so 19.3.2022 | Adam Kodet

Bratři Klímové přisoudili po výhře 2:1 Hradci vedení v sérii

Byl to boj, jak to ostatně v play off a hlavně na jeho úvodu bývá. Důležitý krok ale Mountfield ve čtvrtfinále udělal a po vydřeném vítězství 2:1 se ujal vedení ve čtvrtfinálové sérii. Houževnatá Boleslav dlouho držela krok, ale bratři Klímové dvěma přesnými zásahy rozhodli o tom, že první bod zůstal v Hradci.

Nedalo se očekávat, že by trenéři na začátek vyřazovacích bojů výraznějším způsobem zasáhli do sestavy, která podržela prvenství v základní části. Na první čtvrtfinálový zápas se tedy postavil do branky Novotný, Pilař hrál v obraně a nikdo ze základní sestavy nezůstal na marodce.

Opatrný úvod branku nepřinesl

Na začátku zápasu bylo zřejmé, že Mountfield několik dlouhých dnů nehrál soutěžní zápas. V úvodních minutách se ani jeden z celků nedokázal dostat do výraznější šance a dominovaly defenzívy na obou stranách. A když už přeci jen nějaká ranka prošla až na branku, oba gólmani byli připravení na svých postech. Toto tvrzení nezměnila ani první přesilová hra Hradce.

První náznak přehrání soupeře předvedl Kevin Klíma až v osmé minutě, když přebruslil bránícího Fillmana, ale jeho zakončení zablokoval druhý z obránců Boleslavi. Na druhé straně místo puku po jednom z protiútoků skončil v brance Eberle, který bruslí prořízl síť. Ani Bruslaři si ale nebyli schopní vypracovat výraznější možnost. Zvládl to až Flynn v druhé polovině třetiny, když nejprve ohrozil Novotného po vlastní akci zápěstím a z pokračujícího tlaku ještě objel branku a zkusil to zblízka.

Začátek zápasu ale spíše než hokejové utkání nejvyšší domácí úrovně připomínalo boj o každý centimetr ledu. Bruslaři rozhodně nepůsobili z předkola rozehraně, stejně jako Mountfield, který pár dní stál. Až 6 minut před koncem periody pořádně rozčeřila stojaté vody před Krošeljem první hradecká formace, ani Smoleňák ani Oksanen ale z dorážek úspěšní nebyli. A když pár minut před koncem plácl do odraženého puku Koukal a taktéž minul, a Hradec pak pohrdnul druhou přesilovkou, bylo jasné, že do kabin se půjde za nerozhodného stavu.

Jako první se ujali vedení Východočeši

Ani zkraje druhé třetiny se obraz hry příliš nezměnil, na straně hostí byla rozhodně nejaktivnější formací s číslem 2. V 25. minutě zatáhl Najman a jeho ránu Novotný neudržel, proto mohl Flynn obkroužit bránu a vyzkoušet jeho pozornost znovu. Hradecký gólman se musel činit i proti zakončení Bičevskise po parádním zpětném pasu zpoza brány, ale i v polovině zápasu zůstával nepřekonán.

První hradecká branka v letošním play off tak přišla až ve 32. minutě. Nedomlelovu ránu ještě zblokoval bránící Najman, ale po krátkém obloučku a následném švihu Kellyho Klímy už se puk třepotal v síti. Velkou zásluhu na úvodním gólu měla i perfektní clona Ščerbaka. To jako by Mountfield probudilo z letargie a naplno odšpuntovalo podporu v domácích ochozech.

Zbytek třetiny totiž Lvi drželi puk téměř výhradně na svých holích a na Krošelje to létalo ze všech stran. Nejprve boleslavský fantom několikrát zasahoval proti neodbytným Smoleňákovi a Oksanenovi z hrany brankoviště, pak řešil ošemetnou situaci po Perretově obkroužení branky a následném stříleném pasu, na nějž jen těsně nedosáhl Kevin Klíma před prázdnou bránou. Bruslaři jako by snad ani nechtěli vyrovnat, což demonstrovala nepochopitelná minela před prázdnou klecí v podání Kotaly na samém sklonku periody.

Trefil se i druhý z Klímů a Hradec se ujal vedení v sérii

V závěrečné části hry se Hradec rozhodl, že soupeře zkrátka k ničemu nebude chtít pustit, což provedl aktivní hrou a držením puku na hokejkách. Lvi ale nebyli neomylní a Boleslav dokázala ze zisků kotouče vytěžit slušné možnosti. Třeba když rychle ve středním pásmu otočila hru, Grim ukrytou ranou vystrašil Novotného, který musel reagovat i na dorážku Ševce z mezikruží. Pak se ale na notnou chvíli boleslavské nájezdy za útočnou modrou omezily na minimum.

Lvi sice v hlavách chtěli odskočit do bezpečnějšího odstupu, k čemuž je hnaly zaplněné tribuny, realita ale byla této představě poměrně vzdálena. Defenzíva soupeře je nepouštěla do dobrých střeleckých příležitostí, a tak to Hradečtí museli zkoušet z horších úhlů. To však vedlo jen k nepřesným ranám. Navíc 8 a půl minuty před koncem našel Pýcha parádně přes celé hřiště najetého Jana Eberleho, který s únikem naložil nejlépe jak mohl a nekompromisně poslal puk pod víko.

Ale nebylo to poslední gólové slovo. Pod dohledem svého otce se trefil i druhý z bratří Kevin Klíma, který vyhrál buly v útočném pásmu směrem vpřed, neohroženě se vrhnul za volným pukem a propálil Krošelje pod betonem. Další snahy Bruslařů už byly spíše z říše marných nadějí a zmaru. Snaha se Boleslavi upřít nedala, Pláněk dokonce v závěru trefil horní tyč, ale žádný další puk za Novotným neskončil a Mountfield se ujal vedení 1:0 ve čtvrtfinálové sérii.

Důležitý první bod je doma 👍 Byl to ale náročný duel, proto zítra budeme znovu potřebovat vaši maximální podporu! 🎟 mountfieldhk.cz/vstupenky