ne 20.9.2015 | Lukáš Foff, Lukáš Štěrovský

Dobře rozehraný zápas s Libercem ztratil Hradec ve druhé třetině

Opačný scénář než jaký napsali Královéhradečtí během pátečního duelu proti Litvínovu, nastal v neděli na severu Čech. Hradec, jenž si díky velkému množství fanoušků, kteří jej pod Ještěd přijeli podpořit, mohl připadat jako při domácím zápase, po první periodě disponoval dvoubrankovým vedením. Ale liberečtí Tygři během prostřední třetiny skóre otočili, ve třetí třetině přidali další gól a náskok si již pohlídali. Mountfield doplatil hlavně na velkou nedisciplinovanost – hned tři branky inkasovali svěřenci trenéra Petera Draisaitla v oslabení.

Hradecký tým nastoupil k utkání proti Bílým Tygrům s pozměněnou elitní formací kvůli absenci kapitána Jiřího Šimánka. Na jeho místě zastoupil Adam Courchaine, jenž si tak musel zvykat na nové parťáky v útoku. Kapitánské céčko měl na svém dresu Jaroslav Bednář a společně s Ihnačákem a Červeným kryli záda první trojici. Důvěru v dnešním zápase dostal oproti posledním zápasům také Michal Tvrdík ve čtvrté formaci.

Lvi dali Tygrům lekci z produktivity

Hokejisté Mountfieldu HK vstoupili do zápasu velice aktivně a svým přístupem si vynutili hned ve druhé minutě dvojnásobnou přesilovku pět na tři. Za katr postupně odešli Derner s Výtiskem a přesně v čase 2:00 naservíroval ex-slávista Bednář kotouč na milimetr přesně ex-sparťanovi Karlu Pilařovi, který propálil přízemní střelou Jána Lašáka – 0:1.

Žel tahle kombinace nových tváří ve hradecké sestavě byla na dlouhou dobu jediná, kterou si mohlo početné komando hostujících fanoušků vychutnat. Iniciativu přebrali hosté a jen díky fantastickému Kacetlovi, který doslova zavřel branku, neměli ani malý důvod k radosti. Když už byl totiž konečně Kacetl překonán, rozezvonila se levá tyč jeho brány.

Filip Hronek a Zdeněk Čáp dopřáli svými fauly přesilovku pět na tři i domácím. Několikavteřinovou výhodu však nikdo z nich nepotrestal a v pokračujícím oslabení čtyři proti pěti si dokonce štírek hradecké sestavy Rastislav Dej počíhal na půlce na Ševce, donutil ho k chybě a Roman Kukumberg krásným forhendovým blafákem zvýšil na 0:2.

Hradec zaplatil za nedisciplinovanost

Ve druhé třetině se spustil doslova kolotoč faulů na straně hradeckých hokejistů. Radovan Pavlík mohl jen smutně sledovat z trestné lavice, jak Řepík nabil do ideální pozice Martinu Ševci, který nedal Kacetlovi šanci – 1:2.

Hradečtí se vzápětí mohli vrátit do dvoubrankového náskoku, ale dorážka Troligy mířila těsně mimo. Nabuzený liberecký tým se hnal do jednoho útoku za druhým a hradeckému gólmanovi podruhé v zápase pomohla branková konstrukce.

Hra byla plná osobních soubojů a za jeden takový šel pykat Jaroslav Kudrna, který navíc vyfasoval osobní trest. Toho využila dvojice Vampola, Lukáš Krenželok a druhý jmenovaný šikovně změnil dráhu kotouče mimo dosah Kacetla – 2:2. Východočeši působili opařeně a toho využil o minutu později svojí premiérovou trefou v extralize Dominik Lakatoš, jenž z dorážky zasunul za beton Kacetla. Obrat byl tedy dokonán – 3:2.

Zlepšený výkon kýžené ovoce nepřinesl

V kabině týmu Mountfield HK zřejmě bylo o přestávce dusno, protože hostující hokejisté vlétli do poslední třetiny opravdu s chutí. Nedokázali však zužitkovat přesilovou hru pět na čtyři, ve které si vypracoval největší šanci Tomáš Knotek, který minul protější roh brány.

Zlomový okamžik celého zápasu zřejmě nastal ve 46. minutě. Rastislav Dej byl faulován a dostal možnost trestného střílení, se kterým si však vůbec neporadil a puk se mu svezl z hokejky v nejhorší možné chvíli. Na druhé straně se vyznamenal Kacetl proti dvojici Jelínek, Krenželok a držel tak stále šance hradeckých v reálných číslech.

Definitivní razítko za tímto utkáním udělal nejlepší hráč dnešního zápasu Petr Vampola. Ztrestal provinění hradecké lavičky, která poslala do hřiště o jednoho bruslaře víc a individuální akci, která se jistojistě objeví ve Zlaté helmě, zakončil střelou do víka. Hradec tak ochutnal svou vlastní medicínu, když tentokráte soupeř otočil skóre, a ztratil nadějně rozehraný zápas.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Věděli jsme, že nás čeká velmi urputný soupeř, který ctí zásady stejného hokeje, což se potvrdilo. Opět jsme začali velmi nedisciplinovaně, jestli to byly, nebo nebyly fauly, nejsem schopen říct. Ale hráli jsme od druhé minuty ve třech, dostali jsme gól, v naší přesilovce branku na 0:2. Čeho si cením, je to, že jsme vydrželi neměnit věci, které nám relativně fungují, a šli jsme dalších padesát čtyři nebo padesát pět minut ve stejném systému. Vyhrávali jsme osobní souboje, a to rozhodlo dnešní zápas.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Z mého hlediska byl největší rozdíl v soubojích jeden na jednoho. Vypadali jsme tam velmi naivně, brali jsme trestné minuty a tam jsme zápas koneckonců prohráli. Tam nám chyběla větší stabilita. Stejně tak i v obecných zásadách osobní disciplíny, kdy se projeví hokejista a to, jestli hraje tvrdě, v tom, co je ochotný přijmout, a ne co je schopný rozdat. Tam jsme dnes zápas z mého hlediska prohráli. Tendence k tomu, aby se zápasy vyvíjely bláznivě, je na začátku sezóny vždy, než se týmy srovnají a najdou vlastní identitu. U nás je to o tom, že máme na papíře nejstarší a nejzkušenější tým v lize, a děláme vyloženě dětské, stupidní chyby. A to nejenom dnes, i v předchozích zápasech. Takže těch se musíme zbavit, jinak bude velmi těžké v lize něco vyhrát.