pá 13.11.2020 | Petr Šatalík | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Druhá třetina rozhodla, Lvi podlehli pod Ještědem 1:4

Na domácí výhru proti Vítkovicím chtěli svěřenci Vladimíra Růžičky navázat na severu Čech, kam se s důležitým vítězstvím v zádech odebrali. První dějství jim vyšlo herně i výsledkově na výbornou a po brance Kevina Klímy vedli 1:0. Prostřední dvacetiminutovka však přinesla studenou sprchu, Bílí Tygři v ní otočili stav na 3:1 a udělali rozhodující krok za vítězstvím. V závěrečné části pak pojistil výhru Liberce Lenc, jenž stanovil konečné skóre střetnutí.

K personálním změnám na soupisce Mountfieldu po výhře nad Vítkovicemi nedošlo. Jediná diference v sestavě Lvů oproti klání s Riderou spočívala v tom, že si Jakub Orsava a Matěj Chalupa vyměnili své pozice. První jmenovaný tak znovu nastoupil v zahajovací formaci, zatímco druhý zaujal místo ve čtvrté.

Rychlá branka poslala Hradec do vedení

Souboj šelem odstartoval ve svižném rytmu, v němž si oba týmy připravily nejprve několik menších šancí. V čase 3:33 se pak poprvé rozsvítilo červené světlo, které znamenalo skvělý vstup Východočechů do utkání. Lev zpracoval puk ve středovém kruhu, překročil útočnou modrou a stáhl hru na levé hrazení, následně se rychle otočil a vyslal krásnou křižnou přihrávku na pravý kruh, odkud nechytatelně na zadní tyč vypálil Kevin Klíma – 1:0 pro Lvy.

Liberec mohl reagovat v polovině dějství, Gríger vystihl nepřesnou rozehrávku defenzívy Hradce ve středním pásmu a z pravé strany se hnal sám na Mazance. Nebezpečné však jeho zakončení nebylo, gólman Mountfieldu dobře vyjel a rána forvarda Severočechů skončila v jeho náruči. Hra měla nadále i úžasné tempo, přičemž Východočeši byli aktivnějším celkem. Orsava však prudkou přihrávku z levého hrazení poslal z bezprostřední blízkosti jen do betonů Kváči.

Ani Severočeši ale nespali na vavřínech. Bulíř dostal z modré čáry přesný pas do mezikruží od Šmída a bleskovým pokusem jen těsně minul konstrukci svatyně Mazance. Další velké šance pak přišly až v samém závěru třetiny, nejprve Kváča vykopl dobrou přízemní ránu Koukala z levého kruhu. V protiútoku šli Liberečtí do situace dva na jednoho, Gríger ale nejprve zkazil přihrávku a při zakončení následující akce v poslední vteřině dějství mu puk sjel z hole. Mountfield tak po úvodní dvacetiminutovce zaslouženě vedl 1:0.

Na ledě se přiostřilo, Severočeši duel otočili

Utkání nepostihlo žádné vyloučení až do začátku druhé části. V ní byl za vyhození puku mimo kluziště vykázán Mazanec, respektive Kelly Klíma, jenž odseděl trest pro brankáře Lvů. Liberec početní výhodu využil. Rachůnek bekhendem přihrál z levého mantinelu před bránu trestně nestřeženému Davidu Grígerovi, jenž z bezprostřední blízkosti zamířil pod horní tyč a prolomil tak svou střeleckou nemohoucnost – 1:1. Bílé Tygry branka nakopla a jen faul Zámorského zastavil Musila v lepším zakončení samostatného úniku, které nakonec skončilo v lapačce gólmana Mountfieldu.

Severočeši sice nestihli druhou přesilovku zužitkovat, nicméně skórovali hned po ní a otočili nepříznivě se vyvíjející zápas již v čase 24:48. David Gríger přihrál zpoza brány do mezikruží Jelínkovi, jenž mu kotouč bleskově vrátil. Mazanec vyjel příliš dopředu a slovenský forvard tak měl dostatek prostoru na to, aby podél bližší tyče pohodlně zakončil – 2:1. Také Hradec si následně vyzkoušel hru v početní výhodě. Nevytěžil z ní však nic lepšího než tvrdou ránu Lva z větší vzdálenosti, kterou Kváča vyrazil do rohu.

Závěr dějství pak opepřila pěstní výměna Kevina Klímy, jenž šel mstít zákrok na Nedomlela, s Lencem, který byl sice nejprve aktivnější, ale nakonec sám skončil na lopatkách. Liberec následně potvrdil svou dominanci v této části hry. V poslední minutě druhé třetiny obrana Mountfieldu trestuhodně zaspala a Bílí Tygři šli do situace tři na jednoho. Filippiho první přihrávku zastavil Filip Pavlík, druhou bekhendovou však již přerušit nemohl a Michal Birner z brankoviště pohodlně skóroval na 3:1, což bylo skóre, které svítilo na světelné tabuli i po čtyřiceti minutách.

Hokejisté z města pod Ještědem přidali pojistku

Hned po minutě třetího dějství mohl Mountfield korigovat. Růžička dostal kotouč jako na podnose z rohu kluziště od Orsavy do předbrankového prostoru, z něhož ale trestuhodně napálil jen vyrážečku dobře reagujícího Kváči. Lvi se hodlali o výsledek ještě porvat a drali se do útoku, ale strážce svatyně Severočechů si poradil s pokusy Janka i Blaina od modré a akcie Bílých Tygrů tak šly stále vzhůru.

Východočechům se nedala upřít snaha, jenže Liberečtí se už důkladně stahovali ke své kleci a velké příležitosti se tak nenabízely. Rány od modré, které vyslali na klec mužstva z města pod Ještědem Blain i Hronek, skončily na pozorném Kváčovi. Na opačném konci zahrozil v situaci tři na dva Hanousek, který tvrdě vystřelil z vrcholu pravého kruhu, jenže Mazanec jeho pokus srazil před sebe a pak holí kotouč odpálil do bezpečí.

Razítko na výsledek přišlo v 53. minutě, kdy Birner vyrazil po levé straně rychle kupředu. V útočném pásmu si všiml situace dva na jednoho, přihrál na osu Radanu Lencovi, jenž zpracoval a prudkou ranou o břevno rozvlnil síť za Mazancem počtvrté. O třech bodech tak bylo rozhodnuto. Hradec ale přesto zbraně nesložil, Kevin Klíma však z levého kruhu pouze orazítkoval břevno svatyně Liberce. A když Jelínek na druhé straně promáchl přihrávku Musila v dobré pozici, utkání skončilo výsledkem 4:1 v prospěch Bílých Tygrů.