pá 23.1.2015 | Jan Vavřina

Domácí střelecká nemohoucnost konečně prolomena! Odnesly to Vítkovice

Hradečtí hokejisté na začátku sezóny doma parádně váleli, ale postupně se tento stroj začal zadrhávat. Došlo to až tak daleko, že se ve dvou po sobě jdoucích zápasech gólově neprosadili a tato mizérie skončila až po 143 minutách zásluhou Jaroslava Kudrny. Vítkovice pak sice zápas ze stavu 2:0 otočily, jenže to samé se povedlo i Mountfieldu. Skvěle, jen tak dál!

Oproti vítěznému zápasu na Slavii se v sestavě událo jen minimum změn, tou hlavní byl návrat Jaroslav Kudrny do elitní formace, kde nahradil Dávida Skokana.

Úvod zápasu žádné vzrušení nepřinesl

Ještě před prvním buly nastala slavnostní chvíle, Michal Tvrdík totiž nastoupil ke svému 700. zápasu v české nejvyšší soutěži. První třetina toho ale příliš slavnostního nenabídla. Hrálo se hlavně ve středu hřiště, útoky nedokázaly překonat defenzivy.

První moment, který stojí za vypíchnutí, je Szturcův pokus ze sedmé minuty, na který sice Kacetl nedosáhl, ale nemusel smutnit. Svižná střela šla mimo tři tyče. Podobně nebezpečně to zkoušel v prvním hradeckém oslabení Čerešňák, ale jeho rána dopadla úplně stejně.

Celá první dvacetiminutovka byla spíše přehlídkou obranných zákroků než útočných kombinací a výpadů. Největší šance přišla až v samém závěru třetiny. Ve 20. minutě se vytáhl Kacetl proti střele Tomáše Svobody z mezikruží. I tento moment naznačil, že první část zvládli o něco lépe hosté.

Poctivě nabyté vedení rychle ztraceno

Druhé dějství toho příliš společného s tím prvním nemělo. Od prvních minut přicházela jedna šance za druhou, branky na sebe nakonec také nenechaly zas tak dlouho čekat. Ve 24. minutě si zahráli domácí přesilovou hru a konečně se doma gólově prosadili. Po 143 minutách půstu se o vedoucí branku postaral kanonýr Jaroslav Kudrna svou typickou brankou – byl ve dvojnásobné přesilovce ve správný čas na správném místě.

Hradec byl rázem na koni, prosadit se mohl jubilant Tvrdík z mezikruží, ale selhal. Domácí se ale i tak radovali znovu, konkrétně ve 28. minutě. Rastislav Dej si krásně vyměnil puk s Tomášem Pospíšilem a zakončil nad rameno Dolejše – 2:0.

Jenže vzápětí přišla studená vítkovická sprcha. Ve 29. minutě se prosadil v ponechané výhodě od modré Tomáš Pastor a v čase 33:20 bylo dokonce srovnáno. Rostislav Olesz obkroužil branku a pomocí nohy hradeckého obránce poslal puk do sítě. Ani to Moravanům nestačilo. Stejný hráč, Rostislav Olesz, dostal za dvě a půl minuty milimetrový pas a z brejku překonal Kacetla bekhendem – 2:3.

Hradec zavzpomínal na silné třetí třetiny

Východočeši měli na začátku sezóny kvalitní domácí třetí třetiny, postupně ale jejich trumf ztrácel na hodnotě. V zápase proti Vítkovicím na staré časy zavzpomínali. Čas 40:36 a bylo srovnáno. Jaroslav Kudrna si vyměnil puk s Tomášem Mertlem a druhý nejproduktivnější hráč ligy vstřelil svůj 20. letošní gól.

Domácí byli nabuzeni, svého soka jasně přehrávali a díky tomu přišly šance a nakonec i rozhodující gól. Ještě předtím ale vyslal kvalitní střelu do Dolejšova protipohybu Pilař, ostravský gólman se prezentoval pohledným zákrokem. Gólu nakonec dosáhl Pospíšil, ale ten nebyl pro předchozí souboj Dolejše s Červeným uznán, neboť hostující brankář ztratil masku.

Kýžené branky se Mountfield přece jen dočkal. Karel Pilař narýsoval v 54. minutě krásný pas na Romana Kukumberga a ten svým prvním gólem na hradeckém ledě poslal Východočechy do vedení 4:3. Hosté to pak zkoušeli se šesti bruslaři v poli, ale kvalitní defenzíva Hradce rozhodla o tom, že domácí vstoupili do závěrečné čtvrtiny základní části tříbodovou výhrou.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Prvních dvacet minut nás Vítkovice malinko přehrávaly, měli jsme problémy se k nim dostat. Paradoxně v době, kdy jsme začali hru srovnávat a dali jsme dva góly, nám to tam třikrát spadlo. Gól na 3:3 byl pro nás strašně důležitý a asi možná rozhodující, protože se nám potom hrálo líp. Kdyby ta branka deset, dvanáct minut nepadla, bylo by to složité. Z naší strany je dobré to, že jsme se po druhé třetině nepodělali. Když se postupně dostáváme do zápasu a pak to tam třikrát padne, není to samozřejmě na palici nic příjemného. Kluci to nezabalili, takže fajn.

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel):
Chtěli jsme bodovat, protože každý vidí tu vyrovnanou tabulku. Nebodovali jsme, takže obrovské zklamání. Začali jsme docela dobře, chtěli jsme hrát ze zajištěné obrany. První třetinu se nám to dařilo, měli jsme nějaké šance, dali jsme tyčku. Druhou jsme byli paradoxně trošičku horší a z 2:0 jsme to otočili na 2:3. Úplně nesmyslně jsme se nechali zaskočit prvním střídáním ve třetí třetině. Pak to byla panika, chaos... Hráči si chtějí zahrát hokej a nechtějí bojovat. Něco jsme si řekli a my si pořád hrajeme na to, že jsme borci. S takovým hokejem, co jsme předvedli třetí třetinu, nemůžeme chtít body. Domácí byli lepší a zaslouženě vyhráli.