Zápasy mládeže
so 23.1.2016 | Radek Kozel

Junioři přetlačili Slavii a ukončili třízápasovou šňůru porážek na domácím ledě

Zápasové menu

Ne do třetice, ale do čtveřice všeho dobrého! Hradečtí junioři v předcházejících třech domácích duelech padli, avšak na pražskou Slavii si vyšlápli a papírového favorita porazili po samostatných nájezdech. Nic na tom nezměnil ani fakt, že Lvi ztratili během tří minut dvoubrankové vedení! Výraznou měrou se na konečném výsledku a zisku cenných dvou bodů podílela hned šestice starších dorostenců v čele s brankářem Tomášem Vomáčkou.

Pražané dokázali smazat dvoubrankové manko

Slávisté od počátku utkání ukazovali svou kvalitu a již ve druhé minutě ujeli v přečíslení dva na jednoho, avšak brankář Vomáčka svůj tým podržel. Po úvodním červenobílém náporu se obraz hry přece jen vyrovnal, nebezpečnější však i nadále zůstávali hosté a Vomáčka se musel mít na pozoru. Lvi ohrozili hostující svatyni až v 8. minutě, kdy od modré pálil nebezpečně Košař. K úvodní brance měl blízko v 11. minutě Malík, avšak proti jeho chirurgicky přesné teči zasáhl slávistický brankář.

Co se však nepovedlo Malíkovi, napravil o dvě minuty později z mezikruží přesně střílející Patrik Miškář. Navíc v následné přesilové hře po krásné kombinační akci, do níž se zapojila celá lajna, uklidil kotouč do odkryté klece František Hnik – 2:0. Avšak netrvalo dlouho a skóre se měnilo i na druhé straně, neboť na forhendovou kličku Viktora Nestrašila byl Vomáčka krátký. Pražané po vstřelené brance vystupňovali tempo a odměnou jim byla vyrovnávací branka po teči Filipa Ječného – 2:2. V poslední minutě úvodní periody se blýskl proti střele z bezprostřední blízkosti skvělým zákrokem Vomáčka.

Bojovný hokej branku nepřinesl

Do druhé periody lépe vstoupili hosté, avšak ani při početní výhodě nedokázali na výborně chytajícího Vomáčku vyzrát. Mountfield zahrozil až při přesilové hře, kdy z prostoru mezi kruhy pálil Malinský. Zákrokem z kategorie last minute se ve 28. minutě zaskvěl Vomáčka, když reflexivně zasáhl proti tvrdému projektilu z mezikruží. Strhnout vedení zpět na hradeckou stranu mohl v samostatném úniku Miškář, ale střelou mezi betony na hostujícího brankáře nevyzrál.

Následující pasáž hry se nesla ve stylu bojovného a urputného hokeje bez větších šancí na obou stranách. Lvi se za neutuchajícího povzbuzování hloučku fanoušků snažili o vstřelení třetí branky, avšak ani po přečíslení tři na jednoho se stav na světelné tabuli nezměnil. Vzhledem k tomu, že strážce domácí svatyně Vomáčka žádnou gólovou šanci hostí řešit nemusel, odcházelo se do šaten za nerozhodného stavu.

Junioři prokázali lví srdce a vyrovnali 50 vteřin před sirénou

Úvod poslední dvacetiminutovky patřil domácím, avšak několik slibných příležitostí zůstalo nevyužito. Lvy mohl tento fakt mrzet, neboť Pražané si vytvořili hned několik brankových příležitostí, ale skvěle chytající Vomáčka držel Mountfield ve hře. Slávistické aktivní napadání a agresivní pojetí hokeje činilo východočeským mladíkům značné potíže a do gólových příležitostí se prakticky nedostávali.

Slávisté mohli vedení na svou stranu strhnout při střelách od modré čáry, ale brankář Vomáčka byl se svou vyrážečkou vždy připraven. Při početní výhodě hostujícího celku byl však na dorážku Petra Josefuse domácí brankář krátký a hokejisté z hlavního města se poprvé v duelu ujali vedení. I Pražané se navíc mohli opřít o výkon brankáře, který se vyznamenal v 56. minutě proti Miškářově střele. Lvi však inkasovaná branka nezlomila a při závěrečné power-play srovnal stav utkání Radek Pilař – 3:3.

Pilař vystřelil v nájezdech dva body pro Mountfield

V prodloužení se hrál živelný hokej, který se musel divákům líbit. Gólové příležitosti si vytvořily oba celky, nebezpečnější však byl domácí Mountfield. Nicméně v několika slibných zakončeních se Lvi prosadit nedokázali, a protože brankář Vomáčka byl rovněž bezchybný, ani prodloužení k rozuzlení nesmírně napínavého duelu nevedlo.

O prolomení nepříznivé série z domácích zápasů tak v samostatných nájezdech rozhodl Radek Pilař, který krásnou kličkou vyzrál na hostujícího brankáře. Zapotřebí je rovněž vyzdvihnout výkon brankáře Tomáše Vomáčky, který chytil všechny tři penalty Slavie.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Nicolas Bureš 0 1 1 1 0
David Gančarčík 0 0 0 0 0
Štěpán Havránek 0 0 0 0 0
František Hnik 1 0 1 0 2
Kryštof Hroudný 0 0 0 0 2
David Košař 0 0 0 -1 0
Daniel Lier 0 1 1 0 2
David Malík 0 0 0 0 0
Marek Malinský 0 0 0 0 2
Jan Michálek 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 1 1 2 0 0
Jakub Orság 0 1 1 0 0
Radek Pilař 2 0 2 0 0
Radim Šalda 0 0 0 0 0
Josef Šimůnek 0 0 0 0 0
Tomáš Zahradník 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Vomáčka 65 34 3 31 91,18 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Řehák (Mountfield HK):
Utkání jsme začali velmi dobře a brzy se dostali do vedení 2:0. Následně jsme ale inkasovali a po zbytečném faulu soupeř dokonce vyrovnal na 2:2. Kluci hráli s velkou bojovností, ale dostali jsme smolný gól na 2:3. V závěru to na sebe vzali Miškář s Pilařem a dokázali jsme vyrovnat. V prodloužení jsme byli lepší a měli pět jasných šancí. Následné penalty jsme už urvali pro sebe. Klukům patří za to, jak makali, velký dík.

Petr Novák (HC Slavia Praha):
Jsme nespokojení s tím, že si z Hradce nevezeme tři body, protože jsme je měli uhrát. Zbytečně jsme si hráli na hokejisty, a to se nám nevyplatilo. K zápasu jsme nepřistoupili zodpovědně a nechali soupeře dvakrát skórovat. Zároveň jsme nebyli schopní vyrovnat se s tím, že soupeř dobře bránil a hrál odzadu.