Zápasy
ne 16.9.2018 | Petr Šatalík

Hradec potopil loď Pirátů a získal v sezóně první výhru i extraligové body

První domácí utkání přetavili hráči z města pod Bílou věží v premiérové vítězství nového extraligového ročníku. V souboji s Chomutovem šli už v první třetině do dvoubrankového vedení. Severočeši se sice v druhém dějství dokázali dotáhnout na rozdíl jediné branky, ale na začátku třetí dvacetiminutovky jim Lvi znovu o gól uskočili. Proto jim nemusela vadit ani další trefa Pirátů, která jen upravila finální skóre. Tři body zůstaly na soutoku Labe a Orlice.

Trenér Tomáš Martinec provedl oproti prvnímu duelu nové sezóny na Spartě několik změn v základní sestavě. Mezi tři tyče se postavil Brandon Maxwell, na soupisce se objevil také Štěpán Havránek, který dostal post sedmého beka. Pro nemoc vypadl na poslední chvíli ze sestavy Lukáš Vopelka. Mislav Rosandič se musel přesunout z obrany do útoku.

Hradec vstřelil první branky v sezóně a vedl

Začátek duelu mezi Mountfieldem a Piráty byl spíše opatrný. V první větší šanci se ve vlastním oslabení objevil Bezúch, jenž od levého hrazení vyjel na střed a rychlou stahovačkou se snažil umístit puk k přední tyči, leč neúspěšně. Na druhé straně dostal příležitost Dlouhý, který z vrcholu kruhů vyslal prudký pokus, jímž těsně minul levou tyč brány Lvů. Následující možnost si vypracovali Východočeši, Zámorský dvakrát vypálil od modré, ale ani jedna jeho rána větší potíže Stezkovi nenadělala.

První branka Hradce v celém ročníku padla v čase 11:31. Jan Berger vyjel zpoza brány a nasměroval kotouč z levé strany do brankoviště. Ve změti hokejek se nejlépe zorientoval Juraj Bezúch, který už celkem pohodlně vstřelil svůj první extraligový gól za Lvy – 1:0. Ty jejich úspěch povzbudil a hnali se do dalších šancí. Vincour však ve složité situaci ani nadvakrát z bezprostřední blízkosti Stezku nepřekonal. Východočeši ale jasně převzali otěže utkání a byli lepším celkem.

A brzy slavili také další zásah. V 15. minutě totiž dostal na levou stranu k modré čáře nabito Tomáš Linhart, jenž schovanou střelou zaskočil nic nevidícího Stezku a rovněž si připsal svou první extraligovou branku za Hradec. Chomutov následně sice dostal puk do sítě, ale Skokan jej ve vzduchu zasáhl vysokou holí a gól tak po přezkoumání u videa neplatil. Ve zbytku prvního dějství se už žádné větší ohrožení jedné z klecí nekonalo, a tak šli Lvi do kabin s dvougólovým náskokem.

Piráti se přiblížili k hradecké šalupě

Na začátku druhé části měli Východočeši dvě obrovské šance, Graňák se z ničeho nic ocitl sám před Stezkou, kterého se pokusil vymíchat, ale bekhendovou kličkou nakonec neuspěl. Mountfield však udržel pásmo, a tak mohl o chvíli později pálit z mezikruží Cibulskis, jenž těsně minul levou tyč svatyně Chomutova. Také další příležitost měla hradecké razítko. Berger přenechal na pravém kruhu puk za sebou a Linhartova rána do protipohybu přesouvajícího se gólmana Liberce proletěla jen pár centimetrů vedle klece Pirátů.

Severočeši působili v úvodu dvacetiminutovky poněkud ospale. Až v polovině třetiny vyslal nebezpečnou ránu z pravého kruhu Klhůfek. Jeho pokus na zadní tyč ale zlikvidovala rychlá vyrážečka Maxwella. V čase 33:08 Chomutov snížil, když využil přesilovku pět na tři. Valach vypálil z levé strany od modré čáry, gólman Lvů jeho ránu jen vykopl, jenže přímo na hůl Ivana Humla, který puk pohotově vrátil do sítě.

Piráti vyrazili za vyrovnáním, ale Růžička z levého kruhu netrefil místo u přední tyče, kam svůj projektil namířil. Za chvíli pálil na druhé straně ze stejné pozice Cingel, jenže jeho rána mířila zase příliš vysoko. Krátce před sirénou ještě vystřelil z větší vzdálenosti Zámorský, puk jím vyslaný však směr mezi tři tyče také nenabral. Mountfield tak před třetí dvacetiminutovkou držel jednobrankový náskok.

Lvi udrželi těsné vedení až do závěrečného hvizdu

Na začátku třetího dějství zahrozili Severočeši, Blaha vypálil z osy hřiště od modré čáry. Jeho projektil byl před bránou Mountfieldu tečován, ale i tak ho Maxwell dokázal chytit do lapačky. Hradec si o chvíli později vzal dvoubrankové vedení zpět. Tomáš Vincour v přesilovce vybruslil od levého hrazení na kruh, zamířil na vzdálenější tyč a trefil naprosto přesně, čímž se přidal mezi premiérové extraligové střelce v dresu Lvů. Tato branka se v závěrečném hodnocení ukázala jako rozhodující a vítězná.

Východočechy jejich gól nakopl a hnali se za dalším zásahem. Berger vyslal z levé strany přízemní střelu, jenže Stezka byl na zemi včas a kotouč ukryl mezi betony. Přesto museli Hradečtí myslet i na zadní vrátka, Růžička dostal na vrcholu pravého kruhu trochu místa a ihned střílel, Maxwell však ránu zkrotil na hrudníku, k němuž si puk přitiskl lapačkou. Mountfield ve třetí části kontroloval hru, touš měl často dlouhou dobu ve své moci a soupeři jej nepůjčoval.

Piráti i přesto zvládli korigovat skóre. Ronald Knot vyslal z pravé strany od modré čáry nepříliš prudký pokus, který však Maxwell přes několik clonících hráčů neviděl a puk tak prošel kolem něj do sítě Mountfieldu. Chomutov ještě v závěru přikoval Lvy k jejich obrannému pásmu a snažil se srovnat, ale pozorná defenzíva Východočechů v čele s brankářem jeho tlaku odolala. Hradec tak v prvním domácím utkání získal premiérovou výhru i body v této extraligové sezóně.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Berger 0 2 2 2 0
Juraj Bezúch 1 0 1 1 0
Maris Bičevskis 0 1 1 2 0
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Dominik Graňák 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Roman Kukumberg 0 0 0 -1 0
Tomáš Linhart 1 0 1 1 2
Patrik Miškář 0 1 1 1 0
Matej Paulovič 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 1 0
Sébastien Piché 0 0 0 1 4
Radek Pilař 0 0 0 -1 2
Mislav Rosandič 0 0 0 -1 0
Tomáš Vincour 1 0 1 0 0
Petr Zámorský 0 1 1 1 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Brandon Maxwell 60 19 2 17 89,47 0 0

Ohlasy k utkáníFotogalerie