pá 20.8.2021 | Lukáš Foff

Další vyválčená výhra. Hradec porazil i druhé Capitals 4:2

Druzí Capitals v řadě, druhá výhra. Slovenský celek z hlavního města vedený bývalým koučem Mountfieldu HK Peterem Draisaitlem byl houževnatým soupeřem, ale domácí tým jej nakonec přetlačil. Hradečtí, kteří nastupovali v náhradních dresech, byli aktivní na kotouči, lépe bruslili a znovu objevili dvougólového střelce. Tentokrát se jím stal debutant Jakub Petržilka. Přidal se k němu Lalancette a do prázdné brány pojistil výsledek Kevin Klíma.

Hradečtí trenéři do souboje se slovenským soupeřem poslali kombinovanou sestavu zkušených borců a nadějných mladíků. V první formaci začínal třeba odchovanec Petr Poppel po boku Kevina Klímy a Lukáše Cingela. V brance dostal příležitost Henri Kiviaho.

Hradec byl aktivnější, ale Baroše neprostřelil

Od prvního vhazování byli domácí hokejisté nažhavení a hýřili mnohem větším pohybem než jejich soupeř. Na konci třetí minuty střílel nebezpečně z pravého kruhu Filip Jirásek, ale jeho rána jen pleskla o zadní mantinel. Východočeši sice hráli hodně na puku, ale mužstvo Petera Draisaitla bylo tradičně kompaktní v obraně, takže se Hradec do šancí dostával jen těžko.

V 8. minutě se prvním faulem v zápase provinil u mantinelu v útočné třetině Jérémie Blain, ale Kiviaho si během oslabení na puk nesáhl ani jednou, neboť obrana Lvů prakticky nepustila soupeře do pásma. Obrázek hry se prakticky neměnil a český tým se stále snažil propracovat ke střelám. Několik z nich nebylo špatných, ale Baroš působil poměrně jistě.

Konec první dvacetiminutovky se nesl v duchu hradeckých přesilových her. Během posledních 5 minut se Bratislavští dopustili hned čtyř faulů, jenomže Mountfield nevyužil ani 99 vteřin trvající dvojnásobnou početní výhodu. Současně s konečným hvizdem však přišlo další vyloučení, takže i do druhé třetiny šli Východočeši 6 vteřin trvající přesilovkou 5 na 3.

Po velké chybě šla Bratislava do vedení, ale Lvi srovnali

Domácí tým nevyužil ani další přesilovku, takže se Capitals mohli po delší době nadechnout. A nádech to byl zřejmě velmi příjemný, protože velezkušená hvězda soupeře Nikolaj Žerděv dostal dáreček od Lukáše Pajera, který mu namazal mezi kruhy a bývalý hráč Columbusu zavěsil přesně do vzdálenějšího rohu brány – 0:1.

S Hradeckými to však nijak výrazně nezamávalo a hráli pořád svoji hru. Za svoji aktivitu byli také odměněni, a to vyrovnávacím gólem. U střídačky si rychle předali puk Jirásek s Kalinou, hradecký bek ho krásně předložil před bránu pro Jakuba Petržilku a posila z Kolína zamířila přesně a při svém debutu si připsala v čase 29:37 gól – 1:1.

Atraktivita hokeje šla za tohoto stavu trošku dolů. Ani na jedné straně nedocházelo k velkým příležitostem, i když bylo cítit, že Bratislava oproti první třetině přidala a více vystrkovala růžky. Ve 37. minutě pálil z vrcholku levého kruhu Petr Kalina, ale jeho pokus šel přímo do výstroje Baroše. Posledním zakončujícím ve druhé třetině byl Poppel, ale dopadl podobně jako jeho kolega z obrany.

Gólová třetí třetina přinesla domácí radost

Začátek třetí části se celku z Východních Čech povedl náramně. Kevin Klíma sice v tutové šanci sám před gólmanem selhal, ale na správném místě stál Jakub Petržilka, který zapsal druhý gól při svém prvním startu za Hradec a otočil skóre. Vzápětí ale fauloval Aleš Jergl a Bratislava mohla rychle srovnat. Hosté sehráli přesilovku lépe než na první pokus, ale Kiviaho v hradecké brance všechny střely pochytal.

S vylučováním se nepřestávalo, ale Capitals promarnili možnost přesilovky. Po 24 vteřinách totiž došlo k faulu i na jejich straně a hrálo se tak 4:4. Větší prostor na ledě svědčil Hradci a povedla se mu v něm blesková akce. Cingel našel volného Christopha Lalancetta, jenž zavěsil ukázkově do bližšího horního rohu Barošovy brány – 3:1. Tento stav ale nevydržel dlouho, protože třetí přesilovka Slováků už branku přinesla. V čase 52:46, tedy čtyři sekundy po vyloučení Filipa Jiráska, se mezi kruhy opřel do puku Dávid Bondra a velmi rychle snížil na 3:2.

Bratislavu to nakoplo a Kiviaho se v bráně musel dost otáčet, přesto nakonec mohlo být rozhodnuto už v 56. minutě. Jakub Petržilka totiž jel od poloviny hřiště sám na bránu, ale hattrick odmítl, když nastřelil spojnici břevna a tyče. Pojišťující gól tak přišel až v čase 59:22 od Kevina Klímy do prázdné brány. Dvacet sekund před koncem ze stejné pozice střílel Jirásek, ale trefil jen boční síť. I tak si ale Hradec připsal pátou výhru v přípravě v řadě a pokaždé vstřelil minimálně čtyři branky.