ne 28.1.2018 | Lukáš Foff

Bitvu tabulkových sousedů ovládl Třinec. Hradec padl 1:2 po nájezdech

Hradečtí mají za sebou těžký dvojzápas, ze kterého nakonec vydolovali pouze bod. Ten ukradli ve WERK ARENĚ za výhru 2:1 po samostatných nájezdech. Po dvě třetiny se hrál hodně defenzivní zápas s minimem šancí a na obou stranách kralovali gólmani. Dominik Graňák nejprve poslal svým druhým gólem v sezóně Mountfield HK do vedení, ale ve třetí třetině Třinec zužitkoval svůj tlak a zásluhou Arona Chmielewskiho srovnal. Prodloužení vítěze nepřineslo a i když v nájezdech Hradec mohutně dotahoval, Jakub Petružálek rozhodl o výhře Třince.

Poprvé v sezóně absentoval pro nemoc Petr Koukal, kterého nahradil Jiří Šimánek. Útočné trojice se tak řádně promíchaly. Do zadních řad se vrátil Petr Zámorský a chyběl pro změnu René Vydarený. V brankovišti dostal přednost Patrik Rybár.

Hradecké šance měl Kukumberg, ale neskončily úspěšně

Samotný nástup v třinecké WERK ARENĚ vyzněl pro domácí mužstvo. To na začátku rychleji chytilo tempo a vytvářelo si prvotní tlak v útočné třetině. O střelu se snažil Milan Doudera, později o teč Daniel Rákos a neujalo se ani nahození Lukáše Krajíčka. Se všemi pokusy si poradil slovenský brankář v hradeckých barvách Patrik Rybár, kterého zanedlouho čeká olympiáda v Jižní Koreji.

Hradec také vystrkoval růžky. První zajímavou střelu měl Bedřich Köhler, ale do skutečné tutovky se dostal Roman Kukumberg. Šimon Hrubec totiž neudržel nahození Radovana Pavlíka a puk z něj vypadl přímo před důrazného forvarda, kterému však hůl Tomáše Linharta vzala jasnou branku. Mountfield postupně srovnal hru a oba celky ukazovaly, že defenzivní práci mají zvládnutou na jedničku.

Konec první třetiny byl v duchu velkých nepřesností. Hráči obou mančaftů měli problémy s rozehrávkou a zejména se zpracováním puku, proto zápas příliš šancí nenabízel. V samotném závěru však přišla druhá příležitost Romana Kukumberga, který nabral rychlost a pokusil se roztáhnout Hrubce a zasunout za něj puk, jenže třinecký brankář si poradil s ním a i s dorážkou Bedřicha Köhlera. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Graňák prorval třineckou obranu střelou od modré

Také do druhé dvacetiminutovky vstoupili lépe Třinečtí a zásluhou Svačiny vybojovali první přesilovou hru na Blaži Gregorcovi. Oceláři však sehráli početní výhodu velmi špatně a podobně dopadla i jejich druhá příležitost, která následovala ihned po té první. Utkání už se blížilo svými parametry play off zejména tím, jak velký důraz se kladl na defenzivu. Aktivní Roman Kukumberg zkoušel Hrubce překvapit střelou z úhlu, protože do lepší pozice se zkrátka dostat nešlo.

Pak ale přišla skvělá práce čtvrtého hradeckého útoku. Jan Berger obral o puk soupeře v rohu hřiště, předal jej Jiřímu Šimánkovi, který křižným pasem na modrou čáru oslovil Dominika Graňáka, jenž svojí pumelicí těsně nad ledem vstřelil svůj druhý gól v sezóně – 0:1. Po něm však přišel hradecký útlum a opět se začali dopředu hnát Slezané.

Pomohla jim k tomu i třetí přesilovka ve druhé třetině, protože na trestnou lavici usedl podruhé Blaž Gregorc. I touto šancí však Oceláři pohrdli. Pak se ale domácímu týmu povedlo uzemnit hosty v jejich pásmu na velmi dlouhou dobu, protože Mountfield HK hned třikrát za sebou vyhodil na icing. Konec třetiny už ale další šance nepřinesl.

Hradec své šance nevyužil a Třinec trestal

Na začátku třetí periody dostaly oba celky příležitost zahrát si přesilovou hru. Nejprve to byli domácí, kteří ji opět nesehráli příliš dobře, za to na druhé straně stálo při Hrubcovi obrovské štěstí. Köhlerova teč totiž skončila na tyči za překonaným třineckým gólmanem. Prakticky vzápětí měl domácí brankář opět kliku, protože Radovan Pavlík vrátil přes jeho beton puk do brankoviště, ale Lukáš Vopelka poskakující kotouč do prázdné brány nedostal.

Třetí část zápasu byla hokejově rozhodně nejlepší. Na druhé straně se v obrovské šanci objevil Vladimír Dravecký a po něm dorážel ještě Martin Růžička, ale hradecký gólman zůstal ledově klidný. V čase 48:10 však už přišlo vyrovnání. Hradecká obrana nestihla včas přistoupit k puku a ten si našel Aron Chmielewski a procedil puk skrz výstroj za Patrika Rybára.

Od té doby byli aktivnější Oceláři, ale Rybár všechny jejich pokusy kontroloval, a to i v přesilové hře Slezanů. Početní výhodu si zahrál i Hradec Králové, ale prakticky se v ní za modrou čáru nedostal. V samotném závěru Daniel Rákos minul v šanci bránu, což znamenalo, že šedesát minut hry vítěze neurčilo a muselo se pokračovat.

Hradecký comeback v nájezdech nestačil

Prodloužení už tradičně přineslo spoustu šancí na obou stranách. Útočné trojice se velmi zajímavě prolínaly, ale gólmani byli všude. Třinec dostal ještě výhodu přesilové hry, ale pohrdl i šestou přesilovkou. V nájezdech se nejprve domácí dostali do vedení 2:0, ale hradečtí hokejisté se odmítli vzdát a srovnali na 2:2. K desátému nájezdu se však rozjel Jakub Petružálek a mezi betony procpal puk, čímž rozhodl o výhře svého týmu.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec):
Remíza po šedesáti minutách byla spravedlivým vyjádřením sil, výhra v nájezdech nás pochopitelně těší. Musím uznat kvality soupeře, který nám to udělal hodně těžké v jejich obranném pásmu. Neměli jsme moc šanci ke skórování, jsme rádi aspoň za jeden gól, který poslal zápas do prodloužení. Hradec měl vyloženější možnosti, ale podržel nás znovu Šimon Hrubec. Pro oba týmy to byl důležitý souboj o čelo tabulky a pro nás je to velká vzpruha, že se nám povedlo utkání obrátit na svou stranu.

Pavel Hynek (Mountfield HK):
Gratuluji domácím k vítězství. Živili jsme tady naději na tři body skoro padesát minut, hráli jsme dobře do obrany a zkoušeli hrozit z protiútoků. Vzhledem k vývoji lze říct, že remíza byla spravedlivá pro oba týmy. Na obou stranách dominovali gólmani.