pá 10.3.2017 | Martin Voltr

Ani mladší dorostenci neproměnili mečbol, čtvrtfinále se rozhodne v Litvínově

V domácích odvetách čtvrtfinálových sérií play off zkrátka nebylo hradeckým mládežníkům přáno. Den po starším dorostu nevyužili možnost zajistit si postup ani mladší dorostenci, kteří proti Litvínovu po pěti letošních přestřelkách tentokrát neskórovali. Všechny jejich šance pochytal brankář Klika, hostům stačily k vítězství dva góly. Série se tak za stavu 1:1 vrací na sever Čech, kde se v neděli od 13:30 odehraje klíčový třetí zápas.

Litvínov šel zaslouženě do vedení

5 zápasů – 52 branek. Taková byla celková letošní bilance mezi Hradcem a Litvínovem před druhou čtvrtfinálovou bitvou, její úvodní část tentokrát nabídla jen jednu radost. O tu se postarali hosté, kteří po rozháranějším začátku převzali otěže hry do svých rukou. Několik šancí jim ještě Denis Vacek chytil, jenže pak přišlo první vyloučení a litvínovský trest. V 11. minutě našel Jouza z rohu pásma Vojtěcha Jonáka, který otevřel skóre – 0:1.

Domácí mladíci pak přidali na tempu, po gólu volalo přečíslení Jandy s Morongem, to však první jmenovaný řešil jen střelou z velkého úhlu. Na druhé straně hrozil nejlepší střelec extraligy Jan Myšák – v úniku ho zastavil Vacek, ve druhé přesilovce tečoval kotouč jen pár čísel vedle tyčky. Lvi ovšem mohli v oslabení taky udeřit, po chybě gólmana scházel kousek Kašparově otočce kolem branky. Vyrovnání nepřinesla ani první početní výhoda Mountfieldu, v níž nebezpečně kombinovala „stará známá“ formace Poppel – Morong – Síla.

Myšákův brejk zdvojnásobil hradeckou ztrátu

Vyjít to mohlo brzo po přestávce. Druhý útok domácích už dostrkal puk do branky, jenže podle rozhodčího až příliš důrazně. Hra v celé druhé třetině se rychle stěhovala ze strany na stranu, hosté pak dorovnali počet vyloučení a Hradci nabídli velkou možnost. Morongovu střelu ale Klika skvěle vyrazil, Síla byl v další situaci moc blízko ke gólmanovi.

Naopak Severočeši, kteří byli ve hře pět na pět také velmi nebezpeční, svou možnost využili. Jan Myšák předvedl rychlé nohy, dostal se kolem obránce a pak procedil puk skrz Vackovou výstrojí. Martin Janda ho vytahoval už zpoza brankové čáry – 0:2. Na druhé straně byla i nadále nejvíc vidět elitní lajna, jenže té prostě nebylo přáno. Morong nejdřív promáchl před odkrytou brankou, pak nenarýsoval přesný pas na volného Sílu a aby to bylo kompletní, skvělý Lukáš Klika zastavil i přečíslení zakončené Petrem Popplem.

Klika měl kliku i kvalitu

Střelecký poměr v první a druhé třetině i tak vyzněl pro Litvínov. Pak hosté dobře věděli, že mají nahráno, a nemuseli se nikam tlačit. Snaha hradeckých barev byla po většinu času spíše platonická, výjimkou byla tutovka Vojtěcha Záliše, jenž zakončil mimo. Litvínov čekal na protiútoky, v jednom takovém přestřelil branku Berka, proti Jindrovi zasáhl Denis Vacek.

Svěřenci Petra Luštince se v závěru mocně tlačili do branky a nebylo divu, že z toho plynula i jedna velká mela. Dvě minuty před koncem přišla očekávaná power-play, jenže Hradečtí by nedali gól ani do půlnoci. Jakmile Klika pochytal i zbytky jejich nadějí, nadvakrát mohl přidat pojistku do prázdné brány Šarlinger, nicméně obětavý Martin Janda to nedovolil. Lvi teď potřebují vyléčit šrámy, v neděli si na litvínovském ledě vzpomenout na výkon z prvního utkání série a urvat postup!

Radim Skuhrovec (HC Litvínov):
První utkání jsme neodehráli dobře, ale pro kluky to byla první zkušenost, jak se hraje play off. Do Hradce jsme přijeli s velkým odhodláním, abychom sérii vrátili zase zpátky do Litvínova. Musím říct, že kluci hráli na hranici sebeobětování, udělali pro to všechno a myslím, že jsme zaslouženě sérii prodloužili. Výhra 2:0 je výsledkem práce celého týmu, všichni hráči k tomu přistoupili dobře. Že gólman předvedl velmi dobrý výkon, je odrazem hry celého mužstva, kluci skákali do střel a hráli zodpovědně. Třetí zápas rozhodne možná i trochu štěstí, jak už to v play off bývá, a hlavně ten přístup hráčů.