pá 15.10.2021 | Tomáš Kalas

Další obrat z 0:2. Výhru proti Rideře řídil dvougólový Oksanen

Zatímco po první třetině moc důvodů k radosti na hradeckém zimáku nebylo, po utkání bylo pořádně živo. Po úvodních dvaceti minutách duelu s Vítkovicemi ztráceli Lvi dvě branky, základem tříbodového úspěchu však byla druhá třetina. V té Hradečtí vstřelili do Dolejšovy klece rovnou tři branky, přičemž dvě měl na pažbě Ahti Oksanen. A když ve 42. minutě pojistil tři body Aleš Jergl, posunul se Mountfield na druhé místo!

Realizační tým neměl příliš důvodů do zápasové sestavy sahat. Jedinou změnou v sestavě pátečního duelu byl návrat Kellyho Klímy z marodky a jeho zařazení do čtvrté formace. I nadále tak branku střežil Štěpán Lukeš, na procentuální úspěšnost nejlepší gólman extraligy.

Studená sprcha pro Lvy, po první třetině ztráceli dvě branky

Samotný úvod utkání byl poměrně zajímavý. Oba celky vstoupily do zápasu s poněkud opatrnějším hokejem a Lukeš musel po necelých dvou minutách čelit samostatnému úniku Fridricha, který však svůj pokus nasměroval jenom doprostřed. Na hradeckého fantoma si nepřišel ani Svačina po chybné rozehrávce na obranné modré, fanoušky na tribunách rozjásal domácí gólman zákrokem lapačkou.

Vítkovicím se ale povedlo vstřelit vedoucí branku i tak. V polovině osmé minuty Chlán vyměnil pozici s Janem Bernovským, který poslal puk na branku z velmi ostrého úhlu a prostřelil Lukeše ve volném prostoru nad jeho ramenem u bližší tyče. Pro Lvy bylo ještě hůře v polovině první třetiny, kdy špatná rozehrávka Lukeše skončila na holi Bondry. Tím vzniklo přečíslení a Marek Kalus zakončil snadno do odkryté branky.

Ačkoliv se zbylá část první třetiny odehrávala prakticky výlučně v útočném pásmu Východočechů, kontaktní branka stále nepřicházela. A to i přes několik zajímavých střeleckých pokusů či závarů v předbrankovém prostoru. Dolejš však za svá záda během úvodních 20 minut nepustil ani jeden kotouč a Vítkovičtí tak odcházeli do kabin s dvoubrankovým vedením.

Tříbranková druhá třetina a Hradec šel do vedení

Nekonečný nápor Hradce, to byla poznávací značka startu druhé třetiny. Vítkovice jenom ztěžka opouštěly pásmo a gól visel ve vzduchu. V čase 24:36 se již mohli domácí radovat, přiťuknutí od Cingela na mezikruží využil Ahti Oksanen a přesným zakončením z otočky pod víko snížil na jednobrankový rozdíl. Korunoval tím tak povedený vstup Lvů do druhé třetiny, vždyť Ostravané se dostali za úvodních sedm minut jenom k jedné střele na branku!

To ale nebylo všechno. První početní výhoda se sice naskytla svěřencům trenéra Martince až v půlce 27. minuty, na její využití ale přesilovková formace potřebovala pouhých 17 sekund. Jergl se na levém kruhu rozhodl pro střílenou nahrávku k Radku Smoleňákovi mezi kruhy, který usměrnil posléze kotouč přímo do šibenice. Tím se zapsal i do klubových kronik, neboť žádný hráč nenasbíral pod Bílou věží více kanadských bodů.

Atraktivní druhá třetina pokračovala i nadále a o parádní hokej nebyla nouze. Domácí sice nevyužili druhou přesilovou hru v zápase, třetí branky znamenající obrat se ale dočkali i tak. Lalancette nakrátko zakombinoval s Ahtim Oksanenem, který se po následném šikovném přikopnutí kotouče dostal sám před Dolejše. Prostorem mezi tyčí a betonem přidal svůj druhý zásah v utkání a Hradec za 26 minut hry obrátil vývoj utkání.

Tři body jistil bombou do vinglu Aleš Jergl

Třetinu nemohli zahájit domácí lépe. Po necelých dvou minutách totiž slavili čtvrtý zásah. Perretovi se při výpadu nepovedlo obtočit okolo branky a zakončit, na odraženém puku byl ale jako první Aleš Jergl. A ten se s ničím nepáral, touš napálil z jedničky křížem přesně do vinglu, na což neměl Dolejš vůbec žádný nárok.

Hostům nešla upřít snaha, dostávali se však do minima šancí. Jednu takovou měl na začátku 45. minuty Bernovský, který zakončoval přečíslení 2 na 1, Lukeš ale zastavil puk lapačkou a poradil i s následnou dorážkou. Lvi vývoj utkání měli jinak pod kontrolou a směřovali za dalším tříbodovým ziskem.

V závěru zápasu se toho již příliš nestalo. Bezmála 3600 diváků si užívalo závěrečné minuty, Vítkovičtí se v samotném závěru nepokusili ani o dramatizaci utkání skrze hru bez gólmana. Po závěrečné siréně tak mohli fanoušci společně s hráči slavit další tříbodový zisk, Hradec vyhrál za tři body již popáté v řadě a za předpokladu nedělní výhry na ledě Motoru může jít do čela tabulky!