, a tak se prodlužovalo.

Domácí v nastavených pěti minutách dohrávali přesilovku, ve které nastřelili tyč, z protiútoku však ujel Pavlů, který těsně minul. Když ani prodloužení nerozhodlo o vítězi, došlo až na samostatné nájezdy.

Jako první jeli hosté, konkrétně Kadlec – neproměnil, Tvrdek – neproměnil, Roubík – neproměnil, Vantuch – neproměnil, Hruška – neproměnil, Přeučil – neproměnil. Potom se otočilo pořadí a jeli domácí. Gengel – proměnil, Haluza - neproměnil.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Vrchlabí):
V první třetině jsme měli tlak i šance, ale Hradec má zkušené hráče, kteří dokázali v důležitých chvílích podržet puk a pak se přesunout do nebezpečných protiútoků, ze kterých nakonec skórovali. Utkání se podobalo tomu poslednímu ve Vrchlabí, kde jsme dotahovali náskok soupeře a nakonec vyrovnali při power-play. Toto se tentokrát podařilo Hradci, když srovnal v poslední minutě. To jestli padla branka na 3:3 po hře vysokou holí nevím, každopádně jsme před ní neměli udělat chybu, po které se Hradec dostal ke střele, měli jsme puk vyhodit ze třetiny. Zápas měl veliké nasazení a určitě se dá rovnat se zápasy play-off. Na rozdíl od Hradce, který je už s jistotou třetí, máme o co hrát až do samého závěru. Chceme skončit čtvrtí a mít více bodů než čtvrtý tým moravské skupiny.

Pavel Pazourek (hlavní trenér Hradce Králové):
Zápas se musel divákům určitě líbit. Se ziskem bodu jsme spokojeni, i když jsme mohli mít více, ale i soupeř měl šance k rozhodnutí. Nájezdy jsou o štěstí. My v nich máme navíc pořád nějaké bloky v hlavách, delší dobu se nám nedaří je proměňovat. Musíme se na to začít více soustřeďovat před blížícím se play-off. Z kraje utkání jsme měli problémy s nasazením, nepředváděli jsme určitě to, co bychom si představovali. Kluci si musí uvědomit, že stále o něco hrají, i když by to mohlo vypadat, že ne, když máme třetí místo jisté. Hráči, kteří byli delší dobu zranění, se musí dostávat co nejvíce do tempa, abychom byli na play-off nachystaní, čas ještě zatím máme.