pá 18.11.2022 | Tomáš Prodělal

Zápas gólmanů pro Hradec! Lvi přetlačili Vervu 3:0

Hradečtí v mrazivý listopadový podvečer na svém ledě přivítali litvínovskou Vervu. Zápasy těchto soupeřů jsou vždy vyrovnané, což se potvrdilo i tentokrát. Utkání si podmanili Henri Kiviaho a Denis Godla, kteří přiváděli střelce obou celků k šílenství. K posunu skóre na světelné tabuli nepomohlo ani velké množství vyloučených. Prvního gólu se ČPP Aréna dočkala až ve 45. minutě, kdy optickou převahu domácích přetavil ve vedení Lukáš Cingel. Lvi si poté už zápas zodpovědně pohlídali, a Oliver Okuliar s Christophem Lalancettem navíc navýšili vedení na 3:0 góly do prázdné branky.

Oproti utkání s Färjestadem se v sestavě odehrála jediná změna, Henri Kiviaho nahradil v brance Jana Růžičku. Poprvé se před hradeckými fanoušky představily posily Mislav Rosandič a Zdeněk Doležal.

Třetina plná šancí branku nepřinesla

Hradečtí se do utkání vrhli s velkou chutí a ostřelovali branku Denise Godly, pokusy Okuliara se Lvem ale cestu za čáru nenašly. Domácí byli všude o krok dříve a záhy toho mohla využít nová akvizice Mislav Rosandič, který se dostal k puku na levém kruhu, jenže hostující fantom vytěsnil pokus krajem ramene. Verva se z tlaku vymanila až v šesté minutě a hned z toho byla velká šance. Pawel Zygmunt centroval od mantinelu touš před branku a hradecká defenziva si ho málem srazila do branky, Henri Kiviaho však hrací předmět zalehl včas.

Hosté se osmělili a začali být nebezpeční. Patrik Zdráhal nakopl motory a dostal se až před branku Východočechů, jeho dlouhou forhendovou kličku ale finský gólman přečetl a zneškodnil. Chemici postupně přebírali iniciativu a dostávali se do dalších příležitostí, v té největší se ocitl Patrik Demel, který tváří v tvář domácímu gólmanovi vyprášil jen jeho vyrážečku. Z následného minutového zámku Verva také branku nevytěžila. Poté hru opanovaly nepřesnosti na obou stranách, které vyústily v tuhý boj ve středním pásmu. Hluchou chvilku rozsekl až aktivní Rosandič, jeho pumelici se však povedlo Godlovi nadvakrát zkrotit.

V pokračující hře přebrali otěže zápasu Hradečtí a vypracovali si tlak, který vyústil v první přesilovku. V té to několikrát zkoušel svou vyhlášenou bombou Filip Pavlík, ale ukazatelem skóre nepohnul. Následně si početní výhodu vyzkoušeli také hosté. Počet hráčů však vyhovoval spíše domácím, když se sami před Godlou objevili postupně Bohumil Jank a Martin Štohanzl, oba trefili však jen výstroj slovenského reprezentačního gólmana, který poté oprávněně přijímal pochvaly od spoluhráčů. Na závěr periody si Lvi připravili drtivý tlak, ze kterých nejvíce po gólu volaly střely Aleše Jergla a Kevina Klímy, do sítě se však nedostala ani jedna.

Festival zahozených šancí pokračoval

Do druhé části vstoupili Hradečtí tak, jak v té minulé skončili. Po minutě v útočném pásmu dostal pobídku od Christopha Lalancetta mezi kruhy Kevin Klíma, jeho ránu do teploměru ale gólman Vervy udržel. Podobný osud potkal i pokusy Graema McCormacka a Marka Zachara. Trest mohl přijít z hole Giorgia Estephana, který se na brankovišti snažil usměrnit střílenou přihrávku Zdráhala mezi Kiviahovy betony, finský gólman ve službách Lvů si však poradil a solidně zaplněná ČPP Aréna skandovala jeho jméno.

