pá 30.9.2016 | Martin Voltr

Další promarněný náskok. Hradec nevyhrál ani v Plzni, má alespoň bod

Ani na čtvrtý pokus se hradeckým hokejistům nepodařilo dovézt z ledu soupeře vítězství. Bitvu v Plzni přitom měli skvěle rozehranou, po první třetině vedli 2:0, jenže indiáni ve druhé části zápas dokonale otočili. Mountfield nakonec neodjížděl domů s prázdnou, díky Rudolfu Červenému si zajistil prodloužení a v něm mocně sahal po rozhodnutí. Jenže bonusový bod připadl domácím, z ojedinělé šance o něm rozhodl Jakub Lev.

Po nevydařeném zápase se Spartou sáhli hradečtí trenéři k velkým změnám v sestavě. Pohromadě nezůstal ani jeden útok; ten první utvořili Červený s Džerinšem a Jarůškem. Vůbec poprvé naskočili do hry obránce Aleš Pavlas a mladý útočník Lukáš Nedvídek, kteří přišli z Litoměřic. V brance zůstal Ondřej Kacetl, jenž dochytal předešlou bitvu se Spartou bez inkasovaného gólu.

Pět střel – dva hradecké góly

Hned úvod byl pro východočeské barvy veselý. Dočkaly se totiž nejrychlejší trefy v sezoně! Jiří Šimánek prostrčil mezi váhající plzeňskou obranou Romanu Kukumbergovi, jenž nabral rychlost a Machovského prostřelil nad lapačku – 0:1. Vzápětí se Lvi museli bránit v úvodním oslabení a pomohlo jim štěstí, když Svobodův švih skončil na tyči.

Indiáni byli v první třetině celkově aktivnějším týmem, párkrát se dokázali na delší dobu usadit v pásmu. Jenže přesná koncovka jim dost chyběla. Dvojici velkých šancí měl jen kapitán Ondřej Kratěna, který z prostoru před brankovištěm vždy poslal kotouč nad břevno.

Přesně vyčísleno na střely v první části – 3:5! Fanouškům nebyla servírovaná zrovna špičková podívaná, ale těm hradeckým to rozhodně vadit nemuselo. Několikrát je roztleskal důraz Richarda Jarůška, jenž měl dobrou možnost už v 11. minutě, ale do rány mu obětavě lehl obránce Sklenička a s krvavým zraněním odjel na šití. Před přestávkou se Jarůšek ukázal znovu, a už z toho byla radost. Hradecký buldok se prorval po levém mantinelu a narýsoval střílený pas na hokejku Rastislava Deje, jehož teč zamířila přesně mezi ruku a tělo bezmocného brankáře – 0:2.

Plzeň obrátila skóre díky výraznější efektivitě

Dlužno říct, že ve druhé třetině se herně zvedly oba celky. Tentokrát byl lepší Mountfield, domácí hokejisty přestřílel výrazným poměrem 13:6, jenže hokej mu tentokrát nastavil svou krutou tvář. Obrana si nejdřív nepohlídala kombinaci dvou hráčů, Johnson našel Coltona Yellow Horna a ten snížil na 1:2.

Naopak na druhé straně pálil po buly těsně vedle Dej, Jarůška v tutovce sekl před prázdnou klecí Špaček a důrazu před gólmanem nevyužil ani Köhler. A tak ve 33. minutě přišel druhý trest. Lev našel v přesilovce křižným pasem Miroslava Indráka, jenž zamířil přesně do růžku a vyrovnal – 2:2.

Hradečtí následně znovu dostali hru pod kontrolu, lepším pohybem přidělávali soupeři potíže. Vše vyústilo ve faul Pulpána na pronikajícího Bednáře a početní výhodu. Jenže ta měla přesně opačný účinek. Samostatný únik Köhlera se štěstím zlikvidoval Machovský a po velké mezeře v hradecké obraně měl stejnou pozici Ondřej Kratěna. Jeho bekhendová klička propadla za čáru, hlavní rozhodčí Robin Šír gól nejprve neuznal, ale videorozhodčí si ho sám zavolal a verdikt byl jasný. Plzeň v čase 39:40 z vlastního oslabení dokonala obrat – 3:2.

