st 19.10.2005 | Daniel Višňák

Brnu odveta vyšla, porazilo Hradec 2:0

Souboj dvou sousedů v tabulce nabídlo 15. kolo první hokejové ligy, v Brně se představil Hradec Králové, který byl po dvě třetiny výraznějším mužstvem, hosté si vytvořili nepřeberné množství šancí, ale všechny končily na výborném Pavlu Maláči. Kometa Brna měla hodně svázané ruce díky nutnosti výhry, často to bylo vidět na kombinacích i přihrávkách domácích hráčů, ale štěstí se přeci jen přiklonilo na jejich stranu. Ve 43. minutě poslal Brno do vedení Karlíček a v 55. uzavřel na konečných 2:0 Říha. Ke gólu Energetiků měli nejblíže Domin s Toužimským, ale oba pouze orazítkovali brankovou konstrukci brněnské klece. Výborný výkon podal hradecký gólman Tomáš Dušek ani to však na bodový zisk nestačilo

Začátek první třetiny se nesl v duchu přesilových her, dvě tyto výhody dostali hosté, vytvořili si v nich sice několik šancí, ale žádá za zády brankáře Maláče neskončila. I Kometa Brno měla výhodu převahy jednoho muže v poli, poté co hráli hosté v šesti, ale ani kombinace domácích si cestu do východočeské branky nenašly. Když se neujaly ani další dvě přesilové hry, na každé straně jedna, pokoušel se překonat Pavla Maláče dělovkou Petr Suchý, ale i jemu tuto šanci v první třetině výborný brankář Komety zneškodnil. Asi nejblíže k otevření skóre měl aktivní hradecký kapitán Jaroslav Roubík, jenž mohl dorazil do domácí branky vyražený puk Maláčem, ale těsně před dezorientovaným gólmanem moravanů ho odpálil na zakázané uvolnění jeden z domácích obránců.

Ve druhé dvacetiminutovce se míchala místy nezáživná podívaná doprovázená nepřesnými přihrávkami a kombinacemi s nádhernými a nervy drásajícími hokejovými momenty. Nejprve tlačili seč mohli hosté, ale výborný Maláč byl k nepřekonání. Zuby na brněnském brankáři si postupně vylámal hostující kapitán Jaroslav Roubík, po něm i aktivitou sršící Martin Kašík a když neuspěli ani další Energetici, převzali ke konci třetiny iniciativu brňané. Ale i Tomáš Dušek čaroval, vychytal Davida Appela, Aleše Staňka, ale i zkušeného Romana Meluzína. Těsně se závěrečnou sirénou musel hradecký gólman bleskurychle sklapnout betony proti dorážce Michal Černého, který měl k otevření skóre velmi blízko, asi nejblíže k prvnímu gólu byli ale hosté. Ve 34. minutě už Petr Domin exelujícího Maláče překonal, ale jeho bekhendovou střelou zastavila horní tyčka domácí svatyně.

Branková loterie třetí třetiny vyšla lépe domácím, ti se dostali ve 43. minutě do vedení zásluhou tvrdé střely obránce Milana Karlíčka, jehož dělovka skončila přesně v pravém horním růžku Duškovy branky, hradecký brankář tak jen bezmocně přihlížel, jak se za jeho klecí poprvé v utkání rozsvítilo červené světlo. Hosté zbraně nesložili, i když je vedoucí gól Brna zaskočil, vyrovnat mohl v 51. minutě Zdeněk Toužimský, ani jemu ale nebyla branka přána, naopak Maláče podruhé v zápase zachránila tyč, tentokrát pravá spojnice jeho klece. Na druhé straně dvě třetiny příliš nevýrazní domácí zvýšili v 55. minutě ze samostatného úniku Lukášem Říhou a prakticky zápas rozhodli. Snížení Hradce měl na své holi ještě Martin Koudelka, ale z těžké pozice Maláče nepřekonal a tak odjíždějí Východočeši z Brna bez bodu.

V dalším kole přivítají hradečtí hokejisté doma v sobotu Kadaň, která si pojistila dnešním vítězstvím nad vedoucím Havířovem v poměru 5:1 svoji pozici na příčkách play-off, když má momentálně na hradecké náskok čtyř bodů.