út 25.2.2014 | Martin Voltr

Drama o šest bodů rozhodly nájezdy, vítězství sebraly Vítkovice

Extraligový návrat po olympijské pauze byl pod Bílou věží ve znamení nesmírně důležitého souboje s tabulkovým sousedem z Vítkovic. Vyrovnaná partie dvakrát nabídla vedení hostů, v obou případech ho ale Hradečtí dokázali smazat a body se po šedesáti minutách dělily. Ten třetí nakonec dokázali získat zásluhou vítězného pokusu Petra Strapáče hosté a i když se Hradečtí posunuli na čtvrté místo, situace na hraně play-off se ještě o něco víc zkomplikovala.

Hosté se ujali vedení už v první minutě

Hradec po přestávce nasadil sestavu s obměněnými útoky. Pohromadě zůstal jen ten první, stejně jako kompletní obrana. Domácím se ale nepodařilo navázat na dobré starty z domácích utkání před pauzou a hned po 34 sekundách přišla velká nepříjemnost v podobě gólu Vítkovic. Tvrdou, a hlavně přesnou ranou přes obránce překvapil Kantora Petr Strapáč – 0:1.

Hokejisté Mountfieldu byli pochopitelně takovým vývojem zaskočeni, soupeři naopak dodal patřičný klid na hokejky a i nadále se snažil o střelbu ze všech pozic. Až po pěti minutách se aktivita začala pomalu převažovat na druhou stranu.

V polovině třetiny si Hradec vytvořil první větší tlak, dobrou pozici měl třeba Martin Pláněk, ale těžký puk poslal jen do boční konstrukce. Na koně pak domácí tým posadila úvodní přesilovka. V jejím závěru našel mazácky Mertl volného Kudrnu, ale proti vyrovnání byl Šindelář. Jinak se diváci žádných golových šancí nedočkali, sledovali spíš bojovnou partii.

Vítkovice našly odpověď na vyrovnání

První minuty třetin byly pro Východočechy opravdu smolné. V úvodním střídání druhé části tožtiž Strapáč tvrdě dohrál Reného Vydareného, který si o hranu mantinelu narazil záda a okamžitě zamířil do nemocnice. Hradec tak musel zbytek utkání odehrát na pět obránců.

Ve vyrovnání mu to ale nezabránilo. Ve druhé početní výhodě domácích vykroužil rychlý oblouk před Šindeláře Mertl a kotouč se ze skrumáže vykutálel na hokejku Petera Frühaufa, který měl před prázdnou klecí snadnou práci – 1:1!

Netrvalo dlouho, než přišla ještě větší možnost na dokonalý obrat. 54 sekund dvojnásobné přesilovky! Hradečtí ji ale nesehráli podle představ, když už dostal kotouč před odkrytou klec Rastislav Dej, z velkého úhlu ji minul. Aktivnější domácí tým tak před koncem druhé části naopak sám inkasoval. Hosté vypíchli puk Martinu Pláňkovi a jejich kombinaci v přečíslení snadno zakončil Rudolf Huna – 1:2.

Pospíšil se poprvé trefil, Hradec chtěl rozhodnout

Před svěřenci trenérského dua Draisaitl–Kučera tak ležel znovu stejný úkol. A znovu ho dokázali splnit! Prvních pět minut třetího dějství se sice oba týmy navzájem hlídaly, ale pak přišel krátký tlak domácích zakončený druhým vyrovnáním. Postarala se to především krásná Frühaufova přihrávka na Tomáše Pospíšila, který do prázdné brány vsítil svůj vytoužený první gól v hradeckém dresu – 2:2.

Hradec cítil velké pozvbuzení, najednou byl všude první. Přes vítkovickou obranu se mu ale pořád prosazovalo hodně ztěžka, osm minut před koncem naopak přišla nepříjemnost v podobě oslabení. Vítkovice však svou dobrou produktivitu v početních výhodách nepotvrdily.

Nervóznější závěr základní hrací doby tak zase nabídl šanci aktivnějšímu týmu domácích. Rozhodnutí měla na hokejce první formace, která si vytvořila velký závar v brankovišti. Celý stadion pak rozhněvaly dva neodpískané zákroky na hráče Mountfieldu, rozhodčí nechali bez povšimnutí i vysokou hokejku v Kudrnově obličeji. Vítězný gól každopádně v základní hrací době nepadl.

Bonusový bod přisoudil radost Vítkovicím

Na nájezdy ovšem ani jeden z týmů čekat nechtěl. Před Šindelářem hýřila pohybem dvojice Šimánek–Mertl a druhý jmenovaný měl hned dvě příležitosti, jenže poprvé byl brankář proti a následně se hradecký štírek marně protahoval brankovštěm. Nic to ale nebylo proti samostatnému nájezdu Svačiny na druhé straně, který musel výborným reflexem řešit Pavel Kantor.

Penaltová loterie byla až do lednového vítězství nad Spartou skvělou disciplínou Hradce Králové, od té doby už se ale nájezdy dařit přestaly. Podruhé v řadě totiž střelci Mountfieldu neskórovali, soupeř naopak využil dvě možnosti. Vítěznou trefu zaznamenal v první sérii Petr Strapáč, kterého ještě ve třetí napodobil Ondřej Roman. Rozdílový bod, který může v konečném zúčtování znamenat hodně, tak připadl Vítkovicím – 2:3 po samostatných nájezdech.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Bod beru. Dlouho jsme nehráli a zápas se pro nás nevyvíjel zrovna optimálně. Dostali jsme z první střely gól, pak nám vypadl Renda Vydarený… Měli jsme sice nějaké šance, ale dvakrát jsme skóre dotahovali, takže opakuji, že bod beru.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel):
Zvládli jsme cíl, který jsme měli, tedy vyhrát v Hradci. To mě těší, v této fázi je každý zápas důležitý. Čekali jsme na svoji příležitost a měli dobrý pohyb. Mrzí mě hlavně druhý gól, který jsme dostali, protože to byla z naší strany hrozná chyba. V této chvíli máme ještě čtyři zápasy na to, abychom zabojovali o šestku.