so 26.1.2019 | Adam Kodet, Klára Petrásková

Dlouhé vyčkávání, pak rozhodující úder. Hradec ovládl derby!

Pořádné nervy, ale stály za to! Vyprodaná hradecká hala přihlížela v poslední třetině urputnému boji úhlavních rivalů. Za stavu 1:1 měly oba východočeské celky k dispozici trestná střílení, drama ale pokračovalo dál. A to až do 59. minuty. Přesně 60 vteřin před sirénou totiž napřáhl hůl Filip Pavlík a nekompromisní dělovkou zařídil Hradci triumf nad Pardubicemi!

K 27. východočeskému derby naskočily stejné obranné dvojice jako v předchozích utkáních, zezadu vše jistil Brandon Maxwell. V útočných formacích ale nezůstal kámen na kameni, protože na marodku nově přibyl také Petr Koukal. První linie nastoupila ve složení Smoleňák – Rákos – Lessio, Vincour putoval zpět do druhé pětky, kde s ním nastoupil i Chalupa. Do sestavy se na pozici čtvrtého centra vrátil také Kukumberg.

Lvi úvodní tlak nezužitkovali, radovalo se Dynamo

Hradec hned od startu utkání jednoznačně dokazoval, že chce dát zapomenout na osmigólovou nálož, a v prvních pěti minutách si vypracoval tři tutovky. Nejprve se z předbrankového prostoru nedokázal prosadit Miškář, nedlouho po něm dělily Smoleňáka milimetry od toho, aby puk po jeho zakončení v brankovišti přeskočil Kloučkův beton. Jako třetí do party se do skvělé příležitosti dostával Chalupa, v poslední chvíli mu ale na levém kruhu kotouč utekl.

Stejně jako v posledním klání obou soupeřů pod Bílou věží se jako první překvapivě radovali hosté. Kotouč z hole Mikuše si po několika tečích proklestil cestu až za bezmocného Maxwella, jako poslední se ho dotkl Antonín Dušek. Lvi se na chviličku zdáli zakřiknutí a po vzoru Bruslařů mohlo Dynamo hned vzápětí jít do dvoubrankového vedení, Mandát ale odkrytou svatyni netrefil. Mountfieldu jakoby chyběl klid na hokejkách a stejně jako v minulém duelu začal kupit chyby hlavně v rozehrávce.

Pardubice na ledě rozhodně nepůsobily jako poslední tým tabulky, ba naopak. Na puku se držely častěji a hrály s ním daleko od vlastní klece. Pardubický gólman neměl tolik práce jako zkraje třetiny a jeho spoluhráči nepouštěli Hradec do jeho blízkosti. Když už to vypadalo na vydařený přechod do útoku, Lvi se vlastními nepřesnostmi o rodící se šanci připravili sami. V poslední minutě se přece jen osmělil Paulovič a z mezikruží Kloučka nebezpečně ohrozil, ten ale zasáhl vyrážečkou a do šaten odcházelo v lepší náladě Dynamo.

Utkání bylo z obou stran opatrné, Hradec dokázal vyrovnat

Začátek druhé třetiny se nesl v poklidném duchu, ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit soustavnější tlak. Když už nějaká střela doputovala až na branku, ani jeden z jejích strážců s ní neměl problémy. Z tohoto standardu se vymykala příležitost Lessia, který ukázal své zrychlení, bekhendový blafák ale k dokonalosti nedovedl. Hradci se také nevedly početní výhody, i když si při nich dokázal vypracovat několik slibných příležitostí. Žádná z nich ale vyrovnání neznamenala.

Pokud něco v posledních duelech Hradec zdobí, je to hra v oslabení. To se potvrzovalo i v utkání proti Dynamu, Lvi si při hře ve čtyřech počínali suverénně a dokonce se sami dostávali až k zakončení. Jenže ani Miškář ani Vopelka Kloučka nepřekonali a Hradec musel nadále dotahovat jednogólové manko. To se mu podařilo smazat v 31. minutě, kdy zatavená pětice Dynama nedokázala pokrýt Juraje Bezúcha, který zužitkoval Kukumbergův pas a ze středu hřiště nekompromisně zavěsil.

Utkání se ale nadále hrálo na parametry derby až příliš opatrně, Hradec nechtěl dopustit další gólovou smršť a v defenzívě si počínal znatelně zodpovědněji. Na druhou stranu v ofenzívě toho ani jeden z týmů moc nepředváděl a oba gólmani zasahovali jen sporadicky. Diváky tak zaujaly spíš technické finesy některých aktérů, třeba když Pavlík nasadil svému protihráči ukázkové housle. Stav ale zůstával nerozhodný a toto tvrzení platilo i na konci druhé části.

Mountfield rozhodl o výhře minutu před koncem

Ještě před zahájením závěrečné periody se dostali Rolinek s Rákosem do konfliktu, který rezultoval v potrestání obou z nich a v hradeckou přesilovku. Při ní nejprve stoprocentní šanci zahodil Cingel, zakrátko po něm Paulovič v pokračujícím tlaku nastřelil tyč. Mountfield se snažil strhnout utkání na svou stranu i v oslabení, kdy po chybě Schausse uháněl vstříc Kloučkovi Chalupa, zámořský bek Dynama ale svou chybu napravil a puk mu vypíchl.

Na ledě postupně začaly plát emoce a osobní souboje se přiostřovaly. Chalupa se Schaussem se hned v dalším společném střídání ocitli ve stejné situaci, tentokrát měl hradecký mladík navrch a za záchrannou brzdu v podobě podražení musel zatáhnout Marosz. Nařízené trestné střílení vykonal Paulovič, při bekhendové kličce mu ale v rozhodující okamžik sjel kotouč a nakonec ani nezakončil. Mountfield ale stupňoval tlak a Dynamu jakoby docházel dech.

Na koně mohl hráče z města perníku vrátit Marosz, jenž byl určen jako exekutor trestného střílení na druhé straně. Maxwell proti němu ale vytasil svou lapačku a branku nepřipustil. Sedm minut před koncem přišel čtyřminutový trest a bylo jasné, že v hradeckém obranném pásmu bude pořádně horko. Lvi ale bojovali ze všech sil a potvrzovali svou úspěšnost v oslabení. Minutu před koncem pak dostal nabito Filip Pavlík a vypustil svůj 180 km/h rychlý projektil, na který Klouček nedokázal zareagovat. Jeho zásah znamenal osmé domácí vítězství v řadě a tři body tak znovu zůstaly v ČPP Aréně.