pá 15.11.2013 | Martin Voltr

Druhé derby je naše, Hradec poprvé v extraligové historii porazil Pardubice!

Na tenhle okamžik se všichni hradečtí fanoušci strašně moc těšili. Velké východočeské derby se po dvaceti letech vrátilo pod Bílou věž a domácí hokejisté slavili se svým vyprodaným stadionem sladké vítěztví! V samostatných nájezdech jim ho vystřelil Jaroslav Kudrna a celý Hradec Králové si mohl společně zakřičet: DERBY JE NAŠE!

Hradec se ve vyrovnaném úvodu dostal do vedení

Už hodinu před očekávaným návratem derby na vyprodaný hradecký stadion byly sektory na stání plné. Drtivá většina fanoušků, kterou v hledišti hokejisté Mountfieldu měli, mohla být se začátkem spokojená, a v šesté minutě navíc přišla první přesilová hra pro Hradec. Žádné nebezpečí ale nepřinesla a dál se pokračovalo bez výraznějších momentů na obou stranách.

Vítězové úvodní vzájemné bitvy z Pardubic postupně navyšovali svou aktivitu. Jenže právě v té chvíli přišlo hodně rychlé hradecké sevření a gól z čistého nebe! Kotouč, který se motal mezi kruhy, netrefil ideálně Tomáš Knotek. Jeho práci ale dokonal Martin Podlešák, který byl ve správný čas ve správném místě a bekhendovou dorážkou do prázdné se nemohl mýlit – 1:0!

Vzápětí ale následovala první početní výhoda i na druhé straně a proti hodně pohyblivému Lukáši Radilovi musel zasáhnout lapačkou Pavel Kantor. Od začátku bylo vidět, že oběma týmům dělá led obrovské problémy. I proto se těžko dostávaly do šancí, byť každý soupeř dostal do první sirény ještě jednu přesilovku.

Podlešák znovu v bitce, Pardubice šly do sedla

Hradec se alespoň na zbytek své výhody v kabině nabudil a druhou část odstartoval s vervou. Pak ale pomalu začalo narůstat sebevědomí hokejistů z města perníku, kteří trávili v útočném pásmu víc a víc času. Třeba teč Lukáše Endála, příchozího z Havlíčkova Brodu, nadělala domácímu gólmanovi velké potíže. A ve 25. minutě už mu musela dokonce pomoci tyčka po nenápadné švihovce Jana Zdráhala.

Přesně v polovině zápasu přišel moment, který zvedl celou arénu ze sedadel, do sebe se totiž pustili Martin Podlešák s Jiřím Cetkovským! V souboji dvou těžkých vah se nakonec radoval Cetkovský, který to dobře zná i pod Bílou věží. Jenže protože se ještě předtím provinil dalším faulem, Hradec šel na přesilovku a soupeři pořádně zatopil. Z velké části i zásluhou Dušana Salfického, po jehož chybě se puk dostal k Jaroslavu Kudrnovi, který ho ale z hodně těžké pozice nezvládl napálit do prázdné klece.

Potom už ale zase pokračovala hra podle pardubických not. Výkon Pavla Kantora šel s přibývajícím časem nahoru, v oslabení si pochutnal na skryté ráně Blaže Gregorce. V dalších šancích hostům několikrát přeskočil puk hokejku a když už se třeba před brankovištěm zjevil bek Jiří Vašíček, puk minul hradeckou tyč jen o pár centimetrů.

Z převahy hostů se naštěstí zrodil jen vyrovnávací gól

Příznivci obou týmů čekali, jestli se ve třetí třetině bude pokračovat ve stejném duchu, nebo se Hradec v kabině oklepe a začne tlačit na pilu. Chvíli hrál se svým soupeřem dobrou partii, jenže po pěti minutách a vyloučení Davida Švagrovského se situace vrátila zpátky a Pardubičtí byli na koni.

Nakonec tak nebylo žádným překvapením, když se deset minut před koncem základní hrací doby dočkali vyrovnání. Gregorcovu bombu ještě Kantor skvěle vyrazil, ale Lukáš Radil z dorážky už dostrkal puk za brankovou čáru. Rozhodčí si museli na pomoc zavolat svého kolegu u videa, který ovšem pardubickou radost musel potvrdit – 1:1.

Tou dobou už na zádech hokejistů Mountfieldu ležela těžká deka. Do útočného pásma se dostávali výjimečně a tlak soupeře byl sice mírný, ale stálý. Pověstnou obětavostí ale Hradec ubránil oslabení a v poslední minutě před třetí sirénou se přece jen dostal ke své vůbec první střele na bránu ve třetí třetině! V podání Jaroslava Kudrny to byla příležitost velká, domácí matador ale s pukem vyjel do těžkého úhlu a Salfický zasáhl betonem. I podruhé v sezóně tak šedesát minut hry o vítězi nerozhodlo.

Druhý bod tentokrát na správnou stranu!

Pak si ale hradečtí hokejisté vzpomněli na svou skvělou bilanci z nastaveného času, kterou se v poslední době chlubí. Celé prodloužení, ve kterém rozhodčí ani jednou nepřerušili hru, se neslo ve znamení velké aktivity čtyř bojovníků na domácí straně. I tak ale měli Hradečtí ještě štěstí, když se po Vašíčkově ráně motal puk jejich brankovištěm. Prodloužení každopádně tentokrát nerozhodlo a šlo se na nájezdy.

Několik rund mexických vln právě před zahájením dovednostní disciplíny domácí výběr pořádně nabudilo. Hned v první sérii se totiž krásným bekhendovým blafákem blýskl Jaroslav Kudrna, a tenhle gól se ukázal jako vítězný! Žádný z dalších střelců na obou stranách totiž už do černého nezamířil a na hradeckém stadionu zůstaly dva body. Moc krásné dva body za výhru 2:1 po samostatných nájedzech!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Jestli existuje něco jako vydřené body, dneska to pro nás platilo. Jirka Kučera mi po zápase říkal, že nás dvě třetiny motali jako medvědy v tajze. Vážně, myslím, že Pardubice hrály výborně. Od druhé třetiny jsme s nimi nebyli schopni držet krok a většinu času jsme trávili bráněním. Nakonec nám to nějak vyšlo. Na druhou stranu, náš tým kvalitu má a je schopný se prokousat přes šedesát minut, i když nám to zrovna nejde tak, jak si představujeme.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice):
Bylo to výborné, kvalitní utkání. Bojovali jsme, hráli aktivně, byli silní na kotouči. Nejlepší pasáží pro nás byla druhá a hlavně třetí třetina, kdy se soupeř prakticky nedostal k nám do pásma. Bohužel efektivita našeho zakončení byla opět malá a na jeden gól se těžko vyhrává. Proto jsme v Hradci dva body ztratili.