st 11.1.2006 | Libor Gavlas, Daniel Višňák

Energetici v Havířově neuspěli, prohráli tesně 3:4

Hradečtí hokejisté odjíždí z Havířova s prázdnou, i když sahali minimálně po zisku jednoho bodu. V průběhu zápasu sice prohrávali o dvě branky, ale toto manko dokázali smazat během půl minuty v závěrečné třetině. Nejprve snížil v přesilové hře dělovkou Hendrich na 3:2 a po něm využil zaváhání domácí obrany ze sóla kapitán Jaroslav Roubík. Stejný časový úsek ale stačil Panterům ke vstřelení vítězné branky, tu zaznamenal v 50. minutě Seman. Hradec se v závěru hnal za vyrovnáním, ale ani hra v šesti mu kýžený zisk bodu nepřinesla. S Energetiky neodcestoval zraněný Patrik Fořt, naopak v jejich sestavě už byl útočník Jiří Cetkovský.

Utkání začalo být zajímavé až od druhé třetiny. V té první stála za zmínku pouze vedoucí branka domácích. Ve druhé třetině domácí svůj náskok navýšili, ale během půl minuty o něj v poslední třetině přišli. Dokázali však bleskově odpovědět a utkání dovést do vítězného konce.

První třetina začala opravdu zajímavě. Poté, co Zdeněk vyhrál úvodní bully, byl sražen Tvrzníkem, který po pěti vteřinách zamířil na trestnou lavici. Domácí však začali velmi vlažně a hosté nemuseli vynaložit větší úsilí, aby tuto přesilovku ubránili. V páté minutě se dostali domácí do první vyložené šance. Hruška předložil kotouč před branku Žůrkovi, který zkoušel blafák, ale Dušek roztáhl betony po celé brankové čáře a kotouč za svá záda nepustil. V osmé minutě se otevřela dvířka i na domácí trestnou lavici, ale hosté naložili se svou výhodou stejně jako poprvé Havířov. Do větší šance se paradoxně dostali domácí, protože Žůrek vypíchl rozehrávajícím obráncům kotouč, ale ani nadvakrát jej nedokázal propasírovat do sítě. Ve 14. minutě zkoušel v domácí přesilovce štěstí Prokop, ale Dušek jej zblízka vychytal. V 16. minutě pak střílel tvrdě znovu Prokop a po něm Galvas, ale hostující obrana odolávala. Oba zmiňovaní beci však poté propadli na modré čáře a na Novotného se řítil úplně osamocený Roubík. Zkusil blafák, ale Novotný jej perfektním zákrokem zneškodnil. Vše se událo v další havířovské přesilovce. Když po chvíli dostal další dvě minuty Cetkovský, měli domácí dokonce dvojnásobnou výhodu, kterou však nedokázali využít. Když už byli hosté ve čtyřech, přece jen se domácí dočkali. Radim Hruška sice nepředvedl nijak povedenou střelu, ale ta přece jen zapadla do sítě. Minutu před koncem třetiny se dostal do velké šance Vondráček, ale střela z voleje mu nesedla a kotouč zamířil vedle levé tyče.

Jelikož byl současně se závěrečným hvizdem vyloučen hradecký hráč, začínali domácí druhou třetinu v početní převaze. Namísto vlastního náporu však pustili do šance dnes agilního Vondráčka, který však nebyl dostatečně důrazný. Obrovskou šanci měl po skončení přesilovky Bordowski, ale nedokázal usměrnit kotouč do odkryté branky. Ve 27. minutě byl hlavním hrdinou znovu hradecký Vondráček, který spálil hned tři obrovské šance. Během pobytu v útočném pásmu se dostal třikrát ke kotouči, ale vždy jej zastavil perfektním zákrokem Novotný. V polovině utkání dostali možnost hrát dvakrát v krátkém sledu přesilovku hosté, ale nedokázali si vytvořit tlak. Na rozdíl od domácích, kteří využití následnou výhodu při vyloučení Šedy. Úvod přesilovky jim sice nevyšel, ale v jejím závěru vytvořili před hradeckou brankou závar, hostující beci nedokázali vyhodit kotouč a nápor ukončil tvrdou střelou Galvas, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 2:0. Vzápětí neuspěl na druhé straně Roubík, ale hosté přece jen z ničeho nic udeřili. Pěknou tečí se prezentoval Koudelka, který usměrnil k pravé tyči kotouč z hole Michala Šedy. Střelu Jana Šedy poté zlikvidoval Novotný a stejný hráč v závěru třetiny poslal hosty znovu do čtyř. A to se jim nevyplatilo neboť Panteři dokázali potřetí udeřit v přesilové hře. Pokus o vyhození zachytil na modré Prokop, po mantinelu nahodil kotouč za branku, kde čekal Lipina, poslal jej před branku Žůrkovi, ten si jej zpracoval a chladnokrevně zakončil pod břevno Duškovy klece. Snížení nabídl hostům faulem Rozum, ale Mocek ve velké šanci neuspěl, kotouč poslal dělovkou nad branku.

Hosté vstoupili do poslední třetiny s pocitem, že už nemají co ztratit a získali si mírnou převahu. Ve 43. minutě ještě neuspěl Cetkovský a o dvě minuty později zachránila domácí po střele Roubíka tyč. Odražený kotouč mohl poslat do sítě Volráb, ale před prázdnou brankou trefil obránce. Domácí v následující přesilovce sice uzamkli svého soupeře v útočném pásmu, ale nakonec o kotouč přišli a unikajícího Roubíka musel zastavit Plaček. Poté co se hradecký hráč vrátil na led, měli hosté minutovou výhodu přesilové hry a dokázali snížit. Tvrdou ranou z prostoru mezi kruhy se prosadil Hendrich. Uběhlo pouze třicet vteřin a po velké chybě domácí obrany se dostal ke kotouči Roubík, položil si Novotného a pohodlně skóroval. To však nebylo vše. Za další půlminutu ujel domácí Hruška společně se Semanem, předložil mu kotouč jako na stříbrném podnose a Seman se nemýlil. V 52. minutě mohl vrátit domácím dvoubrankové vedení Mikšan, ale v obrovské šanci před Duškem neuspěl. Další obrovskou šanci zachránil jeden z hradeckých beků, který dokázal odpálit kotouč z brankové čáry, když už byl Dušek překonaný. Hosté se tlačili dopředu, protože se nechtěli smířit s porážkou a domácí vyráželi do brejků. V 56. minutě Bordowski ani v 58. minutě Seman však nedokázali překonat hostující obranu. Hosté spálili neuvěřitelnou šanci minutu před koncem. Novotný vyrazil kotouč pouze před odkrytou branku, hradecký útočník si jej dojel, vystřelil a zvedal ruce nad hlavu, ale Novotný zázračně vytěsnil kotouč mimo branku. V poslední minutě zkusili hosté power-play, ale poslední ránu Blanára Novotný zneškodnil. Následné vyhození Lipiny minulo prázdnou branku asi o metr. Poslední bully vteřinu před koncem v havířovském obranném pásmu už změnu stavu nepřineslo.