pá 27.9.2019 | Klára Petrásková

Čtvrtý triumf v řadě. Lvi v napínavém boji přetlačili Spartu

Byly to pořádné nervy, tři body ale zůstaly pod Bílou věží. Hradečtí sehráli se sparťany vyrovnanou partii bohatou na zajímavé šance, efektivita v ní stála na straně Lvů. Ti si vypracovali dvougólový náskok, který soupeř sice snížil, drama ale nakonec rozsekla trefa do odkryté brány. Ta přisoudila výhru 4:2 a druhé místo extraligové tabulky Východočechům.

Do zápasu se Spartou na rozdíl od toho minulého nezasáhli útočník Michal Dragoun a bek Tomáš Voráček, po jednozápasové pauze se naopak do útočných řad vrátil Radovan Pavlík. Role třináctého forvarda připadla nově Radku Pilařovi.

Brankáři předvedli své umění, nepustili žádný gól

V úvodních minutách nebylo tempo pátečního mače nikterak závratné, obě mužstva nahazovala kotouč do pásma a počítala jeho ztráty, tuto hru ale naštěstí pro diváky rychle vystřídal svižný hokej. Jak hradecký, tak sparťanský brankář museli ukázat své kvality, protože k přesném trefě často mnoho nechybělo.

Buchteleho střelu v přečíslení lapila Mazancova lapačka, po chybě hostující obrany zase musel na poslední chvíli hasit Chalupův pokus Sedláček. Podobnou minelu v zadních řadách chtěl využít Sukel, jenže lapačka východočeského muže v masce si opět věděla rady. Poté, co se z dobrých pozic neprosadili ani Cingel a Jergl, se dění na ledě lehce zklidnilo.

Lvi totiž přidali na důrazu v napadání a sparťané měli problémy nejen přejít střední pásmo, ale také usadit se v tom útočném. Jenže jak domácím vycházel forčekink, s přechodem do útoku na tom byli podobně jako jejich soupeř. A tak jedinou větší šanci poslední pětiminutovky obstaral Rosandič, který si sjel na ránu z první a jeho bombu musela zlikvidovat Sedláčkova rychlá vyrážečka.

Hradec využil přesilovku, Sparta zase souvislý tlak

Hned dvakrát mohli Pražané otevřít skóre z dorážky, v obou případech ale na poslední chvíli dokázal zasáhnout domácí brankář. Nejprve vytěsnil pokus Řepíka, poté natáhl levý beton a odklonil také Kudrnovu přízemní střelu. Dvě hostující šance doplnil na druhé straně ještě z úhlu Chalupa, jenž v první dvacetiminutovce po nastřelení pukem odešel do kabiny, po přestávce se ale vrátil zpět do akce.

A pak už přišlo to, na co většina fanoušků v ČPP Aréně čekala – hradecký gól. Jerglovi ještě střela z první do odkryté brány nesedla, chvíli nato však sebral vyhrané buly v přesilovce Radek Smoleňák. Kapitán Mountfieldu se ocitl úplně sám před gólmanem, položil si jej na led a zasunul kotouč mezi beton a tyč – 1:0.

Hradečtí mohli záhy přidat další zásah, když Jergl krásným křižným pasem vybídl Filipa Pavlíka a sparťané měli při jeho dělovce i porci štěstí. A když přečkali nebezpečný okamžik, vydali se do útoku. Přesilovku se hostům ještě nepovedlo využít, ve 38. minutě se už ale skóre měnilo. Sparta totiž zamkla Hradecké v jejich obranném pásmu a nenápadným prostrčením u pravé tyčky přetavil tlak ve vyrovnání Miroslav Forman – 1:1.

Východočeši přidali další branky a ubránili výhru

Do třetí části vstoupili Lvi o poznání hladověji než soupeř, což se projevilo na množství práce pro Sedláčka. Ten musel krýt Jerglovu přesilovkovou střelu stejně jako následnou Perretovu švihovku z mezikruží. Francouzský útočník v aktivitě nepolevil a záhy si vypracoval střelu z levého kruhu, po které Sedláčkovi zacinkalo v uších – nastřelil totiž bližší tyč.

Neproměněné šance nakonec Hradec příliš mrzet nemusely, protože domácí rychlíci Radovan Pavlík s Perretem si vzali gólové slovo na přelomu třetiny. První jmenovaný obdržel luxusní nahrávku od Zámorského a po samostatném úniku v pádu úspěšně dokončil forhendový blafák, Jordann Perret si zase prostrčil puk u pravého mantinelu a rovněž osamocen zamířil přesně mezi nohy – 3:1.

Východočeši si cestu za výhrou zkomplikovali oslabením, ve kterém Sparta obnovila své naděje. Vladimír Růžička uzmul kotouč odražený ze závaru, uklidil ho k levé tyči a snížil – 3:2. Pražané se snažili dovést duel do prodloužení a ke konci odvolali brankáře, prázdná klec ale vybídla ke skórování Radka Smoleňáka, jehož gól potvrdil domácí vítězství 4:2. Lvi se tak díky třem bodům vyšvihli na druhou příčku tabulky a prodloužili sérii výher na čtyři!