Zápasy
út 12.9.2017 | Petr Šatalík | Foto: HC Verva Litvínov

Hradečtí prochází krizí. Ani z třetího utkání nedokázali přivézt ligové body

Zápasové menu

Příliš hokejové radosti pod Bílou věží v těchto dnech není. Hráči Mountfieldu za sebou mají tři zápasy, ve kterých si připsali tři porážky v základní hrací době a situace už začíná vypadat hrozivě. Horší vstup do sezóny Lvi ještě nezažili. Utkání s Vervou bylo dlouhou dobu bez branek. Osm minut před koncem se však trefil Sørvik a risk bez gólmana svěřencům Václava Sýkory nevyšel.

Sestava východočeského mužstva se oproti předchozímu utkání s Kometou poněkud změnila. Na soupisce se ale objevilo jen jedno nové jméno patřící Tomáši Zigovi, který nahradil v posledním duelu zraněného Lukáše Cingela, jenž do utkání nemohl zasáhnout.

První dějství nabídlo šance, branky nikoliv

Hradečtí začali hodně aktivně a již během druhé minuty se Červený snažil tečovat ránu Koukala z pravé strany za záda Petráska, jenže ten si i ve složité situaci kotouč našel a přitiskl jej k hrudi. Verva odpověděla o chvíli později tvrdou střelou od modré v podání Guly, ale chumel hráčů před Sedláčkem puk k brankáři Mountfieldu projít nenechal.

Zákrok tak musel gólman Východočechů předvést až po ráně Kubáta z mezikruží, kam mu přesnou přihrávku adresoval Hanzl. Černá pryž skončila jen v náruči strážce svatyně Lvů. Litvínov po úvodní aktivitě Hradeckých převzal iniciativu a Černý mohl skórovat po střele z levého kruhu, Sedáček měl však přední tyč bezpečně pokrytou.

Petrásek musel vytáhnout svou lapačku až po delší době, když zachytil pokus z levé strany, který na něj vyslal Pláněk. Brankář Hradce zase musel zlikvidovat tvrdou Baránkovu ránu od modré, což učinil za pomoci svých betonů. Další příležitosti už si celky nevypracovaly, a tak se šlo po první dvacetiminutovce do kabin za bezbrankového stavu.

Defenzívní stránka hry převažovala nad tou ofenzívní

Začátek druhé třetiny uvolnil stavidla a k vidění bylo hned několik šancí. Jarůšek s Červeným však nenašli recept na Petráska a neúspěšní byli i Hanzl s Trávníčkem na opačné straně. Po jejich příležitostech se hra na nějakou dobu opět zklidnila a k vidění bylo i poměrně dost nepřesností v rozehrávce souvisejících se začátkem sezóny a nesehraností jednotlivých formací.

Následně se tempo utkání zpomalilo vinou několika trestů na obou stranách. Hra ve čtyřech větší příležitost nepřinesla, jelikož Válek nedokázal sraženou střelu Sørvika vyslat do prostoru mezi třemi tyčemi. To se o několik okamžiků později povedlo Jarůškovi z pravého kruhu, jenže Petrásek si bližší tyč dobře pohlídal.

Obě mužstva vycházela ze zabezpečené defenzívy a s postupem času bylo evidentní, že ani jeden z týmů nechce udělat chybu. Šancí tak bylo pomálu. Tradiční střelec Litvínova Hübl neprocedil puk přes dobře postaveného Pláňka a Gerhát z ostrého úhlu Sedláčka nezaskočil. A když gólman Vervy ustál závar, jenž před ním vytvořili střílející Cibulskis a dorážející Kukumberg, začínala třetí třetina za stejného stavu, jako ta první.

Výsledek rozhodlo závěrečných osm minut

Na začátku dějství najížděl Hübl sám na Sedláčka, jenže přihrávku od Lukeše si nedokázal zpracovat, a tak místo největší šance duelu přišly na mysl spíš pochyby o kvalitě ledové plochy v Litvínově. Do příležitosti se o několik okamžiků později dostal obránce Vervy Sklenička, který od modré čáry vyslal tvrdý projektil, jenže gólman Lvů jej betony vyrazil a dorážku defenzíva Mountfieldu nepřipustila.

Od modré to následně nadvakrát zkoušel Gula, jehož první ránu zastavil dobře postavený Vydarený a druhá mířila mimo. Dobrou kombinaci následně předvedl tandem Jarůšek – Červený, ale druhý jmenovaný nedokázal v obtížné pozici usměrnit puk zadovkou na bránu protivníka. Rozhodující branka utkání padla v čase 52:04, kdy Verva využila přesilovku. Daniel Sørvik si vyměnil kotouč s Černým, všiml si toho, že Sedláček nevidí přes chumel hráčů před sebou, a z levé strany ho překonal ranou na bližší tyč – 1:0.

Mountfield se rozhodl v závěru riskovat a zkusil power–play. Z ní ale těžil pouze protivník. Nejprve do odkryté klece zamířil z levého kruhu Jakub Černý po přihrávce Lukeše a následně totéž učinil také Michal Trávníček střelou z půlící čáry – 3:0. Východočeši tak po třech úvodních kolech extraligy zůstávají bez bodu přišpendlení u dna tabulky.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jaroslav Bednář 0 0 0 -1 2
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 2
Rudolf Červený 0 0 0 -1 0
Jaroslav Dvořák 0 0 0 0 0
Andris Džerinš 0 0 0 -1 0
Dominik Graňák 0 0 0 0 0
Blaž Gregorc 0 0 0 -2 0
Richard Jarůšek 0 0 0 -1 0
Bedřich Köhler 0 0 0 -1 2
Petr Koukal 0 0 0 -1 2
Roman Kukumberg 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 -1 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Jiří Šimánek 0 0 0 -1 0
Lukáš Vopelka 0 0 0 0 0
René Vydarený 0 0 0 0 0
Tomáš Zigo 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jakub Sedláček 60 21 1 20 95,24 0 0

Ohlasy k utkání

Darek Stránský (HC Verva Litvínov):
Očekávali jsme, že soupeř přijede s cílem zlomit své porážky a vyhrát. Zlepšenou defenzívu po utkání v Plzni jsme potvrdili i dnes, jsme za to rádi. Poradili jsme si se silným a agresivním soupeřem a nepustili ho do mnoha šancí. Bylo to vyrovnané utkání, nám se povedla přesilovka, to byl rozdíl. I díky skvělému Michaelu Petráskovi jsme ubránili oslabení v závěru a vyhráli, takže jsme spokojení.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Jeli jsme sem s pokorou, chtěli jsme to tady zlomit a nastartovat sezónu, přestože Litvínov doma body moc nerozdává. Do zápasu jsme vstoupili dobře, podali jsme celkově lepší, týmovější, bojovnější a soudržnější výkon než doma s Brnem. Ale naše produktivita a střelecká nemohoucnost bohužel rozhoduje o výsledcích utkání. Rozhodla přesilovka domácích, nám přesilovky zatím nefungují. Pak jsme dostali dva góly už při hře vabank.