so 12.12.2009 | Radek Bařina, Michal Luňák

Z Lapače se dorostenci vracejí s prázdnou

Po úspěšném vykročení do nadstavbové části na ledě Havířova zajížděli svěřenci Miloše Říhy na led lídra skupiny o play-off do Vsetína. Domácí Valaši v pátek porazili v boji o první místo Liberec a v tomto duchu pokračovali i v sobotu a Východočeši se domů vracejí s prázdnou po prohře 2:8. Na hradeckém týmu se projevila únava z náročného cestování a na svého soupeře nestačili. Na začátku druhé třetiny sice Milan Valášek snížil na 1:2, ale na další branky Valachů již našel odpověď pouze Václav Pánek. Utkání bylo velice nervózní a k vidění bylo 34 menších trestů. Hradečtí dorostenci mohou být s víkendem spokojeni, jelikož důležité utkání v Havířově zvládli a stále jsou ve hře o jedno ze čtyř míst zaručujících účast v play-off. V pátek je čeká v domácím utkání Třebíč.

Starší dorostenci Hradce Králové, posíleni i jejich tradiční fanouškovskou podporou, vstoupili do utkání proti Vsetínu bez bázně a hany, první minuty utkání tak přinesly vyrovnanou podívanou. O něco aktivnější byli domácí hokejisté, vzešlo z toho ovšem pouze několik závarů, s nimiž si hostující obrana poradila. Východočeši zahrozili poprvé vážněji v minutě 8., pokus Půlpána z mezikruží ale Kohn vyrazil. Úvodní branky se diváci dočkali v čase 9:46 a podělil se o ni celý první domácí útok. Kozák posunul puk Juríkovi a odstavil tělem protihráče, rozjetý vsetínský útočník přihrál v přečíslení Podešvovi a ten z blízka vymetl pavučinku v horním rohu Pavelkovy brány (1:0).

Hosté mohli hned v zápětí odpovědět v přesilovce, nejen že však neodpověděli, ale naopak podruhé inkasovali. Domácí čtverka vyrazila dopředu, kotouč doputoval k Žabčíkovi a ten přesným bekhendem překvapil hostujícího brankáře (2:0). O dvě minuty později to mohlo být dokonce 3:0, závaru po průniku Káni ale Hradečtí se štěstím odolali. V 16. minutě se na druhé straně řítil sám na brankáře Půlpán, bekhendový blafák ale zakončil mimo. Závěr třetiny mohli sice domácí dohrávat v početní výhodě, po dvou prapodivných verdiktech hlavního sudího se ale jejich výhoda rychle změnila v nevýhodu a tak do druhého dějství vstupovali Valaši ve dvojnásobném oslabení.

Hru ve třech domácí přežili, byť proti dorážce agilního Půlpána musel předvést své magické umění Kohn. Vyloučení Káňovo o dvě minuty později však již přečkat nedokázali. Nastřelený puk se odrazil od zadního mantinelu přímo na hůl Valáška a ten procedil z nulového úhlu, i s přispěním Kohnova betonu, puk do sítě (2:1). Následně si zahráli v početní výhodě i domácí, šanci si v ní ale vypracoval hradecký Světlík, jenž po příhře z rohu těsně minul domácí svatyni. Když už se zdálo, že početní výhoda zůstane nevyužita, vystřelil Kitsberger z pravého kruhu a pohotový Ptáčník doklepl z blízka puk do sítě (3:1).

Hra se poté na dlouhé minuty přesídlila do středního pásma, přičemž se oba týmy marně pokoušely o významnější ohrožení soupeřovy branky. Tuto pasáž hry ukončila 34. minuta a krásná akce první formace domácích, na jejímž konci zabránil Kozákovi v zakončení jen hostující faul. S následnou přesilovkou se ale domácí dlouho nepárali. Během 12 vteřin dokonale rozebrali bránící čtveřici i s brankářem, takže po Juríkově příhře zpoza brány zakončoval Kozák z metru do prázdné brány (4:1).

Frustrovaní hradečtí si své zklamání z nepříznivého vývoje zápasu začali vybíjet pomocí faulů a zejména Čáp si v konci druhé třetiny udělal z lavice hanby druhý domov. V poklidu hrající Vsetínští pak dokázali jeho konání jednou potrestat. V čase 37:31 neudržel Mahdal, který po čtvrtém gólu vystřídal v brance Pavelku, střelu Kozáka a puk se i s přispěním důrazu domácích útočníků došoural do branky (5:1). V závěru třetiny ještě nezakončil přesně svou kličkovanou Klimek, přesto do šaten odcházeli mnohem spokojeněji Vsetínští.

Začátek třetího dějství přinesl po jednom faulu na každé straně, následná hra čtyři na čtyři seděla mnohem více domácím. Kitsberger předvedl krásné sólo, na jehož konci oklamal obránce a vystřelil přesně do pravého horního růžku (6:1). Za hosty se v minutě 43. pokoušel o vyrovnání Gabriel, jeho střelu z blízka ovšem zastavily betony Kohnovy. Tímto momentem jakoby hokejový zápas Na Lapači skončil. Hráči si začali vyřizovat osobní účty a i když si je zrovna nevyřizovali, tak se hlavní rozhodčí s obdivuhodnou aktivitou staral o to, aby trestné lavice ani na okamžik nezely prázdnotou.

Ve 47. minutě z toho rezultovala dlouhá dvojnásobná přesilovka Hradce a v jejím závěru přesná střela Pánkova od modré, která i s pomocí tyče skončila za zády bezmocného Kohna (6:2). Odpověď Valachů na sebe nechala čekat přesně 80 vteřin. Jen pár okamžiků přesilovky totiž stačilo Káňovi, aby z pravého kruhu napřáhl a křížnou střelou vymetl i druhý horní roh Mahdalovy klece (7:2). Série strkanic i sporných trestů ze strany hlavního rozhodčího následně plynule pokračovala i dál, krapet hokejovosti přinesla až minuta 58. Domácí se, trochu ve stylu rugby, probili přes útočnou modrou a ani faul nezachránil Hradec od toho, aby Ptáčník poslal další přesnou navštívenku pod víko hostující svatyně (8:2).

Zbytek zápasu již přinesl jen další hromadu vyloučení a též jednu menší bitku v poslední minutě, na výsledku 8:2 to však již nic nemohlo změnit. Domácí tak vyhráli i druhý zápas nadstavbové části, Hradec po výhře v Havířově tentokrát odjíždí s prázdnou.