ne 1.11.2015 | Jan Vavřina

Fantazie! Hradec vyhrál popáté v řadě – mistrovi dovolil jediný gól

Ve skvělém rozpoložení půjde tým trenérského dua Draisaitl – Martinec do první reprezentační přestávky. Mountfield HK chytil v posledních zápasech fazónu jako hrom a odnáší to jeden soupeř za druhým. Naposledy si Východočeši vyšlápli na mistrovský Litvínov, kterému na jeho ledě dovolili jen jednu branku v závěru střetnutí, a vyhráli jasně 5:1. Hosté zadělali na zisk dalších třech bodů a posun v tabulce směrem vzhůru už v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Dobrý výkon Mountfieldu podtrhl jednačtyřiceti zákroky jistý Ondřej Kacetl.

K poslednímu zápasu před první reprezentační přestávkou neodcestovali zraněný Jaroslav Kudrna a Peter Frühauf, jejich posty zaujali Tomáš Rousek, respektive Bohumil Jank. Jinak zůstalo složení jednotlivých formací oproti posledním utkáním beze změn.

Nejlepší první třetina v sezóně!

Litvínov vstoupil do zápasu velmi aktivně, do šancí se dostal už v prvním střídání, ve čtvrté minutě mohl skóre utkání otevřít znovu. Rostislav Martynek chtěl dorážet do prázdné brány, byl však rozhozen obranou Hradce, a tak skončil místo kotouče za brankovou čárou on sám. To bylo na dlouhou dobu vše, co mistr v útoku předvedl, otěže zápasu naopak přebíral Mountfield.

Ten šel pět vteřin po polovině třetiny do vedení zásluhou Adama Courchaina. Kanadský střelec dostal čistě nabito z buly od Braiana Ihnačáka a ránou příklepem vymetl přední šibenici. Verva se herně hledala a na pohodě jí rozhodně nepřidala 16. minuta. V té našel Zdeněk Čáp na útočné modré Lukáše Vantucha, který z pravého kruhu prostřelil Horáka mezi betony – 0:2.

Hned po této brance mohli udeřit také domácí, Martynek ale z ostrého úhlu trestuhodně minul prázdnou klec. To Hradec si na produktivitu stěžovat nemohl. V čase 17:12 propálil potřetí Horáka Jaroslav Bednář. Jeho branka znamenala navýšení skóre na 0:3 a také vyhnání litvínovského gólmana z klece. Místo v domácím brankovišti zaujal Jaroslav Janus.

Kanonádu hradecká obrana v čele s jistým Kacetlem ustála

Druhé dějství se neslo v úplně jiném duchu než to úvodní. Domácí od prvního buly výrazně zlepšili hru a na ledě to bylo znát. Nelze říci, že by Hradec neměl šance na skórování, mnohem více jich ale bylo na straně úřadujícího mistra. Jedna z největších přišla ve 26. minutě. Trávníčkova střela do brány neprošla, Martynkova dorážka ji jen minula.

Po dvou šancích na straně Hradce měl opět plné ruce práce Ondřej Kacetl. Ten byl zasypán sprškou střel, všechny však dokázal, mnohdy i s přispěním notné dávky štěstí, zlikvidovat. Hradecká lavička reagovala na velký tlak Severočechů oddechovým časem, ten ale změnu obrazu hry nepřinesl.

Po polovině třetiny sice ujel Šimánek, který Januse rozhýbal, ale nepřekonal, následující minuty se hrály znovu v pásmu Mountfieldu HK, a to i díky vyloučení hradeckého hráče. Klid na hokejky přinesla hráčům Petera Draisaitla až početní výhoda ze závěru třetiny, během které mohl zasadit soupeři KO Roman Kukumerg, ale zamířil jen do tyče.

Verva se na gól nadřela, poslední slovo pro Hradec

Do závěrečné periody vstupovali hosté s jednoznačným cílem – udržet co nejdéle nulu a nepustit soupeře na dostřel. A to se Hradeckým dlouhou dobu dařilo, z obou gólmanů musel být více v pozoru Jaroslav Janus, když likvidoval dvě šance třetího hradeckého útoku. Litvínov se naopak do šancí příliš nedostával, sérii příležitostí z druhé třetiny tentokrát nezopakoval, a to i kvůli dobře zorganizované obraně Východočechů.

Ta všechny nájezdy soupeře ustála, a mohl tak udeřit znovu Hradec. Na začátku 51. minuty ujel do přečíslení Jiří Šimánek s Brianem Ihnačákem. Hradecký kapitán předložil kanadskému forvardovi krásnou žabku, a ten zvýšil už na 4:0 – gólman domácích se nestihl přesunout. Hned vzápětí byl v permanenci opět Ondřej Kacetl, ale i nadále dokazoval, že se ho drží, stejně jako celého týmu, herní pohoda.

Druhou nulu v řadě ale nepřidal. V 59. minutě využila Verva přesilovku zásluhou Františka Lukeše. Poslední slovo ale měl přece jen Hradec. Deset vteřin před koncem ujel do brejku Rudolf Červený a přidal pátý hřebíček do litvínovské rakve. Po konečném hvizdu si výhru užil i hradecký kotel, který vytvořil hráčům opět domácí kulisu.

Mountfield HK si tak před reprezentační přestávkou připsal už pátou plnohodnotnou výhru za sebou, která znamená posun na druhou příčku extraligové tabulky!