čt 17.11.2011 | Martin Voltr, Lukáš Souček

Z pohledného zápasu s Libercem vytěžili starší dorostenci dva body

Po reprezentační přestávce se starší dorostenci na domácím kluzišti střetli s Libercem. Aktuálně druhý celek skupiny Střed přijel do Hradce Králové pro tři body, ale odjel pouze s jedním. Svěřenci Pavla Táborského dokázali na domácím ledě zabojovat a pohledné utkání nakonec rozhodli až v sedmé sérii samostatných nájezdů.

Tři branky v úvodní třetině, vedení pro Hradec

Do utkání vstoupili lépe mladíci z Liberce a domácí tým nemohl dlouho nic vymyslet. I tak to byl ale on, kdo otevřel skóre utkání. V sedmé minutě ztečoval Kastnerovo nahození Nedvídek před brankoviště, kde si ho našel nehlídaný Tomáš Půlpán a brankář Skřebský se natahoval marně - 1:0.

Netrvalo to však ani minutu a bylo vyrovnáno. Bílí Tygři si vynutili tlak, který ukončil přesný pas Žďárského na Vojtěcha Havlase. Ten mířil z mezikruží přesně - 1:1. Hradečtí se ale nenechali zaskočit a v následujících chvílích měli řadu obrovských šancí. Tu největší neproměnil Lukáš Nedvídek.

Další zajímavé okamžiky přišly v závěru třetiny. Nejprve hradecký brankář Michal Šivel vychytal Josefa Suska a následně přejeli domácí do protiútoku, ze kterého vytěžili druhou branku. Kapitán Martin Bartoň si v přečíslení počkal na správný okamžik a přesně našel hokejku Michala Bridy, jenž z první usměrnil puk do brány - 2:1.

Tygři rychle srovnali a čekalo se na další gól

Po prvním dějství vystřídal libereckou jedničku Skřebského Josef Sobotka, který měl práci hned v úvodu druhé třetiny. Byl to ale jeho tým, kdo se radoval z další branky. Matúš Belovič vyzval zpoza branky ke skórování Tomáše Račického, jehož střela se odrazila na druhou stranu brankoviště, kam si mezitím Belovič sjel na dorážku. Před prázdnou bránou nemohl zaváhat a bylo zase vyrovnáno - 2:2.

V průběhu druhé třetiny si víc příležitostí vytvářeli zase Hradečtí, naráželi však na jistého Sobotku, který nedovolil žádnou dorážku. Velmi zajímavá byla skutečnost, že se stále čekalo na první vyloučení. To přišlo až ve 35. minutě a přesilovku si zahráli domácí. Jenže paradoxně v ní mohli sami inkasovat, když do přečíslení ujeli Dlouhý s Langhammerem. Bekhendové zakončení druhého jmenovaného ale lapil Michal Šivel a když v závěru pomohl ubránit také první oslabení svého týmu, šlo se do kabin za vyrovnaného skóre.

V šedesáti minutách už další branka nepadla

Stav 2:2 možná jako by atraktivitě zápasu trochu ubral, neboť se žádný z týmů nemusel tolik tlačit do útoku. Větší ruch byl ale v libereckém brankovišti, což ještě přiživilo třetí a zároveň poslední vyloučení zápasu. V oslabení vyrazil Sobotka skvělým reflexem dělovku Romana Konečného a Tomáš Půlpán byl už natolik z úhlu, že puk také do brány neprotlačil.

Skóre se neměnilo ani v dalších minutách, v závěru k tomu ale nebylo tak daleko – tvrdá rána Jana Slavíka totiž Michalu Šivelovi vypadla jen centimetry vedle tyčky. Před uplynutím základní hrací doby měli hosté viditelně víc ze hry a hradecký brankář proti nim musel několikrát skvěle zasahovat. V poslední minutě mohlo ještě udeřit také na druhé straně, ale Michalu Bridovi scházel kousek, aby dokázal Procházkův pas ztečovat do branky. Šedesát minut hry tak o vítězi nerozhodlo.

Po nájezdech zůstaly dva body v Hradci

Prodloužení začalo poměrně svižně a staral se o to hlavně domácí celek. Byl to Lukáš Nedvídek, kdo mohl definitivně rozhodnout utkání, když před brankou převzal přihrávku od Lukáše Kastnera. Josef Sobotka ale proti jeho střele parádně vymrštil levý beton a postaral se o zákrok večera. Ani on, ani jeho protivník za svá záda už žádný puk nepustil a šlo se na nájezdy.

První tři série individuální disciplíny nabídly jeden úspěch na každé straně, když na Klímovo proměnění reagoval Procházka. Klíma uspěl i napodruhé, čímž ale po Půlpánově gólu jen udržel svůj tým v naději. Ta se definitivně rozplynula až v sedmé sérii, kdy před Sobotkou přibrzdil Jakub Suchan a zasunutím do prázdné brány rozhodl o zisku dvou bodů pro domácí.

Pavel Táborský (HC VCES Hradec Králové):
Já si myslím, že kdo dneska ten zápas viděl, tak viděl špičkové utkání mládežnické extraligy. Mně osobně se dnešní zápas strašně líbil, na obou stranách. Musím kluky pochválit za dnešní výkon, protože pětašedesát minut dřeli, vyloženě dřeli na doraz. Chtěli jsme tři body, ale zlaté jsou i dva, protože Liberec je nesmírně silný soupeř.

Jan Šťastný (Bílí Tygři Liberec):
Dnes to bylo kvalitní utkání s dobrým vedením rozhodčích. Hradec podle mě předváděl daleko lepší hokej než my a zasloužil si druhý bod po nájezdech. V minulém zápase u nás měl víc ze hry a přesto prohrál, takže dneska se štěstěna otočila spravedlivě k němu. My jsme neměli dobrý pohyb, měli jsme problémy s kombinací a s bruslením. Možná se na tom podepsala i reprezentační přestávka. Na druhou stranu, v postupové matematice se bude hodit každý bod a i za ten jeden jsme rádi.