Červený v pravý čas zajistil záchranu

Západočechům to očividně vlilo krev do žil, což prokazovali navzdory osmnáctiminutovému hernímu předělu. Po sérii chyb v rozehrávce musel Kacetl zasahovat proti Yellow Hornovi. Ani když přišla další šance početní výhody, svěřenci Václava Sýkory s ní nenaložili tak, jak by potřebovali. Proti Potulnému se Machovský přesunul a skórovat nedovolil ani číslu devět – tedy Bedřichu Köhlerovi, zaparkovaném na jeho tradičním místě.

Bez gólu skončily také dvě následné přesilovky Plzně, což bylo dobře i vzhledem k tomu, že nad menším trestem pro Ondřeje Kacetla za domnělé posunutí branky šlo pouze kroutit hlavou. Strážce hradecké svatyně musel dávat pozor na Tomáše Svobodu, jenž pálil ze své pozice falešného obránce.

Už už se začínalo zdát, že body odplouvají. Ale Mountfield se ještě vzepjal k náporu, který po zásluze vyústil ve vyrovnání! Po šancích Köhlera, Potulného a Pláňka vysvobodil zakletou princeznu Richard Jarůšek, jenž se opřel do Pláňkovy zadovky a o záda clonícího Rudolfa Červeného poslal puk do sítě – 3:3! Hradecký vousáč pak ovšem musel děkovat spoluhráčům, že ubránili oslabení po jeho trestu za vyhození puku do ochranné sítě.

Poslední indiánská lekce z produktivity

Prodloužení hrané ve třech na obou stranách jasně patřilo hradeckému týmu. Čtyři minuty prokazoval mnohem větší touhu po vítězství, indiány svíral v pevných kleštích. Několik situací si vzal na triko kapitán Jaroslav Bednář, jenže k rozhodnutí chyběla pohotovější a přesnější střelba. Taková, jakou prokázal v čase 64:01 Jakub Lev, když vzal puk v obranném pásmu, přejel až do útočného a přes obránce překvapil Kacetla střelou mezi betony – 4:3 po prodloužení.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň):
Chtěli jsme vstoupit do zápasu aktivně a jít do vedení, bohužel se to ale nepovedlo. V naší kabině nebyla po první třetině dobrá situace, udělali jsme trochu bouřku. Jasně jsme si řekli, že do druhé třetiny vstoupíme úplně jinak. Jakmile nejste na puku, nemůžete dát gól, takže jsme na něm chtěli být. Podařilo se nám to otočit, třetí třetina už od nás byla ale trochu nervózní. Otěže přebral Mountfield, který byl nebezpečnější. Bohužel jsme dostali gól na 3:3, který byl takový smolný. V prodloužení se nám znovu nedařilo být na puku, ale jsme strašně rádi, že to Kuba Lev vzal a udělal jednoduše – tedy přesně tak, jak chceme a vyžadujeme. Bereme dva body, v naší situaci jsou cenné.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Neměli jsme špatný vstup do zápasu, začali jsme aktivně. Pak se to ale přeneslo na hole soupeře, domácí začali hodně napadat. V první třetině jsme vytěžili z minima maximum, dali jsme dva góly z takových rychlých protiakcí. Druhá třetina byla z naší strany nejhorší z celého utkání. Dvakrát jsme inkasovali a na konci třetiny při vlastní přesilovce jsme to sehráli špatně, Plzeň otočila zápas. Třetí třetina byla od nás nejlepší, tam jsme o výsledek hodně bojovali a podařilo se nám srovnat. V prodloužení jsme byli aktivnější, jenže místo střelby jsme často volili přihrávky. Akce na druhé straně byla ukázkou, z čeho padají góly.