pá 6.12.2013 | Martin Voltr

Bleskový Mertlův gól a čtvrtá Kantorova nula. Další skvělý domácí večer!

Hradec Králové má šestou domácí výhru v řadě! Před vlastním publikem tentokrát hostil ofenzivně laděný Třinec, kterému ovšem zásluhou pevné obranné hry a skvělého Pavla Kantora nedovolil ani gól. Naopak hned v čase 00:19 vstřelil Tomáš Mertl vítězný úder, Mountfield si pak vítězství pojistil v power-play soupeře a zase se na druhém místě odpoutal od svých pronásledovatelů.

Proti Třinci byli hradečtí trenéři nuceni poslat do hry okleštěnou sestavu. Na marodku totiž přibyli Martin Podlešák s Josefem Marhou, do hry se už alespoň vrátil Michal Tvrdík.

Bleskový šachmat v hradeckém podání

Hlavní útočná síla Mountfieldu ale leží v první formaci, která je skoro v každém zápase u toho nejdůležitějšího. A tentokrát zvedla hradecké fanoušky ze sedadel už po neuvěřitelných 19 sekundách! Jiří Šimánek od pravého mantinelu poslal puk před prázdnou bránu na hokejku Tomáše Mertla, který neměl problém doklepnout ho na místo určení – 1:0!

Aktivita vydržela domácím barvám i po takto skvostném startu. Brzy si zahráli první přesilovku, v níž si žádnou šanci nevypracovali, jenže během druhé možnosti už ano. Nemohl u toho být nikdo jiný než elitní útok, Tomáš Mertl našel z rohu najetého Reného Vydareného, jeho okamžité zakončení ale skvěle vychytal Šimon Hrubec!

Další nebezpečné situace už k vidění prakticky nebyly, vyjma přečíslení Knotka se Švihálkem, které výtečně znegoval ležící obránce hostů. Hrálo se v klidném tempu a hosté se pozvolna dostávali do hry, jenže v hradeckém pásmu měli obrovské potíže protlačit puk přes obranný val až k Pavlu Kantorovi. Ani v početní výhodě se jim to nepodařilo, proto nemohli pomýšlet na gól.

Oceláři zatlačili Hradec do defenzívy

Po přestávce se ale hradecká obrana začala pozvolna rozestupovat. Za necelé dvě minuty se k přihrávce zpoza brány dostal Daniel Rákos, ale na poslední chvíli jeho zakončení zblokoval Ptáček a Pavel Kantor neměl těžkou práci. Když hosté zkusili soupeře překvapit a Varaďa pálil okamžitě po buly, těsně přestřelil hradeckou branku.

Největší šance hostů přišla ve 27. minutě, kdy obránci chvíli zaváhali a Zagrapan našel před brankou úplně volného Jakuba Orsavu. Ten ale tyčku o pár milimetrů minul! V týmu hostů hýřil snahou především kapitán Radek Bonk, zato Hradec se dopředu moc netlačil a aktivitu pořád nechával na soupeři. Až v samotném závěru druhé třetiny se zase Mountfield začal osmělovat. Dobře věděl, že pokud nechce o svůj náskok přijít, musí se zvednout.

Kantor jistil zadní vrátka, Šimánek přidal pojistku

A to se mu také do velké míry povedlo, už hrál s hostujícím týmem vyrovnanou partii. Nebezpečno bylo na obou stranách, před Hrubcem toužil po svém prvním extraligovém hradeckém gólu David Švagrovský a poté mohutně doráželi i Šimánek s Knotkem.

Silná pasáž Ocelářů ale na sebe taky nenechala čekat. Loňský bodový rekordman Martin Růžička se ve 46. minutě nebezpečně tlačil do střelecké pozice a vlivem mírného háčku Františka Ptáčka poslal svou střelu jen těsně mimo. V přesilovce, která byla pro Třinec druhá a také poslední, několikrát donutil Pavla Kantora k zákroku. Hradecký mladík ale po celý večer působil tradičně neprůstřelným dojmem. Na druhou stranu, v tom se od něj jeho protivník a kamarád Hrubec příliš nelišil.

Další velkou možnost měl Růžička sedm minut před koncem, kdy se před brankovištěm dočkal přihrávky od Bonka, ale tísněn poslal kotouč jen těsně vedle. Sám před Kantorem pak neuspěl ani David Květoň. Oceláři sáhli k power-play už v čase 57:33, vůbec jim ale nevyšla. Hned po pár sekundách obral váhajícího obránce o puk kapitán Jiří Šimánek, dovezl ho do prázdné brány a definitivně rozhodl o dalším hradeckém vítězství před vlastními fanoušky – 2:0.