ne 19.2.2023 | Tomáš Kalas

Devět! Nový klubový rekord vystřelil Lvům Kevin Klíma

Atraktivní duel proti Plzni získali hradečtí hokejisté na svojí stranu až ve třetí třetině. Na vedoucí branku McCormacka totiž Západočeši odpověděli Blomstrandovým gólem ve 22. minutě, čímž navíc ukončili svůj téměř 185minutový půst. Před skvělou atmosférou, kterou vytvořilo 4424 fanoušků, ale Východočeši ztrátu – byť i jednoho bodu – nedopustili. Tři body zajistil z přesilovky devět minut před koncem Kevin Klíma a natáhl sérii neporazitelnosti na devět utkání, čímž zároveň přepsal dosavadní klubové statistiky!

Do nedělního utkání nevstupovali Hradečtí s mnoha změnami. Na marodce stále zůstávali Martin Štohanzl a Ethan Werek, pozitivní byl na druhou stranu návrat Olivera Okuliara. Ještě před utkáním došlo k drobné ceremonii, neboť Jakub Lev již v Třinci nastoupil k 700. extraligovému utkání, oslava však proběhla až na domácí půdě, navíc symbolicky právě proti Škodovce.

Hradec bavil pestrou hrou, vedení mu zajistil McCormack

Samotný začátek utkání chytla lépe Plzeň. Kiviaho musel hned třikrát během necelých tří minut zasahovat, zatímco Pavlát na hostující straně jenom přihlížel snažení svých spoluhráčů v útočném pásmu. První šance indiánů na sebe nenechala dlouho čekat, Hrabík z mezikruží v přečíslení 3 na 2 ale trefil jenom Kiviahův beton.

Lvi to pořádně rozbalili až po první komerční přestávce, nejprve ukázal velký důraz na brankovišti Smoleňák, což mělo za následek malou rozmíšku, hned po následném buly museli Západočeši čelit velkému tlaku první útočné formace. Krátce nato navíc stála při Pavlátovi notná dávka štěstí. Střelu Matěje Chalupy z modré neudržel a puk propadl k Radovanu Pavlíkovi, jenže ten v polovině 11. minuty nezasunul do odkryté branky.

Svižný hokej pokračoval a rozjetí domácí šli do vedení. Jakub Lev ustál na levém mantinelu souboj a přes Eberleho se hra dostala až na pravý kruh ke Greamu McCormackovi, který prostřelil v čase 11:58 hostujícího brankáře okolo vyrážečky. Ještě před sirénou ale mohlo být klidně srovnáno. Pour s Mertlem ujeli do situace 2 na 1, na začátku 18. minuty ale první jmenovaný trefil tyč.

Škodovka srovnala, Lvi neproměnili přesilovku 5 na 3

Opatrnější úvod druhé třetiny rozčísli hosté srovnávacím gólem na konci 22. minuty. Beránek zavezl puk do pásma po levém křídle a ve vhodný moment jej přenechal za sebe pro Ludwiga Blomstranda. Švédský útočník po rychlém zpracování vystřelil a propálil Kiviaha. Hned po vhazování se do toho ale Hradec znovu opřel a Pavlát musel být neustále ve střehu, přičemž z Jankovy dělovky přímo do masky se poměrně dlouho sbíral.

Západočeši pak museli přečkat těžké chvíle, když po menších trestech pro Blomstranda a Kvasničku hráli 74 sekund dvojnásobné oslabení. Celek zpod Bílé věže se ale do vyložené šance nedostal, veškerá další zakončení dokázal pokrýt Pavlát. Svoje přesilovkové umění mohla na konci 30. minuty rozbalit i Plzeň, paradoxně byl ale blíže gólu Mountfield. Nejprve Radovan Pavlík ustál dva těžké souboje, před Pavlátem ale mohl už zakončit jenom z bekhendu do betonu. Posléze z brejku 2 na 1 Klíma minul branku.

Závěr druhé třetiny se nesl v jasné převaze Lvů, leč bez gólového efektu. Dominik Pavlát byl ve velké permanenci, před jeho nešťastným vyhozením musela dokonce uhýbat i hradecká střídačka, všechny těžké momenty ale ustál. Domácí si však do dalšího dějství přenášeli 68 sekund početní výhody 5 na 4.

Využitá přesilovka v pravou chvíli, výhru trefil Klíma

Během prvních minut dostaly oba celky možnost nalomit duel na svou stranu při přesilových hrách. Plzeň však měla největší možnost až při hře 5 na 5, kdy se Beránek pokoušel před brankou nadvakrát dostat puk za sedícího Kiviaha, finský brankář si ale udržel o kotouči přehled. Hrál se vyrovnaný duel, ani jeden z týmů dlouho nemohl překonat velmi dobře chytající brankáře.

Hradec si mohl na začátku poslední desetiminutovky pomoct celkově svou šestou početní výhodou, když hosté špatně střídali. A to se také stalo! Jenom 18 sekund předtím, než měl Rekonen naskočit z trestné na led, to domácí vykombinovali u modré a nad levým kruhem zůstal prostor pro Kevina Klímu. Jeho prudká střela prošla Pavlátovi pod vyrážečkou a bylo to 2:1.

Plzeň tak sice musela hrát dopředu, na druhou stranu ale mohlo být téměř hotovo pět a půl minuty před koncem. Proti Jerglově úniku se ale skvěle vytáhl Pavlát a indiáni žili. Necelé tři minuty před koncem si hostující lavička vzala oddechový čas a zkusila variantu bez brankáře. Celek z východočeské metropole ale obětavě tuhle variantu ustál a zvládl i poslední čtyři sekundy, které z trestné lavice musel sledovat Jakub Lev. Výhrou 2:1 tak hradečtí hokejisté přepsali klubový rekord, neboť se jedná o jejich devátou výhru v řadě. I díky ztrátě Třince na ledě Litvínova je jejich náskok na pátý Liberec čtyři kola před koncem čtyřbodový.