so 4.10.2008 | Michal Luňák.

Chrudimská pevnost padla, Hradec veze dva body

Hradečtí hokejisté zavítali v sobotu na led Chrudimi k prvnímu východočeskému derby . Již na začátku třetí minuty utkání se dostali domácí do vedení brankou Bláhy, Jiří Kadlec však o šest minut později vyrovnal. Chrudim však zanedlouho šla opět do vedení. Exhradecký obránce Zdeněk Toužimský využil po přihrávce Zadiny přesilovou hru. Pak ale přišel hradecký obrat, góly Koudelky a Moskala poslaly Hradec do vedení. Ten o tři body přišel až v poslední minutě, kdy domácí dokázali Stavenským v čase 59:05 vyrovnat. V prodloužení branka nepadla, a tak přišly na řadu samostané nájezdy. V nich rozhodl o hradeckém vítězství Martin Filip. Hradec tak přerušil vítěznou šňůru Chrudimi na svém ledě a jako první si z horké půdy nováčka veze body. Kdo však vyhrál v Chrudimi na celé čáre, to byla početná skupina hradeckých fanoušků. Ta svému týmu vytvořila domácí prostředí ve východočeském derby. Příští utkání sehrají hradečtí již v pondělí v Třebíči.

Do první třetiny východočeského derby vlétla domácí Chrudim ve vysokém tempu. Již ve třicáté sekundě Jan Šeda vyzkoušel pozornost hradeckého brankáře Luňáka. V čase 2:00 se poprvé měnilo skóre. Po vhazování neuhlídala hradecká obrana Tomáše Bláhu a ten poslal domácí do vedení 1:0. Obdržená branka hradecký tým probudila a hra se pomalu stěhovala před chrudimského brankáře Růžičku. Nejprve nebezpečně pálil obránce Tomáš Burián, ale střela mířila těsně nad branku. V páté minutě si pěkně vyjel do střelecké pozice hradecký Jan Hruška a pěknou střelou ohrozil brankáře Růžičku. V téže minutě mohla jít Chrudim do dvoubrankového vedení, ale Filip Luňák vychytal Petra Bělohlávka ve vyložené příležitosti. V šesté minutě se pěkným zákrokem připomněla hradecká posila Patrik Flašar. Ten na půlce hřiště čistě atakoval domácího střelce první branky Tomáše Bláhu. Vyrovnat mohl v sedmé minutě hradecký Koudelka, ale po pěkné kombinaci celého útoku přestřelil domácí branku. V osmé minutě přišlo první vyloučení. Domácí Tomáš Zohorna si své dvě minuty trestu ale neodseděl. Hradecká první řada krásně vyšachovala bránící čtveřici domácích a po ideální přihrávce Milana Karlíčka vyrovnal Jiří Kadlec 1:1. Okamžitě po vyrovnávací brance mohl jít Hradec do vedení, ale Jana Hrušku vychytal domácí Růžička. V polovině první třetiny dostala výhodu přesilové hry i domácí Chrudim a zvládla jí také na výbornou. Zkušený kapitán domácích Marek Zadina našel milimetrovou přihrávkou najetého Zdeňka Toužimského a pro něj nebyl problém skórovat 2:1. Ve druhé polovině prvního dějství se hradečtí útočníci předháněli kdo zahodí větší šanci. V tomto klubovém klání zvítězil Pavel Suchý, který nepochopitelně nedopravil kotouč do prázdné branky domácích. V závěru třetiny si ještě pár peprných slov vyměnila dvojice Hruška – Žák a šlo se do kabin za stavu 2:1 pro domácí.

Začátek druhé třetiny přinesl opatrnější podívanou než třetina první. Chrudim se snažila hrát ze zajištěné obrany a hradeckým útočníkům se nedařilo dle jejich představ. Ve 24. minutě měla velkou šanci dvojice Moskal – Suchý, ale oba pokusy chytil domácí Růžička. Pak hra upadla do boje o střední pásmo. Obraz hry se změnil přesně v polovině druhé třetiny. To Jan Hruška posunul na najetého Martina Koudelku a ten překonal ne zrovna ideálně postaveného domácího brankáře 2:2. Prakticky hned po vhazování chyboval hradecký Lesák a domácí kapitán Marek Zadina se hnal na Filipa Luňáka, ale ten svůj tým podržel skvělým zákrokem. V 33. minutě při přesilovce domácích tečoval Tomáš Bláha střelu obránce Toužimského a ta prolétla těsně kolem pravé tyčky hradecké branky. O minutu později si Hradec přesně zopakoval gólovou akci. Tentokrát Martin Filip našel krásně najetého Patrika Moskala a ten střelou z levého křídla pod lapačku překonal Růžičku 2:3. Hradec měl následně výhodu přesilové hry a v ní nebezpečně střílel Patrik Fořt, ale skóre se neměnilo. Na konci druhé třetiny mohl vyrovnat zkušený Pospíšil, ale jeho tvrdou střelu vytěsnil Filip Luňák ramenem. Po druhé třetině byl tedy spokojenější Hradec, který vedl 3:2.

Do třetí třetiny trenér Hosták vystřídal brankáře, když nepříliš jistého Růžičku nahradil Šrámek. Hradec do závěrečného dějství nastoupil s jasnou taktikou. Dobře bránit a vyrážet k nebezpečným brejkům. Tato taktika trenéra Pazourka se dařila náramně. Chrudim se nedostávala do šancí a hradeckého brankáře ohrožovala pouze ze střel, které hradecký brankář v poklidu chytal. Nejvíce problémů dělal hradecké obraně útočník Stavenský, který po chybě Pazdery v polovině třetí třetiny byl sám před Luňákem, ale nedal. Hradec měl několikrát možnost utkání rozhodnout. Martin Koudelka byl po přihrávce Jana Hrušky sám před prázdnou brankou, ale trefil tyčku. Utkání se blížilo ke svému vrcholu, když v 57. minutě uháněla dvojice Moskal- Filip sama na Šrámka, ale celou situaci překombinovala a chrudimský brankář udržel svůj tým ve hře. Jak moc důležitý zákrok to byl se ukázalo v poslední minutě. Hradecká obrana chybovala v rohu kluziště a toho využil David Pospíšil. Ten vyjel s pukem z rohu a krásně předložil Stavenskému, který vyrovnal na 3:3. Nutno podotknout, že chrudimský útočník touto brankou korunoval svůj povedený výkon. V posledních sekundách se již nic nestalo a oba týmy čekalo prodloužení.

Jak se později ukázalo, to se ani nemuselo hrát. Obě družstva totiž vsadila na obrannou taktiku a tak logicky přišla na řadu samostatná střílení. Jako první se rozjel hradecký kapitán Jaroslav Roubík a mezi nohy Šrámka poslal hradecké do vedení 1:0. Za Chrudim okamžitě odpověděl také kapitán a to Marek Zadina 1:1. Ve druhé sérii střelci neuspěli. Za hradecké nedal Jiří Kadlec a za domácí zkušený Pospíšil svůj nájezd totálně nezvládl. Ve třetí sérii přišlo rozhodnutí. Zkušený Martin Filip provedl bekhendový blafák dokonale a překonal Šrámka 2:1. Domácí kanonýr Semorád musel proměnit. Zkusil kličku Luňákovi, ale ten chytil a odstartoval hradecké oslavy. Hradec si tedy připsal po zásluze bonusový bod a jako první dokázal v Chrudimi vyhrát.