Patrik Zdráhal následně vybojoval faul na Marku Zacharovi, který ho ještě během signalizované výhody stihl odčinit, když právě Zdráhalovi zablokoval střelu do poodkryté branky. Po krátké chvíli usedl na trestnou lavici také Bohumil Jank a hosté dostali k dispozici dvojnásobnou početní výhodu dlouhou minutu dvacet. Domácím se ji ale povedlo ubránit takovým způsobem, že hosté ohrozili branku Mountfieldu až po vypršení prvního prohřešku. Proti ráně Andreje Kudrny se Kiviaho stihl přesunout a poradil si i s následnou skrumáží. Hra poté lehce ztratila na tempu a šance téměř vymizely.

Domácí si ale i nadále zahrávali s ohněm a opět se nechali vyloučit. Svěřencům Tomáše Martince se však znovu povedlo odbránit oslabení na výbornou. Jedinou nebezpečnou akci měl na svědomí, kdo jiný než Patrik Zdráhal, s jeho šikovným vytočením před branku si ale finská zeď v hradecké brance dokázala poradit. Jestli dnes něco oběma týmům nešlo, byly to přesilovky. Zmar té hradecké nejlépe demonstroval Kevin Klíma, který při ráně z dobré pozice na mezikruží rozpůlil hokejku. Když to nešlo kombinací, zkusil to Oliver Okuliar individuálním natlačením, přehodit Godlův beton však nedokázal. Ke konci třetiny se Litvínovští znovu nadechli a ostřelovali Kiviaha, nejblíž ke gólu se ocitli, když vyražený touš trefil Lalancetta a od něj se odrazil těsně vedle tyče.

Hradečtí přetavili tlak ve výhru

Na začátku třetí třetiny předvedli Litvínovští svou nejhorší přesilovku v zápase, během které se hostům nepodařilo v pásmu usadit na delší dobu než deset vteřin. A tak přišel trest. Marek Zachar svou ránu ještě v gól nepřetavil, Lukáš Cingel už ale ano. Slovenský forvard sebral puk v obranném pásmu, přebruslil s ním celé kluziště, až se dostal na mezikruží, ze kterého propálil Godlu ke vzdálenější tyči – 1:0. Verva se ale nechtěla vzdát bez boje, okamžitě přebrala aktivitu a vytvořila si u Kiviaha střelnici s otevřeným dnem, domácí maskovaný muž však stále držel čisté konto.

Chemici dostali jedinečnou šanci na vyrovnání v podobě další početní výhody. Během ní zvládl finský gólman ve službách Mountfieldu vyřešit ošemetné nahození Šimona Stránského z kruhu. O mnohem rychlejší střelu příklepem se pokoušel Andrej Kudrna, jenže jeho pracovní nástroj tlak nevydržel a rozlomil se. Po vypršení oslabení bránil Hradec své vedení tím nejlepším možným způsobem – pobytem v útočném pásmu, který zakončil odvážným průnikem Zachar, v brance však skončil místo puku on.

V posledních minutách si už domácí utkání hlídali, ale i ke gólům měli blíže oni. Konkrétně bratři Klímové, kteří oba vyslali nebezpečné pokusy z levého kruhu, zápas ale nerozhodli. Necelé tři minuty před koncem to Litvínovští zkusili v šesti. Zamkli sice Lvy v obranném pásmu, ale Oliveru Okuliarovi se povedlo vyhodit touš z pásma takovým způsobem, že se pomalým tempem došoural až do branky – 2:0. Chemici to zkusili ještě jednou, avšak i tentokrát se dostavil podobný výsledek. Vyhození Bohumila Janka za brankou dobruslil Aleš Jergl, který mazácky počkal na Christopha Lalancetta a ten už s uklizením puku neměl velké starosti – 3:0. Svěřenci Tomáše Martince tak vstoupili do další části sezony vítězně a v neděli do Třince pojedou v dobrém rozpoložení.