čt 1.12.2016 | Martin Voltr

Bod jako odměna. Mladší dorostenci nedotáhli úžasný comeback k vítězství

To byl zápas! Mladší dorostenci svedli s tabulkovým sousedem z Litvínova málo vídanou bitvu dvou tváří. Dlouho se jim proti důraznému soupeři nedařilo najít rytmus, prohrávali 0:4 a ještě osm minut před koncem 1:5. Přesto se nadechli k úžasnému návratu, který vyvrcholil srovnáním v čase 59:41! Pohádkový obrat však hradečtí bojovníci do vítězného konce nedotáhli, v nájezdech totiž slavil soupeř. Ten se jim tak v tabulce přiblížil na rozdíl dvou bodů.

První třetina v režii Litvínova. Herně i brankově

Zápas byl soubojem dvou mladých brankářů. Jak hradecký Tomáš Sajdl, tak jeho oponent – dokonce ještě starší žák – Lukáš Klika dosud naskočili jen do dvou extraligových duelů. Sajdl bohužel utkání nedochytal, dlužno ale říct, že ho v tom dost nechali spoluhráči. Po slušném startu domácích se zvedl Litvínov a v sedmé minutě využil přečíslení Jan Myšák střelou mezi betony – 0:1.

Povzbuzení hosté pak dál tlačili, Mountfield přesto dostal velkou šanci: 75 sekund přesilovky pět na tři! Ani ta však domácím mladíkům příliš nepomohla, hosté se díky aktivní hře ubránili a chuť si přenesli i do zbytku třetiny. Proti Skuhrovcově střele z mezikruží ještě Sajdl výtečně zasáhl, ale David Jindra další pokus otřel o hradeckou hokejku a domácí gólman byl bez šance – 0:2.

Hradec neproměnil šance a přišla další pohroma

Bohužel ani ve druhé třetině nebylo hradeckým hokejistům lépe. Mocně se snažili dorovnat rychlý přístup a obrovský důraz hostů, což se jim dlouho nedařilo. Přesto nakonec měli víc šancí než soupeř. Poprvé se puk motal v litvínovském brankovišti po akci Kašpara s Juštou, také Nedomlel způsobil velký zmatek a hosté museli kotouč rychle odpalovat pryč.

Místo kýžené kontaktní branky pak přišly další dva góly do sítě Mountfieldu, oba znovu zařídila elitní formace Severočechů. David Jindra se nejdřív skvěle trefil z pravé strany, za minutu a půl pak využil přečíslení tří na jednoho. Čistý hattrick litvínovského kapitána znamenal pro Hradec už hodně nepříjemný stav 0:4 a Tomáše Sajdla vystřídal v kleci Denis Vacek.

Jeho spoluhráči ve zbytku třetiny vyvinuli velkou snahu, aby alespoň snížili. Petr Poppel brzo zvedal ruce nad hlavu, ale rozhodčí jeho gólovou teč Junkovy střely posoudil jako vysokou hůl. Elitní útok domácích pak nevyužil ani obrovskou vřavu před brankou a 17 sekund před sirénou vychytal stoprocentní šanci Moronga lapačkou pravák Klika.

Pět gólů za třetinu! Lví vůle vyrovnala zápas

I přes obrovský rozdíl ale Hradečtí zápas nezabalili. Petr Poppel ještě z trestného střílení neuspěl, o minutu později však už odčaroval Klikovo kouzlo z dorážky. V souboji elitních formací pak ovšem reagovala ta litvínovská, z přečíslení se trefil i její poslední člen Jakub Beran a zase to bylo o čtyři góly – 1:5.

Co je úctyhodné, že proti tak důraznému soupeři udrželi domácí nulu na kontě trestů. Z třetí přesilovky naopak odstartovali velký comeback, když se v čase 52:01 po Kašparově střele nejrychleji zorientoval Martin Janda. Zbytek práce už si vzal na svá bedra první útok, který chodil na led ob střídání. Poté, co Morongovu práci dotáhl Vojtěch Síla, zbývaly Hradci už jen dva góly – 3:5.

Lvi už dávno neměli co ztratit. I vlivem toho, jak mysleli na útok, otevřeli zadní vrátka pro Marka Slavíka a litvínovský osmák trefil břevno. Naopak z protiútoku Vojtěch Síla znovu dorazil puk do prázdné branky a všichni na hradecké střídačce už věřili v to, co nakonec opravdu přišlo. 35 sekund před koncem odjel Vacek na lavičku a v čase 59:41 srovnal Matěj Morong na 5:5!

Spoluhráči na Jandu nenevázali, výhru slavil Litvínov

Mountfield tak zdánlivě ztracený duel dotáhl do prodloužení. Takticky hraný boj tři na tři přinesl šance až v poslední minutě – nejdřív nechali Hradečtí prokličkovat do gólové pozice kapitána Jindru a zachránit je musel Vacek, pak zase na Poppelovi v úniku visel obránce a domácí forvard neměl při zakončení klid.

Touha dotáhnout obrat do konce byla přesto velká, přesnou střelou na začátku nájezdů ji potvrdil Martin Janda. Jenže zatímco Morongovi s Poppelem se už znovu skórovat nepodařilo, Jakub Beran a rozdílový střelec Jan Myšák přisoudili bonusový bod Litvínovu.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Do utkání jsme nevstoupili vůbec dobře. První třetinu jsme nebyli aktivní, útočníci si nechodili hluboko pro kotouče a beci je nemohli rozehrát tak, jak bychom si představovali. Litvínov dobře napadal, přečísloval nás v útočném i obranném pásmu. Půl zápasu byl pohyblivější, aktivnější a lepší, víc na puku, nám naopak vázla rychlá spolupráce. Od půlky jsme se jeho hře vyrovnali, ale udělali jsme chyby a nedobruslili hráče. Proto jsme i druhou třetinu prohráli 0:2. Po domluvě v kabině jsme pak dali větší prostor hráčům, kteří umějí dát gól, což jsou Morong, Poppel a Síla. Jsou to naši nejlepší hráči. Ve třetí třetině jsme díky tomu byli jasně lepší a podařilo se nám utkání zremizovat. Nájezdy jsou loterie a bohužel se nám nepovedly.

Radim Skuhrovec (HC Litvínov):
Samozřejmě jsme nezačali špatně a postupně se dostali do vedení, které jsme potom ztratili. Jakmile jsme inkasovali druhou branku, začali jsme se bát o výsledek, z čehož pramenily zbytečné chyby. Hlavu si z toho ale neděláme. Klukům budeme těžko něco vyčítat, protože si tím musí projít. Je to pro nás všechny ponaučení, abychom k tomu příště přistoupili jinak. Tím bych nechtěl vůbec snižovat výkon soupeře, protože hrál velmi dobře a zápas srovnal. V nájezdech jsme pak byli šťastnější a podařilo se nám ubojovat dva body. Jsou to ještě mladí kluci a výborně pracují v tréninku, navíc jsme tady měli i mladší hráče a nikdo nezklamal. V kabině jsme si řekli, že jsme hráli padesát minut, a důležité je hrát šedesát.