čt 2.12.2021 | Martin Voltr

Zpátky na zem. Dorostenci na úvod nadstavby nestačili Zlínu

Že prvenství v základní skupině nic neznamená, jasně ukázal hradeckým dorostencům úvod nadstavbové části. Proti Zlínu se totiž dvě třetiny hledali a vůbec se nedokázali prosadit. Až za stavu 0:3 svůj výkon zvedli, zásluhou Marka Macha snížili, ale víc ze svých šancí nevytěžili. Do těžkých bojů s týmy z východu republiky tak vstoupili porážkou.

Lepší start poslal Berany do dvougólového trháku

Pro Zlín mohla hovořit euforie ze samého finiše základní skupiny, kdy se do nadstavby probil až v posledním kole. Hradečtí ji navíc ještě podpořili dvěma fauly v úvodních osmi minutách. Ve druhém oslabení měl paradoxně velkou šanci Jiří Klíma, jenže nedal a na druhé straně vzápětí otevřel skóre osamocený Tomáš Pilát. Puk se po jeho střele jen tak tak došoural za čáru – 0:1.

Do konce třetiny bylo domácím ještě hůř, Berani totiž využili i druhou velkou příležitost. Na modré čáře se utrhli do přečíslení, které řešil Richard Marek stříleným pasem na Martina Vaculíka, a co nezvládl Vaculík, to dokonal Marek pohodovou dorážkou. Hradec tak šel do kabin za nepříznivého stavu 0:2, neboť Klíma předtím neproměnil ani druhou gólovku.

Trest ve vlastní přesilovce. A Zlín hru kontroloval

Druhou část trochu ovlivnil i výpadek proudu, který se ale naštěstí nedotkl toho hlavního – osvětlení v hale. Aktérům jen chyběla časomíra. Mountfield mohl brzy odpovědět z přesilovky, jenže v té se stal pravý opak. Po chybě obránce se dostal k puku Tomáš Pilát a protože si v brejku poradil neomylně, slavil svůj druhý kousek. A moc důležitý pro Zlín – 0:3.

Berani totiž od té doby hráli ještě poctivěji a Hradečtí se ještě víc hledali. Ofenzivní apetit ze základní části jako by nechali v potemnělé šatně. Až v samém závěru třetiny, poté, co Pilát neúspěšně útočil na hattrick, sahali domácí po snížení: Trejbal z úhlu a Hora z vyložené pozice stříleli na brankáře Uherka úplně sami. Marně.

Hradecké procitnutí na Uherka nestačilo

Aspoň dobře, že svěřenci Václava Pánka věděli jednu věc – tříbranková ztráta v dorosteneckém hokeji neznamená nic fatálního. Po čtyřech minutách poslední části našel Burda zpoza brány Marka Macha, který vrátil domácí do hry – 1:3.

Na kontaktní trefu pak dvakrát útočil Lukáš Král. Nejproduktivnější hráč extraligy ale nejdřív minul branku a pak ho v tutové pozici vychytal Uherek! Král už dorážel do prázdné klece, jenže před ní se zjevila lapačka zlínského hrdiny. Ten zastavil i další možnost Trejbalovi.

Pak už Berani zase zpevnili defenzivu. Hradec musel riskovat a otevřel zadní vrátka, což pustilo do brejku Vaculíka. Jan Kasal sice nic nepustil ani z pozdější série dorážek, ale když jeho tým hrál 75 sekund před koncem v šesti, bylo jasno. První body nadstavby pod Bílou věží nezůstaly, naopak připadly jako trofej Zlínu. Jako zasloužená trofej.