Zápasy
ne 22.9.2019 | Adam Kodet

Derby pro Hradec! Lvi udrželi vedení 2:1 a získali 3 body

Hradečtí zvládli i druhý venkovní zápas letošního ročníku Tipsport extraligy na výbornou a v ostře sledovaném východočeském derby slaví třetí výhru bez ztráty bodů v řadě. Vítězným gólem se o to postaral Filip Pavlík, obě branky Lvů vstřelili obránci a Mountfield tak potěšil početnou skupinu fanoušků, kteří do enteria areny odcestovali v hradeckých barvách.

Prvního soutěžního derby v této sezóně se nemohl ze zdravotních důvodů účastnit Radovan Pavlík, kterého ve formaci nahradil Aleš Jergl, jehož místo ve čtvrté lajně zase převzal Patrik Miškář. Richard Nedomlel si zahrál první obranu, jako sedmý bek naskočil Tomáš Voráček.

Po rozpačitém úvodu se Hradec ujal vedení

Začátek prvního letošního souboje o východ Čech byl z obou stran velmi nervózní a i když fanoušci na tribunách podporovali své oblíbence hned od začátku, samotným hráčům trvalo celkem dlouho, než je svým počínáním na ledě potěšili. Namísto ofenzivních akcí a pohledných přihrávek bylo totiž na startu utkání k vidění spíše množství nepřesností a soubojů u hrazení.

K prvnímu vážnějšímu ohrožení hradecké branky došlo až po sedmi minutách v početní výhodě Dynama. Z levého kruhu to zkoušel technicky Kindl, hned po něm se zjevil ve slotu Harju. Jenže první jmenovaný ztroskotal na Mazancově vyrážečce, švédského forvarda zase zradila přesnost. Poté se ale hra rychle vrátila do své původní podoby, tedy souboj o každý centimetr ledu.

K tomu, aby se Mountfield konečně dostal k ohrožení Kacetlovy klece, potřeboval stejně jako Dynamo přesilovou hru. Smoleňákovu nabídku zpoza branky namířil Rákos jen do náruče gólmana, po křižném pasu proti střele Červeného zase musel Kacetl předvést bryskní přesun. A poté, co Mandát nevyužil samostatný únik, se mohl po svém útočném nájezdu radovat Mislav Rosandič, kterému gól připravil skvostným pasem Chalupa a účinnou clonou Kubík.

Druhá třetina přinesla spoustu faulů a dva góly

Na konci první periody se dostal Hradec do slušného náporu a navázal na to hned na startu té druhé. Aktivní byl Filip Pavlík, který po své dělovce už zvedal ruce, ale rozvlnil jen boční síť. Po chvíli stejný hráč vyzval v mezikruží Cingela, ani on však druhou branku nepřidal. Lvi ale viditelně přidali na obrátkách, což rezultovalo nejen v gólové příležitosti, ale díky dobrému pohybu i forčekingu i ve vybojované fauly.

Dynamo mohl na koně dostat Machala, jenže spolehlivým zákrokem jeho únik eliminoval Mazanec. V několika dalších minutách Lvi svému soupeři kotouč takřka nepůjčili, jenže otáleli se střelbou, což se jim za několik chvil vymstilo. Nabídli totiž Dynamu přesilovku, ve které Marek Hovorka se štěstím procedil své nahození hradbou těl před sebou včetně Mazance až do sítě.

Rozhodčí si ve druhé třetině museli připadat jako ve školní lavici, protože po množství nedovolených zákroků na obou stranách neustále zvedali své pravice. Po jednom takovém gestu hrál Hradec opět v přesile a dokázal toho využít Filip Pavlík, který otřel puk o Mikuše, jenž ho srazil za bezmocného Kacetla. Hradec měl utkání nadále pod kontrolou a držel puk na svých holích, Dynamo hrozilo jen z ojedinělých protiútoků.

Lvi nepolevili a kontrolovali náskok

Mountfield nehodlal na své herní převaze nic měnit a hned zkraje třetí části nejprve Nedomlel lízl svou střelou horní tyč, pak Červený po dobré souhře se Smoleňákem nechal vyniknout exhradeckého Kacetla. Ten byl v permanenci i nadále, když se před ním z čista jasna zjevil Jergl, který ale ani nadvakrát neuspěl.

Pardubice působily bezradně a dostaly se pod tlak i ve vlastní přesilovce, za což si vysloužili i pískot vlastních tribun. Dynamo vůbec netušilo, kde mu hlava stojí, a Hradec z něj svým kontinuálním tlakem ždímal poslední zbytky šťávy. O další rozruch před Kacetlovou brankou se postaral Bičevskis, poté mohl po krásném individuálním průniku skórovat Kubík, ale puk mu v klíčovém momentu sjel z čepele.

Pardubice se před koncem utkání přece jen oklepaly z náporu Lvů a proti bekhendovému pokusu Machaly se musel vytáhnout Mazanec, stejně jako při přesilovkovém nájezdu Mandáta. Dobrou šanci na vyrovnání měl dvě a půl minuty před koncem Tybor, ale svou ránu namířil jen do lapačky hradeckého brankáře. Trenéři Dynama neuspěli ani se hrou v šesti a tak si Hradec mohl připsat třetí tříbodový zisk v řadě a poskočil na páté místo v tabulce.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Maris Bičevskis 0 0 0 0 0
Oskars Cibulskis 0 1 1 0 2
Lukáš Cingel 0 0 0 0 2
Rudolf Červený 0 0 0 0 0
Michal Dragoun 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Matěj Chalupa 0 1 1 1 0
Aleš Jergl 0 0 0 0 0
Adam Kubík 0 1 1 1 0
Patrik Miškář 0 1 1 1 2
Richard Nedomlel 0 0 0 0 0
Matej Paulovič 0 0 0 0 2
Filip Pavlík 1 0 1 1 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 0 0
Mislav Rosandič 1 0 1 1 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 0
Tomáš Voráček 0 0 0 0 2
Petr Zámorský 0 0 0 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 22 1 21 95,45 0 0

Ohlasy k utkání